Mikä ehkäisymuoto (miinus kondomit) sopii a) auralliselle migreenikolle b)helposti painoa keräävälle (hormoonien myötä) ja c) mahd. aknesta kärsivälle (hormoonien myötä)? Eli pari kokeilua pillereillä (sekä yhdistelmä että mini) ja aina paino nousee, migreenit pahenee ja naama alkaa kukkimaan. Ei tiedä enää mitä kokeilla kun jalat ristissäkään ei haluaisi aina olla :-(
Ideat loppu kesken...
ihmettä odotteleva
4137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nuvaring, Evra, Mirena, kuparikierukka, pessaari....
Aurallista migreeniä sairastavalle EI SOVI yhdistelmähormoniehkäisy, joten Nuvaring ja Evra ovat ihan ulkona pelistä, kuten myöskin yhdistelmäpillerit. Ainoiksi, Suomessa saatavilla oleviksi vaihtoehdoiksi jäävät kierukat, minipillerit, ehkäisykapseli ja kondomi.
Jos ei kondomeja halua käyttää, vaihtoehdot kutistuvat jälleen. Minipillereitä tietysti on kolmea merkkiä eli niistä voi löytyä sopiva, vaikka se ensimmäinen kokeitu ei sopisikaan.
Sterilisaatio on ainakin varma ja edullinen.
Suosittelen kuparikierukkaa.