... on tehtailla uskoa johonkin asiaan?
Kuinka helppoa...
10
90
Vastaukset
Ottaen huomioon, miten hulluihin asioihin monet uskovat, niin sen täytyy olla naurettavan helppoa.
Kukkomies kirjoitti:
Siinä tapauksessa kannattaa varmuuden vuoksi tarkistaa mihin itse uskoo.
Sanos muuta. Vaan mahtaa olla perin hankalaa, vaikka tahtoakin olisi. Malka kun ei tässäkän asiassa näy omassa silmässä.
- Meillä uskotaan mm:.
Ratikkakuski kirjoitti:
Sanos muuta. Vaan mahtaa olla perin hankalaa, vaikka tahtoakin olisi. Malka kun ei tässäkän asiassa näy omassa silmässä.
.
että Kreikka maksaa velkansa
BUAHAHA
.
- --,;
uskomukset tai uskomusten tehtailut perustuvat siihen maailmaan, jossa uskomusten tehtailija elää. Hän haluaa joko uskotella muille (ja itselle), että muutkin elävät sellaisessa maailmassa kuin hän itse tai hän itse uskoo siihen todella.
- konsultti €€€€
Ei kovinkaan vaikeaa siksi hyvä konsultti nettoaa suuria summia ja kauppoja hierotaan businessalongeissa parissa tunnissa. Fakta on se että ihminen unohtaa 70 % kuulemastaan
Haastan vanhan paradigman jossa maailman suurimmat myyntiartikkelit olisivat seksi, öljy, aseet ja huumeet.
Usko eri muodoissaan on suurin myyntiartikkeli jonka johdannaiset edustavat vähintään 90% koko maailman liikevaihdosta.Kukkomies kirjoitti:
Haastan vanhan paradigman jossa maailman suurimmat myyntiartikkelit olisivat seksi, öljy, aseet ja huumeet.
Usko eri muodoissaan on suurin myyntiartikkeli jonka johdannaiset edustavat vähintään 90% koko maailman liikevaihdosta.Markkinatalous on kärjistetysti "valtauskonto", johon linkittyy useita monia uskontoja. Mutta toisaalta kaikki ei siihen usko, lähes kaikki on silti pakotettuja sitä käyttämään ja ylläpitämään.
Uskonto, asia jota pidetään yllä ja hengissä, koska siihen uskotaan. Uskonnon hengellisyys vain vaihtelee. No oikeastaan moni asia on täysin rinnastettavissa uskontoon. Jumala voi olla jotain yliluonnollista ja selittämätöntä tai vaikkapa raha.tinka_tiger kirjoitti:
Markkinatalous on kärjistetysti "valtauskonto", johon linkittyy useita monia uskontoja. Mutta toisaalta kaikki ei siihen usko, lähes kaikki on silti pakotettuja sitä käyttämään ja ylläpitämään.
Uskonto, asia jota pidetään yllä ja hengissä, koska siihen uskotaan. Uskonnon hengellisyys vain vaihtelee. No oikeastaan moni asia on täysin rinnastettavissa uskontoon. Jumala voi olla jotain yliluonnollista ja selittämätöntä tai vaikkapa raha.Vai oliko valuutan keksijä jumala? Loi rahan ja järjestelmän, josta ihmiset ovat riippuvaisia. Mitähän sitä vielä lähtis rönsyilemään. x)
Onhan se helppoa, jos on altis/alttiita uskomaan. Milloin sitten ihminen on altis uskomaan? Kertokaapa se.
Tähän olen saanut vastauksina joskus aikaisemmin.
- kun on epätoivoinen, eikä keksi parempaakan vastausta
- ei halua ajatella itse(matkii, syö purematta helppouden vuoksi)
- kasvatus ts. päähän iskostettu käsitys
- ahdinko ja halu päästä ulos siitä, löytää vaihtoehto, löytyy vapauttava vaihtoehto ja syntyy usko
- luottamus
- auktoriteetin kaipuu
Tuleeko joillain jotain muuta mieleen? Nää on poimintoja keskusteluista, joita olen asiasta joskus käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?533135Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552325Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari752230Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa992113Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä262018Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh711848Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971603Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http561368Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1411321Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1711174