Täytyy sanoa, että Suomen maajoukkueen viime sunnuntaina voittama jääkiekon mm-kulta oli aivan uskomattoman hieno juttu ja mikä parasta, niin tämä lätkän maailmanmestaruus näkyi tosi positiivisena asiana myös koko Suomen kansassa, tai ainakin se näkyi tosi positiivisesti täällä Helsingissä.
Menin just sunnuntaina katsomaan tota lätkäfinaalia yhteen lähikuppilaan, vaikka ensin olin ollut koko illan sellaisilla fiiliksillä, että taidan katsoa matsin himassa, kun ei ole ketään kaveria kenen kanssa voisi baariin lähteä. Fiilis tossa lähibaarissa oli aivan uskomaton, kun Suomi pelasi hyvin ja mikä parasta, niin se voitto tuli. Baarissa oli helppo jutella tuntemattomille ihmisille, kun kaikilla oli yksi ja sama mielenkiinnon kohde, eli ruudussa menevä lätkän mm-finaali. Tavallisina baari-iltoina en kyllä uskaltaisi koskaan jutella tuntemattomille ihmisille yhtä avoimesti missään baareissa, kun muutenkin ihmiset ovat silloin paljon sulkeutuneempia ja ennen kaikkea pysyvät vaan omissa porukoissaan.
Voittomatsin jälkeen olikin tosi hieno mennä kotiin ja jatkaa sitten matkaa Helsingin yöelämään, jossa oli täydet juhlat käynnissä. Vietin sunnuntain myöhäisillan eräässä stadin yökerhossa, joka luultavasti on sen tyylinen mesta, joka on suunnattu itsevarmoille ja sosiaalisille ihmisille, jotka eivät koskaan käy yksin baareissa, kuten mä olen joutunut aina käymään.
Tuolloin sunnuntaina ilta kului niin mukavasti tuolla erässä stadin yökerhossa, että innostuin lähtemään alkuviikosta vielä useampana iltana putkeen illanviettoon, kun kaikki nämä baari-illat poikkesivat niin paljon normaaleista baari-illoista just ton Suomen maailmanmestaruuden aiheuttaman huuman takia. Joka ilta kun oli baarissa liikkeellä, niin kaikki ihmiset, niin miehet kun naisetkin, olivat tosi avoimia, ystävällisiä, iloisia, sosiaalisia, puheliaita ja mukavia.
Oli aina tosi helppo mennä juttelemaan ihmisille ihan missä tahansa, oli sitten baaritiskillä, röökikopissa, eri puolilla baaria, vessassa tai jopa tuntemattomien ihmisten pöytäseurueissa! Kaikkien kanssa oli koko ajan helppo jutella, kun kaikki olivat niin äärimmäisen avoimia ja ystävällisiä ja eivätkä ihmiset pahastuneet yhtään edes siitä, jos menin istumaan heidän pöytäänsä, kun kaikkien kanssa oli helppo jutella näistä lätkäkisoista ja kerrata tapahtuma kerrallaan tota uskomatonta lätkäfinaalia.
Oli tosi hienoa, kun sai kerrankin käydä baareissa ja mikä parasta, niin sai olla ja liikkua siellä tosi vapautunein fiiliksin, vaikka olinkin koko ajan yksin liikkeellä. Muistan sen, miten multa kysyttiin siitä yksinolosta vain yhden ainoan kerran kaikkien näiden useiden baari-iltojen aikana!! Tämä tuntui aivan uskomattoman ihanalta, kun ei tarvinnut vastailla mitään siihen, että miksi on yksin liikkeellä baarissa ja miksei ole ketään kavereita mukana. Tähänkin totesin vaan lyhyesti jotain tyyliin "kun on maanantai ja kaikki on duuniin menossa", eikä tosta asiasta tarvinnut edes keskustella yhtään sen enempää.
