Mitä mieltä?

Mitä ajattelette noin 30 vuotiaasta miehestä joka ei ole saanut eläessään mitään aikaan. ei ole autoa, ei ajokorttia, ei omistus asuntoa, ei parisuhdetta, ei kavereita , ei kerrassaan mitään mainittavaa.

Onko sellainen mies ollenkaan ...
6110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Autottomuus ja ajokortittomuus eivät minusta ole mitään ihmeellisiä asioita. Jos ikänsä asunut suuremmassa kaupungissa, niin niille ei tarvettakaan. Omistusasunto ei mielestäni ole mikään menestyksen mitta myöskään, monet asuvat vuokralla koko ikänsä täysin tyytyväisinä. Pääasia on, että asuu kuitenkin itsekseen eikä esim. vielä vanhempiensa kanssa. Maaseudulla tosin sitten tuollakaan ei samanlaista merkitystä, kaupungissa kyllä.

Parisuhteettomuuden suhteen pitäisi ensin selvittää mikä siihen on syynä. Jos kyseessä sitoutumiskyvytön tai joku suurongelmainen, niin silloin negatiivinen asia, muutoin toisen kokemattomuus ihmissuhdemarkkinoilla ei olisi kummoinenkaan asia, se taas olisi, jos miehestä ilmenisi, että on pelehtinyt satojen naisten kanssa, mutta yhteenkään ei ole mitään erityisempää tunnesidettä muodostanut ja tahtonut sitoutua.

Kaverittomuuden koen näistä suurimpana peikkona. Herää väkisinkin kysymys mikä miehessä vikana, jos ei lainkaan ystäviä. Ja vaikka ilmenisi, että miehessä ei vikaa vaan ystävien puuttuminen muista syistä johtuvaa, niin se muodostuisi suhteessa ollessa todennäköisesti ongelmaksi kuitenkin. Joko mies takertuisi minuun 24/7, kun muitakaan ihmissuhteita ei olisi tai sitten, jos ei takertujasta kyse, niin mies jäisi surkeana yksin aina, kun itse tahtoisi tavata omia ystäviään. Toki mies olisi tervetullut liittymään omaan ystäväpiiriini, mutta kyllä sitä tahtoisi joidenkin naispuolisten ystävien kanssa välillä päästä viettämään ihan tyttöjen iltaa. Eivät naispuoliset ystäväni tahtoisi omista henkilökohtaisista asioistaan avautua samanlailla kuin ennen jos mies olisi aina vierellä ja itseäkin ahdistaisi, niin tiivis yhdessä olo ettei mitään omia menoja.

Äänestä
  • Täytyypä vähän oikaista tätäkin juttua kun te bimpot ämmät täällä aina jauhatte tota, että kaverittomat miehet olis jotain takertujia parisuhteessa. Siis tämä on kyllä ihan täyttä paskaa ainakin mun kohdalla. Mä en kaipaa sun kavereitas enkä sun menojas. Mulla on kuule ihan riittävästi omaakin tekemistä, niinku on ollu iän kaiken. En oo koskaan itkeny kaveita, eikä mulla isommin ole aikaakaan kyläluutailuun. Minä elän ja hengitän omista harrastuksistani, ymmärrätkö sinä.?
    Minulle olis parempi vaan kun olisit mahdollisimman paljon omissa jutuissas.
    Se taas saattais muodostua ongelmaksi, jos ottaisin naisen jolla on paljon ystäviä ja nää alkais parveileen mun talossa,, ei nääs mitään rauhaa enää. Talo niinku joku vitun hollitalli. Onks Miisalla muuta kysyttävää.?

    Äänestä

Kaverittomuuskin on peikko vain silloin jos se on asianomaiselle itselleen ongelma. Alkuperäisessä ei sanottu että mies on kirjoittajan miesystävä eli mistään takertumisesta ei voi puhua.

Äänestä

Kyllä mulla on ajokortti!

Äänestä

Tietysti on

Äänestä

Miksi kerätä sitä maallista mammonaa, ehkä sellainen mies on päässyt elämässään sille korkeimmalle asteelle eli nirvanaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heh .. kirjoitti:

Mitä ajattelette noin 30 vuotiaasta miehestä joka ei ole saanut eläessään mitään aikaan. ei ole autoa, ei ajokorttia, ei omistus asuntoa, ei parisuhdetta, ei kavereita , ei kerrassaan mitään mainittavaa.

Onko sellainen mies ollenkaan ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu