neuvoja tarviisiin

erktojgt

hammasremontti olis edessä, minulta on irtilähtenyt yht 7 hammasta, jotka ovat väli- ja poskihampaita. noissa on juuret vielä jäljellä.
mietinnässä ja suunnitelmissa on proteettinen hoito, implantit ja nastahampaat kiinnostaa. Nastahampaat haluaisin niihin mihin juuriin vielä pystyisi laittamaan sellaisen.
Kysyn onko implanttihoito helpompaa kuin nastahampaiden laitto?
juurihoidonhan ne nastahampaat vaatisi, joten joutuisi monta kertaa hammaslääkärin vastaanotolla käymään.
toisaalta implanttihoidon takia joutuisin itse matkustamaan isompaan kaupunkiin ja yksityis hammaslääkärin vastaanotolle.
niin ja mielelläni en irrotettavia proteeseja halua kun korkeintaan väliaikaisratkaisuksi.

1

124

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+18=19

      Sanoisin kyllä, että implanttihoito olisi vaativampaa kuin nastahampaan laitto. Juurihoitoon menisi periaatteessa pari kolme käyntiä ja hammas rakennettaisiin mahdollisesti viimeisellä käynnillä. Implanttiprosessi kestää kuitenkin jopa puoli vuotta kun odotellaan ruuvien luutumista. Tätä ennen tietenkin ensin pitäisi nuo juurenkappaleet leukaluusta poistaa ja toivoa, että luuta on jäljellä implantin ruuvia varten ja että luutuminen onnistuu.

      Suomessa yksi implantti voi hyvinkin maksaa 2000-3000 euroa. Jos sinulla ei ole kiire eikä rahasta pulaa, suosittelisin implantteja. Kummassakin tapauksessa on kuitenkin tärkeää alkaa huolehtia suuhygieniasta! Tekohammas/muovihammas ei ehkä reikiinny, mutta samalla tavalla on altiskiinnityskudossairauksille kuin oma hammaskin, jopa pahemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe