ostin noin viikko sitten millenium mps300 setin. ja kun olen sitä soitellut ei ääntä kuulu padeista paljoa kovan napinan vuoksi. myös padejen osuma tarkkuus on hyvin huono. esim. jos lyön reunaan ei tule ääntä jos lyö keskelle normaalin lyönnin tulee ´hiljainen ääni kuulokkeista ja jos lyön täysiä tulee normaali ääni jonka kuulee soittaessa. joten minkälaiset pädit ostaisin settiin? millenium mesh padejä olen ajatellut? ovat riittävät kun vuoden olen soitellut? entä kuinka tarkkoja ovat? apu olisi tarpeen. kiitos
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sen kovan napinanhan saa peitettyä kovemmalla volyymillä. Ihan ensimmäisenä kannattaa tutkailla ne kuulokkeiden impedanssit (olettaen että soitat kuulokkeilla). Noista moduleista ei saa kovin kovaa volyymiä suuri-impedanssisilla (> 100 ohm) kuulokkeilla eli esim. kotistereokäyttöön tarkoitetuilla kuulokkeilla. Kokeile jollain n. 30-60 ohmisilla ensin. Toinen vaihtoehto on kytkeä se moduuli esim. kotistereoihin ja kuulokkeet siihen jolloin stereot toimii kuulokevahvistimena. Kumma on jos ei ala volyymi riittämään. Kolmas juttu on säätää sieltä moduulista pädien herkkyyttä ja volyymiä.
Sitten voit miettiä myös sitä että kun ostit milleniumin setin niin jo viikon päästä on alkanut kaduttamaan niin haluatko ostaa siihen milleniumin meshpädejä ja pettyä uudelleen? Eli kuinka monta kertaa kannatttaa pettyä ennenkuin uskot että halpaa ja hyvää ei ole?
ok kiitti, moduuli on mps 100 joten en usko että sillä herkkyyttä pystyy säätelemän. ja joo kuullokkeilla soitan bone hd 880. niistä pädeistä vielä eli mitä pädjä sitten suositttelet e-drumeihin? ei rolandia liian kalllis =P. tarkoitan sellaisia jonkun verran tarkempia iskuista kuin tuo mps 300 padi.
Aika vaikea yhtälö että vaadit pädeiltä erinäisiä asioita mutta et ole valmis sijoittamaan niihin mitään. Eli jos rahat ei riitä rolandeihin tai yamahoihin mutta laatua pitäisi silti saada niin sitten pitänee myydä "ei oo":ta.
YAMAHA TP-65-S E-DRUM PAD riittäisi ja sehän on kyllä 1€ halvempi kuin millenium mesh head padi. joten ostan siis yamahan?
Osta normikannut ja mesh kalvot ja triggerit.
mutta miksi triggerit?
No jos ei ole trggereitä niin eihän ne silloin toimi rumpuaivon kanssa vaan on ihan akustiset pöntöt meshkalvoilla tai normikalvoilla.
Se on ihan sama mikä pädi on käytössä jos velocity curvet ja muut asetukset "aivossa" on päin persettä. Manuaali kouraan ja säätämään! Äläkä vaan ala valittaa että pitää olla suomeksi kaikki.............
öö kyllä pitäis jos olisit kiltti... =S
Löytyykö sulta sitä rumpumoduulin manuaalia digitaalisessa muodossa?
eipä taida. ja onko muuten tän koko 10: http://www.thomann.de/fi/yamaha_tp65s_drumpad_triplezone.htm
ja tämä http://www.thomann.de/fi/yamaha_tp100_edrum_tom_pad.htm
Nuohan on kumipädejä myös ja yleensä ne on standardikokoisia, 6 tuumasia taisi olla tai 8 tuumaisia, en muista tarkkaan.
ok kiitti.
ok mutta nnoissa taitaa jo olla triggerit. kiitti
Triggeri on ulkopuolelle laitettava piezopaketti.
Yleensä valmiiksi ostetuissa sähkörumpupädeissä on kalvon alla tavallinen piezoelementti myös milleniumeissa, ei siis erillinen triggeri.
eli tuo siis lisää sen padin tarkkuutta?
onko silloin pädissä 2 triggeriä ?
ja mihin se siis kiinnitetään?
ja jos on 2 triggeriä niin
ja minne sen johdot?
No ei ja ei.
Jos sulla on irrotettavat kalvot jo niissä sun pädeissä niin osta niinhin mesh kalvot ja säädä siitä aivosta herkkyydet kohilleen, varmasti saa kun säätää vaikka triggeriherkkyyksiä.
Triggerit on laitettavissa vaikka akustiseen oikeaan rumpuelementin reunaan kiinni ja siitä rumpumoduliin.
Et sinä sellaista tartte mutta jos meinaat uudet pädit ostaa niin kannattaa harkita tulisiko halvemmaksi ostaa rumputomari esimerkiksi ja siihen triggeri, sahaamalla 1 tomarin saa jo 2 tomaria sähkörumpuihin.
tuosta videosta on hyvä alkaa tutustumaan aiheeseen.
http://www.youtube.com/watch?v=DYdssAO3qCg
eli siis ostan 2 tomia sahaan ne kahtia ja ostan neljät triggerit ja mesh kalvot?
No jos et saa kalvoja vaihdettua entisiin/et ole säätänyt aivoa niin ostappa sitten jos haluat uudet oikeat tomarit, kannattaahan se toki vilkuilla myös valmiiksi tehtyjä sähkörumpupädejä.
Ota myös huomioon se kiinnitys homma niissä tomareissa räkkiin jos meinaat rakentaa itse/sahata, mutta niinhän se on, 2 tomaria ja 4 triggeriä.
Osta vaan valmiiksi sähkörumpupädit jos uudet meinaat ostaa, mutta yleensä ne soundit muuten lähtee siitä aivosta ja säätämällä herkkyydet ym. ne saa kohdilleen.
ok, eli ostan varmaan tämän
88€
http://www.thomann.de/fi/millenium_pd1010_10_mesh_head_pad.htm
tai 122€
http://www.thomann.de/fi/yamaha_tp100_edrum_tom_pad.htm
tai 46€
http://www.thomann.de/fi/yamaha_tp60.htm
eli mitä suosittelet? noihin jammuihin ostaisin ne 6-8 koon mesh kalvot.
vai ostan jokaista yhden ja katson mikä tuntuu parhaimmalta?
ja löytyisi vielä talläinenkin
88€
http://www.thomann.de/fi/yamaha_tp65s_drumpad_triplezone.htm
Tee vaan itse päätöksesi, en oikein käsitä etsitkö verkkokalvollista vai kumipädiä.
Linkeissäsi ei ole kuin tuo ensimmäinen ainoastaan meshkalvolla ja muut on kumipädejä.
Tuossa ensimmäisessä milleniumissa on erillinen triggeri ja mesh kalvo, voi olla ihan hyväkin mutta tiedä sitten, luje arvosteluja haluamastasi pädistä ja katsele videoita.
Rolandillahan tuolla oli kanssa hyviä pädejä mutta maksaa sitten sen 170€, tosin laatu onkin sitten yleensä hyvä.
Voithan aina pistäytyä paikallisessa musiikkiliikkeessä ja kokeilla pädejä siellä, yleensä Rolandia monet liikkeet myy.
Muut saa jatkaa neuvomista tästä etiäppäin.
ok kiitos kaikesta =)