varovaisuus paikallaan nettiauton ilmoituksissa

asamasajasa

Useisiin nettiautossa myynnissä olleisiin autoihin on murtauduttu ja niistä viety arvokkaita soittimia ym. varusteita. Nettiautoon kun laittaa kuvat soittolaitteista ja vielä rekisterinumerot auton tietoihin, niin helppo rikollisen on selvittää auton omistajan tiedot rek. nron. avulla ja sitä kautta tietää missä auto on parkissa. Joten, nettiauton ilmoituksiin ei kannata laitta rekisterinumeroa näkyville. Poliisikin oli iltalehden artikkelissa samaa mieltä.

Tässä vielä linkki iltalehden artikkeliin.
http://www.iltalehti.fi/autot/2011052013753133_au.shtml

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ari the italian job

      Jostain kumman syystä nettiauto vaatii ilmoituksiin rekisterinumerot näkyville niin kuviin kuin ilmoituksen tietoihin. Tämä vain edistää rikollisten puuhastelua kun voi helposti netin kautta selvittää mitä varusteita missäkin autoissa on.

      Aivan yhtä hyvin voisi jättää rekisterinumerot pois auton tiedoista. Kyllä tosiostaja saa rekisterinumeron tietää viimeistään siinä vaiheessa kun on tulossa autoa koeajamaan. Joten siinäkään mielessä ei mitään haittaa rekisterinumeroitten näkymättömyydestä olisi.

      Joka tapauksessa auton ostajalla on samat velvollisuudet. Eli on selvitettävä asiapapereista että täsmääkö auton valmistenumero myynnin kohteena olevaan autoon ja että onko myyjänä sama henkilö, joka on rekisteriin merkitty omistaja. Nämä ostajan velvollisuudet on joka tapauksessa samat.

      Kumma kyllä. Nettiautoon ilmoitetaan hyvin herkästi asiattomasta ilmoituksesta, jos joku yrittää suojella omaisuuttaan ja jättää myynnissä olevasta autosta rekisterinumeron ilmoittamatta. Joku foliohattu vieläpä kirjoittaa sellaisesta myynti-ilmiotuksesta tänne suomi24 palstalle, että nyt täytyy olla kyseessä jokin huijaus-yritys. Väärin, kyseessä on vain varastusyrityksen estäminen. Kaikki eivät sitä vain tajua ja rehellisin kortein pelaavat joutuvat eniten kärsimään.

      Lisäksi on eräs toinenkin syy, miksi ei kannattaisi rekisterinumeroita eikä liiemmin omaa nimeään liian tarkkaan nettiautossa mainostaa. Herkästi voi joutua identiteettivarkauden uhriksi. Ulkomaiset aivottomat huijausyrittäjät varastavat suomalaisia identiteettäjä ihan koko ajan. Jos sinulla on ollut nettiautossa auto myynnissä, sinun nimeäsi ja autosi rekisterinumeroa saatetaan tälläkin hetkellä käyttää huijausyritykseen. Niitähän nettiauto on pullollaan.

      • RAJAT KIINNI

        Laittakaa rajat kiinni KAIKILTA VENÄLÄISILTÄ ja ROMAANEILTA, niin omaisuutenne saa olla rauhassa. Asun Virossa ja täällä poliisin virallisen tilaston mukaan yli 90% kaikista rikoksista on venäjänkielisen väestönosan tekemiä.
        Olen itsekin hyväuskoisena suomalaisena oppinut(kantapään kautta), ettei maailmassa ole yhtään rehellistä venäläistä.
        Kaikkialla, missä on venäläisiä, niin siellä on myös Putinin rikollismafia. Virossa ei rekistrinumeron perusteella saa viranomaisilta mitään tietoja autosta tai sen omistajasta/haltijasta.
        Venäläinen ja mustalainen on samanlainen luonteeltaan ja kulttuuriltaan. Epärehellisyys iskostetaan jo pieniin lapsiin.
        Mikään muu valtio ja kansa ei ole niin sinisilmäinen hölmö kuin Suomi ja suomalaiset.


    • joten

      valitettavasti vain oikean omistajan voi tarkistaa rekkarin perusteella

      • Masinamestari

        Joo, niinhän se menee - ainakin periaatteessa. Netissähän on ollut paljonkin
        myynnissä autoja joiden rekisterinumero on peitetty mustalla palkilla ja
        kuvista päätellen auto on jossain ulkomailla. On tainnut vähetä nuo ilmoitukset?

        Nämä kaarat on usein kymppitonnien arvoisia suomen markkinoilla ja
        nettisivuston hinta huomiota herättävän alhainen. Yhteystietoina on jokin
        puhelinnumero ja henkilöllä monesti omituisen hassu nimi.

        Tulee vaan mieleen, että ainakin autoalanviranomaiset ja rajavartiosto tuntee
        anastettujen autojen käsitteen - niitähän mielellään liikutellaan rajojen yli.


    • flas

      Mun Nettiautossa myynnissä olevaan autoon oli murtauduttu viime yönä. Paikat koluttu läpi ja autoa yritetty käynnistää siinä kuitenkaan onnistumatta. Voroille ei kuitenkaan ollut autossa mitään vietävää.

    • rikoksen uhri

      Ei tarvitse antaa myynti-ilmoitukseen oikeaa rekisterinumeroa abc-123 toimii, sivut ei tarkista sitä mitenkään.
      Kuvat voi ottaa myös niin, että oikeata rekisterinumeroa ei näy.
      Kännykkä numerostakin saa osoitteen selville, joten email saattaa olla turvallisin tapa yhteydenotoissa tai prepaid kännykkä.

      Vain viranomaisilla pitäisi olla oikeus selvittää ajoneuvotiedot rekisterinumeron perusteella, EI KENELLÄ TAHANSA, joka omistaa kännykkäliittymän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      116
      5571
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      120
      2092
    6. 108
      1817
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      223
      1143
    Aihe