http://www.youtube.com/watch?v=x2zFlu9Uh1E
http://www.youtube.com/watch?v=Vu3r7ZVblz8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=M3KOtCOBsxk&feature=related
Ilman Purplea ei olisi heviä.
4
103
Vastaukset
- Johan Dunders
ilman Purplea hardrock ja heavy metal olisi varmaan erilaista kuin ny...mutta kyllä minä melkein väitän että tärkein orkesteri varsinaisten Heavy Metal-gentreitten syntyyn ja evoluutioon on Black Sabbath . Yhtään väheksymättä Deep Purplea ja Led Zeppeliniä, tai vaikkapa Uriah Heepiä. Sabbathin veikot olivat kuitenkin vähemmän vitruoosimaisia kuin edellämainitut, ja esim Iommin käsivamma pakotti heidät kehittämään jotain aivan omaa. Zep ja Purplea oli kuitenkin huomattavasti enemmän bluespohjaisia orkestereita, vaikka kyllähän sitäkin varhaisessa Sabbathin tuotannosta löytyy..
Loppujen lopuksi aivan sama, tärkeitä bändejä kaikki
ja ilman New York Dollsia 80-luku olis näyttänyt huomattavasti erilaisemmalta :D- Vanha-Hevari
Blue Cheer oli ensimmäinen heavy metal -bändi. Yhtyeen musiikki oli yhdistelmä raskasta kitaravetoista hard rockia, bluesia ja psykedeelistä rockia. Alkuperäinen heavy metal muodostui noiden kolmen genren yhdistelmästä, eli hard rockista, bluesista ja psykedeeliasta. Erityisesti livenä tuo bändi oli 60-luvun lopulla todella rankkaa kamaa. Heidän debyyttilevynsä ilmestyi kaksi vuotta ennen Sabbathin ensimmäistä, jota monet pitävät ensimmäisenä heavy metal -albumina. Black Sabbath oli tottakai synkempi sanoituksiltaan ja imagoltaan, mutta soundillisesti Blue Cheer oli ensimmäinen heavy metal -bändi.
- Johan af Dunders
Voi pitää hyvinkin paikkaansa, niinhän Zep ja Purplekin julkaisi debyyttejään ennen Sabbathia.. Itse henk. koht pidän kuitenkin Black Sabbathia tärkeimpänä yksittäisenä bändinä heavy metalliin kehitykselle, sen synkimmälle osastolle erityisesti.
BTW; Blue Cheer kehitti kyllä aivan vitunmoisen mökän aikoinaan, ei käy kieltäminen - Janne.
Joo tärkeitä bändejä nuo kaikki.... Se mikä vetää rajan on se tyyli. Sabbath kuulostaa enemmän heavy metallilta ja omasta mielestä Sabbathista se lähti, mutta näistä kaikista bändeistä on 80 luvun heviorkesterit ottaneet mallia... Judas Priest oli varsinaisesti täydellisin eka heavy metal bändi, mutta ei sitä voi kaiken alkajaksikaan varsinaisesti sanoa kun sekin otti mallia aiemmista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773