Voiko kutsua VHH- dieetiksi?

yksi uuno

Ystäväni/kämppikseni on kuulema tällä suositulla "VHH-dieetillä".. Hän syö suurinpiirtein näin päivittäin aamupala: 1 prk (250g) rasvatonta ehramn maitorahkaa maustamattomana lounas: pieni munakas kevyillä kinkkusuikaleilla ja kevyt juustoraasteella
päivällinen/iltapala: 250g porkkanoita ja pari lusikkaa rasvatonta raejuustoa
Eikä juo kuin mustaa kahvia, vettä ja joskus lightlimpparia..
Hän on laihtunut ihan silmissä(ja lähtöpainokin oli vielä normaalin rajoissa..) mutta miten minä olen käsittänyt median kautta että ko. dieetillä tulisi syödä paljon myös rasvaa, ystäväni näyttää välttelevän rasvaa yhtä paljon kuin sokeria yms hiilareita.. Että onkohan tämä terve dieetti enää ollenkaan?
Aluksi hän lipsuili dieetistään mutta nykyään ei edes juhlissa suostu poikkeamaan ruokavaliostaan.. VHH-dieettiähän pidetään terveellisenä? mutta minusta ystäväni käytös ei enää ihan tervettäkään ole ja laihtunut oikeastaan jo liikaa:O ainakin omissa silmissäni, tarkkaa painoa en enää tiedä. joten ajattelin teiltä oikeat karppaajat kysyä että kuulostaako ihan normaalilta vai onko jo jonkinlaista syömishäiriötä? Miten paljon saa laihtua ja miten tiukasti pitää noudattaa yms?

2

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huh huh

      Että tällainen tarina taas tällä kertaa palstatrollilta. Lämpimikseen Balleriina näitä rustailee.

    • .

      Suomessa sanotaan olevan maailman huippuluokkaa oleva peruskoulu.
      Häiriköt paljastuu pennuiksi useimmin sillä että näkee että koulunkäynti ei ole edes alkanut lukutaidosta päätellen. ;=))

      terv Veijo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      590
      2021
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      98
      999
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      957
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      826
    5. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      817
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      553
    Aihe