Alakuorikko-operaatio

Mäkikartano

Morjens!

Olen kärsinyt nenän tukkoisuudesta joitain vuosia ja vuodenvaihteessa pääsin vihdoin korva-, kurkku- ja nenätautien lääkärin pakeille tukittavaksi. Lekuri totesi, että nenäni alakuorikot ovat liian isot, ja että ne käsiteltäisiin ns. lämpöhoidolla, jossa kuorikkoon aiheutetaan hallittu palovamma, joka arpeutuessaan pienentää kuorikon kokoa ja saa ilman kiertämään.
Nyt ko. lämpöhoito-operaatiosta on aikaa kuusi päivää, eikä ole vielä nenä sen enempää auki kuin ennen operaatiota. Tiedän, että parantumisessa puhutaan yleensä viikoista, mutta ihan mielenrauhan kannalta kiinnostaisi tietää, missä vaiheissa teillä muilla on vaikutus alkanut tuntumaan, jos on? Kiitos vastauksista jo etukäteen! =)

1

469

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lämpöhoidettu 2011

      Tuskin sinä ainaan tarvitset vastausta, mutta ehkä joku toinen. Mä muistelen että mulla meni ainakin pari viikkoa ennen kuin pahin leikkauksesta johtuva alkutukkoisuus hävisi. Ehkä kolmekin viikkoa.

      Sen vinkin annan, että ostakaa jostain nenähuuhtelukannu ja käyttäkää sitä leikkauksen jälkeen. Se poistaa mukavasti sitä ylimääräistä karstaa nenästä. Mun etu oli se että olin tottunut käyttämään nenähuuhtelukannua, mutta sitä ei kannata pelätä. Olen käyttänyt noin 13 vuotta kannua päivittäin, eikä ole mitään sen parempaa kuin ottaa ylimääräinen aineis pois nenästä jotta pystyy paremmin hengittämään. Sopii myös flunssaisille, sillä flunssassa nänä täytyy erilaisesta aineksesta kuin allergisessa nuhassa.

      En ole mennyt uusintakäsittelyyn, vaikka minulle hoidosta oli aina marginaalinen hyöty. Käsittelyn jälkeen vasta sanottiin että jos tämä ei auta niin voit tulla uusintakäsittelyyn vaikka 3 kuukauden jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1420
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      290
      1255
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1038
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1019
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe