Ilman Purplea ei olisi heviä.

Retkuilija

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johan Dunders

      ilman Purplea hardrock ja heavy metal olisi varmaan erilaista kuin ny...mutta kyllä minä melkein väitän että tärkein orkesteri varsinaisten Heavy Metal-gentreitten syntyyn ja evoluutioon on Black Sabbath . Yhtään väheksymättä Deep Purplea ja Led Zeppeliniä, tai vaikkapa Uriah Heepiä. Sabbathin veikot olivat kuitenkin vähemmän vitruoosimaisia kuin edellämainitut, ja esim Iommin käsivamma pakotti heidät kehittämään jotain aivan omaa. Zep ja Purplea oli kuitenkin huomattavasti enemmän bluespohjaisia orkestereita, vaikka kyllähän sitäkin varhaisessa Sabbathin tuotannosta löytyy..
      Loppujen lopuksi aivan sama, tärkeitä bändejä kaikki

      ja ilman New York Dollsia 80-luku olis näyttänyt huomattavasti erilaisemmalta :D

      • Vanha-Hevari

        Blue Cheer oli ensimmäinen heavy metal -bändi. Yhtyeen musiikki oli yhdistelmä raskasta kitaravetoista hard rockia, bluesia ja psykedeelistä rockia. Alkuperäinen heavy metal muodostui noiden kolmen genren yhdistelmästä, eli hard rockista, bluesista ja psykedeeliasta. Erityisesti livenä tuo bändi oli 60-luvun lopulla todella rankkaa kamaa. Heidän debyyttilevynsä ilmestyi kaksi vuotta ennen Sabbathin ensimmäistä, jota monet pitävät ensimmäisenä heavy metal -albumina. Black Sabbath oli tottakai synkempi sanoituksiltaan ja imagoltaan, mutta soundillisesti Blue Cheer oli ensimmäinen heavy metal -bändi.


    • Johan af Dunders

      Voi pitää hyvinkin paikkaansa, niinhän Zep ja Purplekin julkaisi debyyttejään ennen Sabbathia.. Itse henk. koht pidän kuitenkin Black Sabbathia tärkeimpänä yksittäisenä bändinä heavy metalliin kehitykselle, sen synkimmälle osastolle erityisesti.
      BTW; Blue Cheer kehitti kyllä aivan vitunmoisen mökän aikoinaan, ei käy kieltäminen

    • Janne.

      Joo tärkeitä bändejä nuo kaikki.... Se mikä vetää rajan on se tyyli. Sabbath kuulostaa enemmän heavy metallilta ja omasta mielestä Sabbathista se lähti, mutta näistä kaikista bändeistä on 80 luvun heviorkesterit ottaneet mallia... Judas Priest oli varsinaisesti täydellisin eka heavy metal bändi, mutta ei sitä voi kaiken alkajaksikaan varsinaisesti sanoa kun sekin otti mallia aiemmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe