Nyt vasta yli 4-kymppisenä on tullut mieleeni, että voisiko joskus marssia pomon puheille ja pyytää vaativampia töitä? Miltä kuulostaa?
Tähän astisen elämäni olen ollut muutamassa työpaikassa ja kun muutaman vuoden kuluttua on tuntunut, että edistystä ei tapahdu, niin olen vaihtanut paikkaa.
Mutta onko kukaan tosiaan koskaan mennyt itse esittämään pomolle ylennystä?
Jos on, niin millaisin tuloksin?
ylennyksen pyytäminen?
2
419
Vastaukset
- Perusteluja..
Mikä ettei. Jos pystyt hyvin perustelemaan pyyntösi, ja olet osoittanut, että sinulla on osaamista ja motivaatiota, muutenkin kuin suuremman palkan toivossa, vaativimpiin tehtäviin, niin siitä vaan.
Olen itse hakenut, ja päässyt, eteenpäin vaativimpiin hommiin, kun firmassa on paikka auennut, ja olen sitä hakenut.
Mutta sillä asenteella, että "pitäisi päästä vaativimpiin hommiin, kun siitä saa parempaa palkkaa", ei varmasti onnistu. Ensin pitää osoittaa omalla työllään, että niihin vaativimpiin hommiin on myöskin potentiaalia. - hyväideako?
Silloin on tietenkin helpompaa yrittää ylennystä, kun firmassa on oikeasti joku paikka haussa.
Muistan kun eräässä työpaikassa olin jo vähän aikaa miettinyt poislähtöä, sitten lähin esimieheni kertoi, että on suunnitellut lopettavansa työnsä.
Minulle oli itsestään selvää, että minä olisin hänen seuraajansa jos ja kun hän lopettaisi. Joten jatkoin siellä oloa sitten vielä vuoden verran.
Jokin aika sitten poikkesin katsomassa, että josko tuttuja naamoja olisi vielä töissä 15 vuoden tauon jälkeen, no tuo sama pomohan siellä vielä pöydän takana istui :-) Joten vieläkin olisin siellä kyttäämässä hänen poislähtöään, ellen silloin olisi ottanut härkää sarvista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830