onko typerän näköistä jos...

pömpelipöö(:

eli onko tyhmän näköistä jos on kolmet korvareiät eli molemmissa korvissa 3? minulla on kahdet reiät mutta ajattelin ottaa kolmannetkin, mutta sitten mietin että onko epäsymmetrisesti (2 3 tai 3 4) parempi kuin tuo. mitäs olette mieltä?

7

1429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninna89

      Mun mielestä ei ole typerän näköistä ja otin just muutama viikko sitten itselleni toiset ja kolmannet reiät. Se on varmaan makuasia, että haluaako reiät epäsymmetrisesti vai ei. Itse tykkään, että parillinen määrä on ehkä tyylikkäämpi. Mutta mun mielestä reikiä ei kannata ottaa liian lähelle toisiaan, joten pieneen korvalehteen ei välttämättä mahdu ainakaan neljää reikää.

    • asdashasdashasdash

      minulla oli molemmissa korvissa 5,ei kovin isohkot korvanlehdet (siksi varmaan vasemmasta repesikin korvis läpi mut parantu jo puolvuotta sitten)nyt on vasemmassa venytys ja oikees korvas ei mtn,makuasia sekin ja mun mielest parilline määrä on nätimpi ku pariton mut siun päätös :)

    • hanski81

      Mulla on vasemmas korvas kolme korvista, oikeassa on neljä alhalla ja kaks ylhäällä rustossa eli yhteensä kuus. Eikä oo kukaa ainakaa tähä mennessä sanonu et ois tyhmän näköstä. Eli sehä on ihan makuasia miten montaa tykkää pitää

    • Riippuu millaisia koruja niissä korvissasi käytät. Jos korvista tekee jotkut basaarin korunaulakot, ilman minkäänlaista kokonaisuuden hahmottamista, niin se näyttää typerältä. Kolme reikää ei näy, jos ei aina käytä kolmia korviksia.
      Koruillahan on tarkoitus saada jokin asia näyttämään kauniilta. Paitsi tietysti suomessa, missä valitaan koru sen mukaan, miltä se näyttää korurasiassa.
      Harvoilla ihmisillä on symmetriset kasvot ja sitä epäsymmetrisyyttä voi korostaa toispuoleisilla koruilla, jolloin se luonnollinen epäsymetrisyys ei kasvoissa näy ja ihminen saadaan sitäkautta näyttämään kauniimmalta. Myös se millaisia koruja yhdistelee antaa erilaisen vaikutelman.
      Älä ainakaan mitään "viemärirumpua" ota korvalehtiisi, niin vanhempana, kun on varaa sijoittaa arvokoruihin, jotka ovat suunnitellut nimenomaan kaunistamaan kantajansa ei tule silloin ongelmia.
      Kun teet päätöksen, niin älä tuijota pelkästään korvia, vaan sovittele vaikka jollakin ja katso miltä se saa kokonaisuuden näyttämään.

    • korvissa vain

      Itselläni on kummassakin korvassa 4, eli kahdeksan korvista jatkuvassa käytössä. Ylinkään ei ole vielä rustossa asti, mutta melko lähellä (eli jos vielä haluaa riviä jatkaa, mennään rustoon)
      Useinmiten alimmassa on joku isompi korvis ja muissa pieni nappi, kivellä tms. Toisinaan laitan renkaat niin, että alimmassa on isompi, ja muissa renkaat pienenee aina ylempään mentäessä.

      Huomautettakoon tässä vielä, että olen 50v. nainen, asiallisessa työssä ja asiallisesti pukeutuneena ym (en siis mikään tatuointitaiteilija tai yli-ikäinen gootti...) Toimii hyvin, ja jos joku kommentoi, on se ollut vain positiivista.
      Paljon toki tämän ikäisellä jo asiaan vaikuttaa se, minkälaisia rimpuloita korvissaan pitää (mutta nehän ovat vaihdettavissa tilanteen mukaan) sekä yleinen "tyyli". Jos kokonaisuus on hallittu ja siisti hiuksia myöten, koru on lisäkaunistus. Nuorena voi mielestäni revitellä enemmänkin, mutta toki muistaen, että hoitaa lävistykset oikein ja miettii niiden paikat tarkkaan, sillä jonkinlainen jälki/arpi varmasti jää, vaikka lävistyksen myöhemmin antaisi umpeutua. Siinä kohtaa on toki merkitystä sillä, onko lävistys kasvoissa vai korvanlehdessä tms.

    • 3443434

      no ei ole ja jos ite tykkää niin miksi kysellä toisilta ihmisiltä mielipidettä ? (:

    • korvis(;

      minusta epäsymmetrinen on paljon parempi. Tasamäärä on ehkä vähän hölmö.Tämä on toki vain minun mielipiteeni :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe