Mistä löytäisin nörttitytön?

Nörtti voisi olla vaikkapa sci-fistä ja fantasiasta kiinnostunut, silmälasipäinen, tietokoneriippuvainen, oman tien kulkija ja oman maun pukeutuja, tai ihan vain joku, joka tiedostaa itsensä nörttinä tai on joskus ajatellut olevansa liian outo normiyhteiskuntaan. Mistä nämä löytyvät? Siis muuta kuin kotoaan, johon on vähän vaikea tunkeutua. Treffipalstallakin kaikki tuntuvat vain olevan akselia urheilullinen-huumorintajuinen-ulospäinsuuntautunut-haukotus. Kaapissako vielä kaikki, vai oletteko vain sitten niin harvinaista herkkua?

Niin, voisin varmaan tarkentaa, että asun Turun alueella, eli Turussa. Mutta ihan yleiset tipsitkin tervetulleita.

9

1540

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf77

      Yliopiston ruokaloista tai scifitapahtumista luulisi löytyvän...

      • hiljainen mies

        Varmasti, mutta nuo eivät ole sellaisia paikkoja, missä etsitään kumppania.


    • OutousN

      Jaa-a, täältä Tampereen suunnalta ilmoittautuu eräs tyttö, jonka vois mieltää myös "nörtiksi". Silmälasit on irokeesikampauksen lisäksi koristamassa pyöreähköjä kasvoja.
      Tunnustan viihtyväni tietokoneella, mutta en pelaillen, vaan yleensä netin keskustelupalstoilla, uutissivuilla yms. Omaan myös monien mielestä hieman kummallisen ajatusmaailman. "Normaali" elämä ja todellisuus ei viehätä läheskään yhtä paljon (vaikka onhan sitäkin tietenkin elettävä), kuin vaikka Fantasiamaailma, jossa mahdotonkin on mahdollista.
      Oudoksi ja epänormaaliksi on "haukuttu" miesten ja naisten suunnalta. Eipä ole vielä tullut törmättyä samankaltaisiin, liekö kaikki visusti kotikoloissaan :))

    • Nördden

      Kyllä, kaikki visusti kotikoloissaan. Minä ainakin, wowitan 24/7 enkä ilman tietokonetta voisi elää. Silmälasitkin löytyy mutta en niitä kylläkään käytä.

    • Nörttityttö

      http://geekgirlsfinland.blogspot.com/

      Nörttityttöihin tutustuu parhaimmin yhteisten harrastusten kautta tai töissä. Lue siis ylläolevasta blogista, mitä Nörttitytöt touhuavat, ja hakeudu piireihin. Ole aluksi mukava ja reilu kaveri, ja jututa tyttöjä rohkeasti. Kun kohtaat elämäsi nörttitytön, pyydä häntä rohkeasti vaikka katsomaan uusinta scifileffaa tai kotiisi pelaamaan hyvää video- tai lautapeliä. (Valitse hyvä, nörttityttö arvostelee sinua makusi perusteella.) Siitä se lähtee. Toivottavasti elämäsi nörttityttö löytyy.

    • Nnainen

      Ai ettei nörtit jouda sosieteeraamaan tapahtumissa?
      Niihin pitäis sit laatia treffiasema. Toimiskohan Assemblyssä... hmm, pitääpä kysyä.

    • Moneypenny007

      Nörttejä on internetissä. Valtavan etsintätyön tulos.

      • Sama kuin äsken

        Heillä on usein myös silmälasit


      • Moneypenny008
        Sama kuin äsken kirjoitti:

        Heillä on usein myös silmälasit

        Totta. Näin on. Olen nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe