bulgarian jugurtti

____________________

luin jostakin että bulgarian jugurtista ja kaurahiutaleista voisi tehdä naamion joka auttaisi em auringon polttamalle iholle ja punoitukseen.olen syönyt nyt muutaman päivän tätä jugurttia 4 purkkia päivässä (en ole vielä kokeillut naamiota) ja huomannut että se todellakin auttaa ihon punoitukseen.minulla on muutaman vuoden ollut couperosaa.ja se on nyt pahentunut..otsa on ollut täynnä pieniä näppylöitä.ja nenä ja posket punoittaneet melkein koko aika.olen käyttänyt couperosa iholle tarkoitettuja hoito tuotteita ja meikkejä.yleensä kasvoja on myös kutittanut ja poltellut aivan kuin olisin polttanut ne auringossa.tämän jugurtin syönnin jälkeen olen huomannut että kasvojen iho on paremmassa kunnossa. ..jos joku tietäis mikä tuossa jugurtissa on sellaista joka on auttanut näihin iho ongelmiin.jos vaikka olis jotain luontais tuote valmistetta.

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mah84

      Itse olen isäni puolelta bulgarialainen. Bulgariassa ollessani käytän jatkuvasti kesällä iholle sitä tehokkaasti kosteuttavana voiteenakin. Sillehän on vaikka mitä ulkoisia käyttömuotoja. Suomessa en kuitenkaan pysty tekemään tätä Valion Bulgarian jogurtilla jostain ihmeen syystä. Bulgarialainen Bulgarian jogurtti imeytyy muutamassa sekunnissa ihoon vaikka sitä olisi paksustikin, mutta Valion tuote ei koskaan imeydy juurikaan.

      Minulla heräsikin saman tien kysymys, että mitä ihmeen lisäaineita suomalaisessa versiossa on vai onko valmistusmenetelmä erilainen. Siihenpä sitten tyssäsi kokeilut sillä jogurtilla, kun huomasin sen olevan niin erilaista... bulgarialaista jogurttiahan (kreikkalainen ja turkkilainen aika sama) voisi valmistaa kotonakin. Siitähän voisi kehitellä ihan erikoisesti itselleen sopivan tökötin, jos on kiinnostusta ja aikaa. Minulla nyt ei satu olemaan kumpaakaan..:/

    • Jugurttifani

      Ehkä Bulgarian Bulgarian jugurtissa on enemmän rasvaa? Valion kamassa on jotain 3,5%? Valion tuotteessa ei ole kyllä lisäaineita, tuote on tuttu, koska olen sitä vuosikaudet syönyt. Olisi mukava kyllä maistaa joskus "oikeaakin".

    • Vielä, tämä,

      Idea jugurtissa on sekä hapan olomuoto sekä hyvänlaatuiset bakteerit.

      Kiva kuulla, että Bulgarian jugurtti on hyväksi iholle, harmi, että joutuu ostaa sen ison pöntön, jos haluaa oikeanlaista jugurttia..

      MUUTEN, Aloe Wera geeli on AIVAN UPEA palovammoihin: se nimittäin toimii ihan sekunnissa, vaikka sen säilyttäisikin huoneenlämmössä, siinä on jotain erikoisia ainesosia, jotka poistavat palaneessa ihossa olevan KIVUN ja punoitukseen se tehoaa ehkä n.vuorokaudessa.

      Itse ostin PRISMASTA Rainbowin Aloe Vera geeliä, mutta mielestäni siinä on liikaa hajusteita, se on kyllä HALPA, mutta Prismassa on myös MYPA nimistä Aloe vera geeliä tuubissa, eikä senkään hinta ollut kuin n.7 euron paikkeilla.

      ALOE VERA SIIS TOIMII MYÖS!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1199
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe