Askeleen lähempänä tervehtymistä?

kurjaanoloon uupunut

Sairastuin bulimiaan neljä vuotta sitten ja viimeinen vuoteni bulimian kanssa kamppaillen oli elämäni rankimpia kokemuksia. Kun vihdoin pääsin eroo tajuttomasta ahdistuksesta ja uskaltauduin taas ihmisten ilmoille neljän seinän sisältä, moni asia elämässäni on kääntynyt parempaan suuntaan. Toipuminen bulimiasta ja masennuksesta on hyvässä vauhdissa.. mutta suhteeni ruokaan ei edelleenkään ole normaali. Bulimikoinnin loputtua syömiseni oli anorektista kunnes se yhtäkkiä muuttui hallitsemattomaksi ahmimiseksi. Masennuin pahasti, söin itselleni huonon olon kerta toisensa jälkeen aina vain suuremmilla annoksilla ruokaa, jota ennen en ollut itselleni sallinut. Bulimian aikana pakoksi muodostunut liikunta jäi hetkeksi kokonaan, lihoin lyhyessä ajassa lähes kymmenen kiloa ja inhosin itseäni enemmän kuin koskaan aikaisemmin.
Viimeinen vuoden olen taistellut ahmimista vastaan ja alan väsyä tähän syömisen kanssa kamppailuun totaalisesti. Painoni on vaihdellut viitisen kiloa suuntaan ja toiseen rasittaen kehoa ja mieltä hurjasti. En tunnista enää itseäni pelistä, mutta sisälläni on kuitenkin vahva halu löytää taas se iloinen itseni, joka olen ennen sairastumistani ollut.
Vuoden sisällä on tapahtunut paljon positiivisia asioita ja tukenani on ihania ystäviä, joiden avulla olen jaksanut eteen päin. Huomaan nauttivani taas asioista, joista en sairauteni aikan ole ennen kyennyt iloitsemaan. Liikunta on taas osana elämääni terveellä tavalla. Olen päässyt osittain eroon pakonomaisesta laihdutuksesta, mutta nyt kaipaisin kipeästi apua ruokailun tasapainottamiseen. Ahmimiskohtausten jälkeen on tavattoman raskasta päästä taas sängystä ylös, uskaltautua peilin eteen ja kohdata muita ihmisiä.. Toivoisin siis apua ja vinkkejä ihmisiltä, jotka itse kamppailevat tai ovat joskus taistelleet samaisten ongelmien kanssa. Mitkä tekijät ovat teitä auttaneet? Millainen ruokavalio on teille parhaiten sopinut? Miten olette menetelleet ahmimista laukaisevien ruokien kanssa?mikä on auttanut teitä pysymään "kuivilla"? ja ennen kaikkea miten elämänne on muuttunut parantumisen myötä?
Haluan tästä kurjasta olosta eroon ja jatkaa taas elämää itseeni tyytyväisenä, hyvän olon ja terveellisten elämän tapojen siivittämänä.. :)

2

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pokjhgf

      Itse kamppailen edelleen, joten en osaa tuohon viimoiseen kysymykseesi vastata.. Mutta pitäisi muistaa syödä pieniä määriä useasti ettei iso nälkä pääse yllättämään.. itse en syö päivällä töissä mitään ja illalla tulen kotiin kauhean nälän kanssa joka laukaisee ahmimisen..

    • hampaat rikki.

      Moi!

      Kamppailen itse myös ja usein tulee kausia, jolloin syön normaalisti eikä ruoka ole pääosassa. Mutta se ei yleensä kestä kauaa, ikävä kyllä. Apua kaipaan myös minä!

      Syön hyvinä aikoina niin sanotusti hyvin: Aamupalan, lounaan, päivällisen ja iltapalaa.
      Syön kanaa, lihaa, täysjyväviljatuotteita, kananmunia, jopa pizzaa, eikä ahmimishimo yllätä. Nyt kuolaan ruuan perään ja voisin vaan syödä ja syödä. Tänään olen kuitenkin syönyt oksentamatta ja muutaman sadan kalorin verran extraa (noin)

      Minua auttaisi se, että minulla olisi enemmän ystäviä. Niitä on vain pari ja emme nää edes joka viikko. Illat kuluu usein kotona kun ei ole mitään tekemistä. Kun olen menossa, on ruoka läsnä ihan eri tavalla. Mietin kaloreita, mutta enemmän mietin sitä että nyt on nälkä ja pitää syödä, ja se siitä. Yksinäisyys ajaa minut usein syömään ja juomaan alkoholia. Vesi kielellä kaipaan ruokaa enemmän kuin mitään, joten tämä ilta tulee olemaan yhtä kamppailua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4527
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1316
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      940
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      862
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe