Oikeus lapsen mielisyyteen

Orava pallo

Kyllä aikuisellakin pitää olla oikeus lapsellisuuteen, eikä lopullisesti olla hylätty kaikki lapselle mielletyt asiat, heti kun täyttää 18v ja on mukamas aikuinen, kun on täysi ikäinen.
Mikä ihmeen hinku suurimmalla osalla nuorista on pyrkiä päästä siihen, että täyttää 18 vuotta.
Jotkut 14 vuotiaat jopa vaihtaisivat oman ikänsä tuohon 18 vuoteen, jos sellainen olisi mahdollista.
Niinkuin tuossa 18 vuotiaaksi tulemisessa olisi jotain hienoa.
Jos se liittyy pelkästään siihen, että silloin saa vapaasti alkaa käyttämään alkoholia, niin ei ole kyllä pitkälle ajateltu.
Sitten kun on täytetty 18 vuotta, niin muutama vuosi eteenpäin, niin sitten kaivataankin, että kun olisi taas nuorempi.

Ovatko aikuiset niin ylpeitä vai eivätkö kehtaa enää leikkiä, kun ovat aikuisia.
Perustellaan, ettei leikkiminen kuulu aikuisuuteen, vaan pelkästään työ.
Kumma, kun aikuiset eivät kehtaa leikkiä, vaan kokevat sen häpeälliseksi.
Silti he kuitenkin juovat alkoholia ja örveltävät, mikä on paljon häpeällisempää ja lapsellisempaa, kuin mikään leikkiminen.

Eikö aikuiset tiedä, että leikkiminen pitää ihmisen nuorekkaana.
Ihminen, joka ei leiki, vanhenee paljon nopeammin.
Minä ainakin harrastan myös niitä harrastuksia, joita suurin osa aikuisista pitää leikkimisenä, vai ovatko aikuiset niin kateellisia, kun itse eivät kehtaa.
Minä ainakin rakennan ja lennätän leijoja, rakennan erilaisia radio-ohjattavia lennokkeja, veneitä/laivoja ja muita kulkuneuvoja.

Sanotaanhan, että lapsi on terve, kun lapsi leikkii.
Voidaankin sanoa, että aikuinen on terve, kun aikuinen leikkii.
Lopettakaa se hampaat irvessä työssä raataminen ja valittaminen.
Alkakaa leikkimään, jos elämä on mennyt liian totiseksi.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        86
        4650
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3837
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        179
        3655
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        68
        2096
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1941
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        79
        1288
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        130
        1152
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        147
        1094
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        50
        1000
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        30
        904
      Aihe