Harmillista vaan, kun tollaiset baari-illat eivät ole koskaan muuten mitenkään mahdollisia varsinkaan yksinäiselle miehelle. Eikä tollainen baari-ilta olisi ollut mulle mitenkään mahdollinen vanhassa kotikaupungissa, jossa keskustan muutamissa baareissa ja yökerhoissa näkyy aina samat naamat ja kaikki nuoret tuntevat toisensa aina jotain kautta, eli siellä olisi vaan yksinäisenä miehenä erottunut negatiivisesti, että taas toi sama tyyppi on täällä yksin liikkeellä ilman ketään kavereita. Just tämän takia en olekaan käynyt enää moneen vuoteen baareissa tuolla kotiseudulla, enkä varmaan meinaa koskaan enää siellä käydäkään.
Stadissa kun on just se hyvä puoli, että täällä on niin laaja baarivalikoima ja mielettömän paljon ihmisiä, että sen vuoksi juuri missään täällä ihmiset eivät tunne toisiaan. Vielä kun tähän joukkoon laskee mukaan baareissa vierailevat sadat tai jopa tuhannet ulkomaalaiset turistit, sekä monet lähipaikkakuntien (Espoon, Vantaan ym.) ihmiset, niin tota porukkaa on yöelämässä niin paljon liikkeellä, etteivät ihmiset tunne siellä samalla tavalla toisiaan kun näissä ahdasmielisissä pikkukaupungeissa, joissa samat nuorisoporukat istuvat samoissa baareissa joka viikonloppu.
Oli tosi hienoa, kun sai käydä baareissa melkein koko vuoden edestä ja mikä parasta, niin ei tarvinnut viettää siellä koko iltaa yksinään, kuten aina normaalisti. Pitäisi olla useammin jotain tällaisia mm-kullan aiheuttamia fiiliksen nostatustapahtumia, niin voisi käydä enemmän baareissa ja saisi myös kulumaan illat siellä mukavemmin.
Saa nähdä, koska mulla tulee nyt seuraavan kerran käytyä baareissa, kun ei ole mitään tällaisia poikkeusiltoja tiedossa.
Lätkäkulta oli mahtava juttu
12
115
Vastaukset
- ....................
Mitäs vittua taas trollailet täällä. Ensin ruikutat monta vuotta ettet voi mennä baariin yksin ja sitten tulet tänne hehkuttamaan että miten helppoa on mennä yksin baariin ja miten ystävällisesti kaikki suhtautuu. Luuletko tosiaan että tuo ihmisten ystävällisyys johtuu vain jostain mm-kiekkokullasta. Monet ihmiset ei ole edes kiinnostuneita jääkiekosta. Tulit siis todistaneeksi että ainoa syy mikset muka voi käydä baarissa löytyy sun oman pään sisältä, omista asenteista.
Lukisit säkin saatana tarkemmin mun tekstejäni, niin ymmärtäisit mistä oikein on kyse!! Mähän kerroin tossa jutussa just siitä, miten sinne baariin lähteminen oli helppoa just tollaisena poikkeuspäivänä, kun edes siihen nuoren miehen yksinoloon ei kiinnitetty missään mitään huomiota ja alkuviikosta kun on helppo sanoa sitä, kuinka kaikki on töissä, eikä näin ollen ole seuraa baariin.
Kyllä mä uskon ja tiedän sen, että kaikki toi ihmisten iloisuus ja hyväntuulisuus johtui nimenomaan just tosta kiekkokullasta, sillä eipä noissa baareissa ole ikinä viikonloppuisin tai muinakaan päivinä ollut samanlaista fiilistä, kun olen yksin siellä käynyt. Ainakin noissa baareissa, joissa mä kävin, niin suunnilleen 99-prosenttia oli erittäin kiinnostuneita jääkiekosta, hyvin harvassa olivat ne ihmiset, jotka eivät olisi lätkästä välittäneet.
