Malliksi

minnika

Välillä törmää ilmoituksiin, joissa valokuvaaja etsii uusia malleja esim. harjoitustöihin tms. Minuunkin on useasti otettu yhteyttä ja tarjottu töitä. Ihan ilmaiseksi ei kuitenkaan kiinnosta malliksi lähteä. Olisin valmis mm. alusvaatekuviin ja eroottisiinkin kuviin, mutta mikä olisi luotettava paikka, johon läntätä oman "työnhakuilmoituksensa"? Vähän arveluttaa varsinkin ne ilmoitukset, joissa etsitään nimenomaan alastonmalleja. Mutta jos kuvaaja olisi ammattilainen ja maksaisi sopivan korvauksen niin tottakai olisin kiinnostunut.
Saisko asiallisia vastauksia teiltä, jotka olette olleet malleina? Mistä nettisivulta löytyisi töitä tarjoavia valokuvaajia? Minkä verran esim. alusvaatemallikuvista yleensä maksetaan?
En ole mitenkään mallimittainen, pituus 160. Mutta muuten kuvauksellinen, hoikka, kaunis jne.

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvaaja_hki

      On muutamia sivustoja, joiden kautta voi "ilmoittautua" malliksi (myös alastonkuviin). Niistä sitten kuvaajat käyvät poimimassa mielenkiintoisia.

      Itse olen malleja löytänyt yleensä sattumalta - kunhan tulevat jossain vastaan.

      Ja sitten on tietysti mallitoimistoja.

      Google auttanee ;)

      Palkka vaihtelee hirveästi. Itse kun en ole pahemmin kaupallisiin kuvannut, niin palkkiot ovat olleet jotain 200-300 euroa puolelta päivältä maksimissaan. Palkka riippuu myös siitä kuinka paljon mallilla on varaa valita töitään ts. kuinka haluttu malli on.

      Tee aina sopimus kuvista. Muista, että lähtökohtaisesti kaikki oikeudet kuviin on kuvaajalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5846
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      91
      2988
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2770
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2026
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      744
    Aihe