Escitalopram Actavis lääkkeestä ongelmia?

Voi olla, että tämä viesti olisi ehkä kuulunut mielenterveyspalstalle mutta laitetaan nyt tänne kun lääkkeestä pääosin on kyse.

Käytän kyseistä lääkettä masennuksen, ahdistuksen ja pakko-oireisen häiriön hoidossa. Aloitettiin 10mg annoksella, josta ei tullut ongelmia. Nostettiin 15mg ja edelleen tuntui auttavan hyvin. 15mg söin siis 8 viikon ajan, enkä muista, että olisi ilmennyt mitään erityisempiä tuntemuksia mielialassa.

Lääkärin kanssa päätettiin lopulta nostaa annostus täyteen eli 20mg annokseen, jotta saataisiin lievitettyä yllä mainittuja oireita. Olen syönyt nyt tasan 30 päivää tällä annoksella ja alussa ei tuntunut mitään erityisempiä haittoja olevan. Tällä viikolla on kuitenkin mieliala yllättäen huonontunut vaihtelevasti. Tuntuu, että ahdistaisi hieman tavallista enemmän, välillä on välinpitämättömämpi olo ja sitten ajoittain tulee mieleen ajatuksia ja luulola tyyliin "enkai ole saamassa psykoosia" vaikka en ikinä sellaista ole saanut ja kokenut. Sellainen hieman hermostunut ja neuroottinen olo... vaikea selittää.

Mietin, että voisiko maksimiannos olla nyt liian suuri annostelu minulle? Voiko SSRI lääkkeet voimakkailla annoksilla aiheuttaa tällaisia haittavaikutuksia vasta viikkojen päästä kun serotoniinin määrä aivoissa alkaa hitaasti lisääntyä? Ei tällainen olotila pisemmän päälle ole miellyttävää jos se ei mene kohta ohi.

Pitäisikö soittaa lääkärille ja kysyä asiasta? Toivottavasti joku edes ymmärsi mistä on kyse.
21714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse syön samaa lääkettä, Cipralexia, annoksella 30 mg/vrk. Olotila huononi aina hetkeksi aikaa annoksen noston yhteydessä. Ja olotila sitten koheni, eli tuli annoksen noston yhteydessä aina pieni notkahdus.

Ei tuo 20 mg ole voimakas annos (sinun sanontaasi käyttäen).

Ja indikaatiolla depressio ja OCD täälläkin menee tuo lääke

Äänestä
  • Pitäisikö minun silti jutella lääkärille, että miksi mieltä ahdistaa taas?

    Eikai siitä haittaakaan ole...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumma olo kirjoitti:

Voi olla, että tämä viesti olisi ehkä kuulunut mielenterveyspalstalle mutta laitetaan nyt tänne kun lääkkeestä pääosin on kyse.

Käytän kyseistä lääkettä masennuksen, ahdistuksen ja pakko-oireisen häiriön hoidossa. Aloitettiin 10mg annoksella, josta ei tullut ongelmia. Nostettiin 15mg ja edelleen tuntui auttavan hyvin. 15mg söin siis 8 viikon ajan, enkä muista, että olisi ilmennyt mitään erityisempiä tuntemuksia mielialassa.

Lääkärin kanssa päätettiin lopulta nostaa annostus täyteen eli 20mg annokseen, jotta saataisiin lievitettyä yllä mainittuja oireita. Olen syönyt nyt tasan 30 päivää tällä annoksella ja alussa ei tuntunut mitään erityisempiä haittoja olevan. Tällä viikolla on kuitenkin mieliala yllättäen huonontunut vaihtelevasti. Tuntuu, että ahdistaisi hieman tavallista enemmän, välillä on välinpitämättömämpi olo ja sitten ajoittain tulee mieleen ajatuksia ja luulola tyyliin "enkai ole saamassa psykoosia" vaikka en ikinä sellaista ole saanut ja kokenut. Sellainen hieman hermostunut ja neuroottinen olo... vaikea selittää.

Mietin, että voisiko maksimiannos olla nyt liian suuri annostelu minulle? Voiko SSRI lääkkeet voimakkailla annoksilla aiheuttaa tällaisia haittavaikutuksia vasta viikkojen päästä kun serotoniinin määrä aivoissa alkaa hitaasti lisääntyä? Ei tällainen olotila pisemmän päälle ole miellyttävää jos se ei mene kohta ohi.

Pitäisikö soittaa lääkärille ja kysyä asiasta? Toivottavasti joku edes ymmärsi mistä on kyse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu