Hei. mulla kellertävät hiukset ja haluaisin ne hopean sävyiseksi. Olisko kenellekkään tiedossa hyvää kampaajaa joka olis viel edullinen ,mulla kun on risti selkään ulottuvat hiukset . Koti väreillä en hiuksiini väriä saa muutettua. joskus oli poly blonde sarjassa hopeanvaalea ja se otti mun hiuksiin kiinni ,mut sitä väriä ei enää saa ei ainakaan täällä Porissa.
Onko Porissa hyvääkampaajaa
tangotyttö45
252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on varmasti, ja monta.
Nyt on vaan varattava aika ihan konsultaatioon (käy ovelta kysymässä vaikka!) Ammattilainen katsoo, riittääkö hiustesi kunto mahdolliseen lisävaalentamiseen vai ei...tai onko pohjaväri jo riittävän vaalea keltaisen sävyn taittamiseen?
Jos hiusten keltaisuus on kovin voimakas, mattaan värjätessä se muuttuu likaisen väriseksi (ei siis kuultavan hopeiseksi) ja vaatii siis lisävaalennusta pohjalle, ennen sävyn muuttamista. Tässä tilanteessa on varsinkin pitkissä hiuksissa ehdottomasti tarkistettava ensin hiuksen kunto. Näkemättä livenä nykyistä väriä ei siis voi sanoa, onko mahdollista vaikka kevytvärillä muuttaa hiusten sävy kylmempään, vai vaatiiko hiukset lisävaalennusta (ja kestääkö ne sen)
Käyppä kysymässä neuvoa kampaamosta ihan henkilökohtaisesti, ja saat selvitettyä, suostuuko kampaaja (hiuksen kunnon vuoksi) värinpoisto värjäyskäsittelyyn, jos se on tarpeen, vai onko hiusten pohjavaaleus jo riittävä sävyn taittamiseen tms. (ei ole huono asia tarkistaa samalla myös hinta-arviota, jottei tule yllätyksiä) Kampaaja on asiakaspalvelija, ja vastaa kysymyksiisi.
Yleisellä tasolla on huomattava, että keskustelupalstalla on mahdoton kertoa tuntemattoman tuntemattomalle: "Mä sain ihanan vaalean siellä paikassa tai sillä aineella". Kaikki on aina kiinni hiusten pohjaväristä ja varsinkin hiuksissa jo olevista käsittelyistä, sekä hiuslaadun vahvuudesta/pituudesta jne. Varsinkin vaalennuksissa ja jo värjättyjen hiusten uudelleenvärjäämisessä on omat ongelmansa. Näkemättä hiusta ja kuulematta värihistoriaa on vastaukset täällä hyvin ympäripyöreitä.
Mun luottokampaajani löytyy parturi-kampaamo Jakoselta :) Olen käynyt vuosia jo, ja aina saanut juuri sen malliset ja väriset hiukset kuin olen halunnut. Se on siis Karjarannantien varressa. Käypä kysymässä.