Auto olis maksettuna Ruottissa, mutta ruuvaavat paskat kilvet pois luovutuksen yhteydessä. Ruottin väliaikiset kilvetkin aikas vaikeat hommata.
Miten saan Suomen tarrakilvet kouraani jo etukäteen että olis autossa etes jotkut laput ajella kapellskääriin?
Runkonumerotkin on tiedossa, joten vaakuutuskin on hoidossa.
Siirtotarrat etukäteen?
8
433
Vastaukset
- ja halavalla
auton uittamisen ihanuus!
- 11juupeli11
elämä on!
Köyhä
- --------------------
joo sama asia kiinnostaisi, eli saako väliaikaiset kilvet katsastuskonttorilta ja sitten ruotsisa ne vain paikalleen ja auto pihaan, mitä maksaa/kauanko niillä saa ajaa?
- Fjddd
Lain mukaan auto täytyy olla Suomessa siirtokilpien myöntämishetkellä! Todennäköisesti onnistut saamaan kilvet joltain konttorilta, mutta laittomasti.
Miten ajattelit selittää tullimiehelle laivasta tullessasi tullin ajoluvan puuttumisen??
Voipi auto huonolla tuurilla lähteä samantien tullihäkkiin.- dipl.kaufmann
Auton ei tarvitse olla Suomessa siirtokilpien myöntämishetkellä, mutta siirron pitää alkaa Suomesta. Eli jos sinulla tulee satamaan kilvetön auto laivalla, niin voit kyllä hankkia kilvet etukäteen tunnistetiedoilla.
- Fjddd
dipl.kaufmann kirjoitti:
Auton ei tarvitse olla Suomessa siirtokilpien myöntämishetkellä, mutta siirron pitää alkaa Suomesta. Eli jos sinulla tulee satamaan kilvetön auto laivalla, niin voit kyllä hankkia kilvet etukäteen tunnistetiedoilla.
"Auton ei tarvitse olla Suomessa siirtokilpien myöntämishetkellä, mutta siirron pitää alkaa Suomesta. Eli jos sinulla tulee satamaan kilvetön auto laivalla, niin voit kyllä hankkia kilvet etukäteen tunnistetiedoilla."
Danke schön.
Tuo ei kyllä tullut mieleenkään, no ainahan sitä oppii jotain uutta.
Miksi muuten vaivautuu kysymään neuvoa, vaikka on valmis muutaman €uron säästön vuoksi rikkomaan vienti- ja tuontimaan lakeja??
Todennäköisesti 99.8%:a lain venytyksistä onnistuu, mutta siinä vaiheessa, kun kolkkaat "noin about" laillisella ajoneuvolla muutaman miljoonan vahingon jäät vastaamaan vahingosta ihan itse. Ruotsissa on vissiin samanlaien systeemi kuin Suomessa, eli vastapuolen vahingot korvataan jostakin, mutta vastuu säilyy tohelolla mikäli ei ole vakuutusta vahingon varalle.
- 11juupeli11
No, noin niinkun teoriassa siirtohan alkaa Suomessa vasta sitten kun laivalta ajaa maihin, mutta jos liikennevakuutus ja kilpi on voimassa jo edellisenä päivänä niin ajattelin kyllä ajella siirtymän ruottissa. Niin ne muutkin kuulemma tekee.
Jostain luin että kilven sais viikon etukäteen. Tullin ajolupaahan ei voi saada ennen kuin auto on maassa joten siinä tuskin ongelmaa on tullimiesten kanssa jos laivasta tulee.
Ja ruottissa jos polis satuu pysäyttään niin täytynee vain "njet ponimaaju" tyyppisesti selitellä ja käsiä levitellä.- Metallimies2
Voi teitä reppanoita. Ei tarvitse paljon mielenkiintoa, kun asian voi järjestää laillisetikin. Jos olet ostanut ja maksanut auton Ruotsiin Sinulla on myös paperit siihen (vai onko). Pitäis ainakin. Tee sitten auton käyttöönottoilmoitus tullille. Sen jälkeen katsatuskonttoriin hakemaan paperikilpiä ja 3kk:n ajolupaa. Ei sinun tarvitse sanoa, missä auto on. Lähetä vaikka saman tien paperit tulliin tullausta varten. Sinulla on kolme kuukautta aikaa ajella auto Suomeen. Veropäätös tullee kyllä aikaisemmin, muista maksaa se eräpäivänä. Punaiset tarrakilvet ovat voimassa pohjoismaissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021737
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151541- 1401474
- 981420
- 781361
- 1181205
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2741121- 691021
- 38992
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18985