Missä sanotaan Raamatussa, että Lusifer tarkoittaa Saatanaa?

Hassan

Lukeeko Raamatussa, että Lusifer on saatanan nimi? Käsitykseni mukaan lusifer on latinaa ja tarkoittaa kointähteä eli aamutähteä eli Venus planettaa joka näkyy aamutaivaalla kirkkaana tähtenä juuri ennen auringon nousua. Jeesus puhuu itsestään kointähtenä ja vanhassa tsetamentissa babylonian kuninkaasta sanotaan, voi sinä kointähti.

Siis mistä nimi Lusifer saatanalle?

6

1790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikku Hiiri

      Se on Lucifer, ceellä ei ässällä. Enpä muista tarkkaa kohtaa Raamatusta, mutta muutenkin ei Raamatussa paljon Saatana-nimeä käytetä, eikä ainakaan Perkelettä. Taitaa löytyä vain muutama kerta tälläisistä. Jollain oli sellainen kätsy Raamattu hakumoottori, oliskos osoitetta kellään kertoa?

      • Hassan

        kuumehorkassa tuppaa tämä oikeinkirjoitus heittämään.


      • Pikku Highrii!
        Hassan kirjoitti:

        kuumehorkassa tuppaa tämä oikeinkirjoitus heittämään.

        Mitä kieltä muuten sana lucifer on? Opppimattomuuteni piree nulkkaan tälläisissä asioissa, IKÄVÄSTI!


    • K.T.S.

      Lucifer tarkoittaa todellakin valontuojaa tai valonkantajaa. Lucifer on alunperin aivan "viaton" sana. Kantasanat ovat "lux" (valo) ja "fero" (tuoda). Tämä latinankielinen sana merkitsee siis "valoa tuovaa". "Fiat lux" = Tulkoon valkeus (1. Moos.).

      Pietari kirjoittaa toisessa kirjeessään, (I luku ja 19. jae): "Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti (lucifer) koittaa teidän sydämissänne."

      Kristillisessä perinteessä paholainen yhdistyy Jesajan kirjan pilkkalauluun Babylonin kuninkaan kukistumisesta. Kuninkan loisto ja mahti on syösty tuonelaan. Hän, Kointähti ja sarastuksen poika, putosi taivaalta, maahan survaistiin kansojen kukistaja, vaikka hän oli päättänyt pystyttää valtaistuimensa taivaisiin Jumalan tähtiä korkeammalle - näin Vanhassa Testamentissa.
      Tuohon Raamatun kohtaan liittyen kirkkoisät (elivät Jeesuksen ja evankeliuminkirjoittajien jälkeen, eivät ole kirjoittaneet Raamattuun) nimittivät paholaista Luciferiksi, joka antiikin tähtitieteessä tarkoitti aamulla näkyvää Venusta. Aamullahan valo tulee.
      Koska ei-klassisen latinan tapaan "c" edellisen kaltaisessa sanassa ääntyy "s":nä, sana on hilautunut kirjoitusmuotoon "Lusifer".
      Latinankieli oli Rooman valtakunnan yleiskieli alkukristillisinä aikoina; valtakunnan itäosissa tosin kreikankieli ns. koinee-muodossa oli laajalti käytetty - myös Uuden Testamentin "alkukieli" on koinee.
      Sanalla "Lucifer" ei voine Uuden Testamentin kirjojen syntyajan kohdalla olla kuvottavaa merkitystä; sanaa ei siellä ollut (koska kieli oli kreikka). Hieronymus Pyhän toimittama latinankielinen käännös ("Versio Vulgata" - "kansanpainos") saatiin vasta v. 405.

      Esoterisessa kristinopissa tunnetaan lauseet:

      "Demon est Deus inversus" = "Paholainen on nurinpäinkäännetty Jumala"
      "Christus verus Luciferus" = "Kristus on yhtä kuin Lucifer"

      Ne tarkoittavat sitä, että samalla kun ihminen löytää itsestään Luciferin (synnintunnon), hän voi löytää myös Kristuksen eli Jumalan hänessä. Kuvainnollisesti hän ikään kuin ottaa vastaan sisäisen Kristuksensa (Logoksen toisen persoonan) ja alkaa tehdä parannusta tunnustaen syntinsä suullaan joko papille tai omalle korkeammalle minälleen. (Matt.4:17).

      Lucifer on siinä mielessä todellakin valontuoja aivan kuten Paratiisin käärme, joka "avasi ihmisten" silmät synnintuntoon. Ilman synnintuntoa ei ole nimittäin pelastusta kristillisen teologian mukaan. Niin välttämätön on meille tämä vastustava voima, Lucifer, Kristus-valon alin osa ja "Jumalan työrukkanen", kuten Luther asian ilmaisi.

      • Parafahrenheitus

        Oohhh...salatiedettä, sanoja, kuvioita...hhh...
        Mahti piilee symboleissa ja vuohipukin veressä, lepakon siivissä ja Olof Palmen hilseessä...oohh...Cromin hampaat, Ymirin parta!!! CTHULHU' F'TAGN!!!
        Miitää viituun välii on jollai nimillä ja merkityksillä ja symboleilla???
        USKO PELASTAA.


    • Anonyymi

      Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti." Ilm. 22:16. Jeesus vertasi itseään
      Enkeliruhtinas Luciferiin, Kirkas Kointähti. Jeesus vertaa itseänsä Luciferiin, ennen Luciferin ylpeyden syntiinsä lankeamista. Tuomionsa saaneena hänestä tuli Saatan, saatana.
      Raamattu ei nimitä saatanaa Luciferiksi.

      Lucifer jäi nimenä Tavaaseen, Jumalan omaan käyttöön. Eikä Lciferia nimenä käytetä Raamatussa lankeamisensa jälkeen. Näen majesteetti rikoksena yhdistää Luciveria, sekä Jeesukseen, että saatanaan, enkeliruhtinaan syntiin lankeamisen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4473
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3075
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      47
      2971
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2763
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      341
      2695
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2675
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2339
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2095
    9. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      5
      2081
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1703
    Aihe