Tiedän kyllä jo nyt sen, että kun tämä lätkähuuma alkaa pikkuhiljaa haihtumaan suomalaisten mielistä, niin eiköhän se tunnelma tuolla baareissa palaa myös samanlaiseksi kun mitä se on ollut siellä aikaisemmin. Eli enää ei ole niin ystävällisiä, iloisia ja sosiaalisia ihmisiä liikkeellä. Kaikki istuvat kuitenkin omissa kaveriporukoissaan, eikä yksin oleville nuorille miehille halua ketkään mitään jutella, paitsi kysellä ja ihmetellä sitä, että miksi oikein on yksinään liikkeellä ilman ketään kavereita.- t3wteqwat
No mitä tästä opimme. Ala olemaan kiinnostunut asioista joista muutkin ihmiset on kiinnostuneita niin saat juttuseuraa baarissa. Toisin sanonen: hanki elämä.
- .................
DarkFear olet paska trolli. Suksi vittuun.
Sinä jos kuka täällä, niin paska olet, joten suksi vaan itse vittuun täältä saatanan kusipää!! Et uskalla edes kirjoittaa rekisteröityneenä.
- tetwtwetwet
Hienoa että vihdoin uskallat paljastaa todellisen karvasi. Sulla ei ole kavereita koska olet niin vitun vastenmielinen jätkä. Olet todennäköisesti tyly ja vittumainen ihan huomaamattasikin. Vai mistä muusta syystä se muka johtuisi?
Vittunaama.
"Hienoa että vihdoin uskallat paljastaa todellisen karvasi. Sulla ei ole kavereita koska olet niin vitun vastenmielinen jätkä. Olet todennäköisesti tyly ja vittumainen ihan huomaamattasikin. Vai mistä muusta syystä se muka johtuisi? "
Mitä säkin saatanan kusipää oikein luulet tietäväsi yhtään mitään mun elämästäni, joten ole sä vittu hlijaa siinä!! Etpä näytä kykenevän täällä edes minkäänlaiseen asialliseen keskusteluun, toisin kun mä.
"Vittunaama. "
Paskapää ja saatanan suvaitsematon rasisti, vittu että vihaan sua niin paljon!!- lollertroller
nyt se sai perspurilointikohtauksen
- taeswtawetaewt
Hah hah haa. Palstan paskin trolli osoittaa todellkin kykenevänsä asialliseen keskusteluun. Noissa muissakaan ketjuissa sun "asiallinen keskustelu" on pelkkää ruikuttamista ja asennevammaista aivopiereskelyä.
"Mitä säkin saatanan kusipää oikein luulet tietäväsi yhtään mitään mun elämästän"
Sä olet kirjoittanut omasta elämästäsi tänne varmaan sata sivua tekstiä, joten tiedän ihan liikaakin sun elämästä, koska et osaa trolli olla hiljaa.
Oot yksinäinen ihan omasta syystäsi, asennevammainen toisten syyttelijä.
- shamans_blues
Hyvä et oli kerranki kivaa viihteellä. Älä piittaa noista anonyymeista pelleistä :)
Oli joo kerrankin kivaa baareissa, tästä kyllä kiittäminen tätä Suomen lätkäkultaa! Kuten sanoin aikaisemmin jo sen, että eipä se fiilis olisi ollut samanlainen, eikä ihmiset yhtä sosiaalisia ja iloisia, ellei sitä lätkäkultaa olisi tullut.
Oli oikeastaan kivempaa kaikkina noina iltoina, kun kertaakaan yhdelläkään aikaisemmalla baarireissulla, puhumattakaan sitten vanhan kotikaupungin inhottavista baarireissuista. Harmillista vaan, kun tulevaisuudessa samanlaiset baari-illat eivät tule varmaan koskaan toteutumaan, ainakaan jos olen siellä yksin liikkeellä. Ainoa keino samanlaisten baarireissujen saamiseen olisi seura tai sitten joku vastaavanlainen fiiliksen-nostattaja, joita tosin ei ihan joka vuosi luonnollisesti tule.
Jatkossa on taas ihan yhtä korkea kynnys lähteä yksin sinne baareihin, kun ei ole seuraa ja yksinäisenä miehenä siellä ei ole koskaan mukava käydä. Eipä noissa baareissa ole joka viikonloppu leijonien kultajuhlia.- Juoppolallikko
Tänään tulee Kaurismäelle kultainen palmu, joten illalla baariin ja loppu viikko dokausta. Vai mitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785