Kytkin ravistaa...

HELP!!!

Oon ihan pihalla autoni kanssa, auttakaa nyt joku. :(

Kytkin siis alkoi tänään kotimatkalla yhtäkkiä kauheena ravistamaan aina kun lähti liikkeelle pienestäkin ylämäestä. Yritän saada auton äkkiä johonkin korjaamolle, mutta uskallanko ajaa sillä nyt yhtään? Olisi pari tärkeää menoa, johon pitäisi autolla päästä... Huomennahan ne tietysti vastaa mulle tähän sieltä korjaamolta, mutta en jaksa odottaa siihen asti, kun en tiedä mihin pitäis oikein varautua.

Mitenköhän kauan tommosta oikein korjataan sitten, jos auton johonkin saan?

PS. oon tosi ummikko ja alkutaipaleella näissä autoasioissa, siks varmaan tyhmät kysymykset. :/

6

1404

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihteisto sylissä

      Et maininnut kuinka paljon autolla on ajettu. Ravistus voi joskus aiheutua kytkimen kitkapinnoille vuotaneesta öljystä. Jos matkamittarilukema on luokkaa parisataatuhatta kilometriä tai enemmän, kytkin todennäköisemmin on yksinkertaisesti loppuun kulunut ja siitä on kenties osia irtaallaan. Varovasti ajaen kytkin voi vielä kestää jonkin aikaa, mutta voi myös rikkoutua milloin tahansa täydellisesti.

      Ongelman hoito on joka tapauksessa selkeä ja yksinkertainen. Hankitaan uusi kytkinpaketti ja asennetaan se entisen tilalle. Osia on yleensä nopeasti saatavissa ja työ kestää muutamia tunteja, ellei auton rakenteessa ole jotain erikoista. Omalla kohdallani viimeksi osat löytyivät paikallisen varaosaliikkeen hyllystä ja kytkimen vaihdossa meni nyrkkipajalla noin neljä tuntia. Hintaa kaikkiaan 350 euroa.

      • HELP!!!

        Okei, kiitos sulle vastauksesta! Taitaa siis olla parempi, että hankin kyytini jostain muualta. Täytyy vaan pitää peukkua, että saan nopeasti auton johonkin. Painajainen, jos joutuu kauan oottelemaan.

        Vähän alle 150 000 on siinä mittarissa. :)


    • kytkin kuntoon

      kytkimen säädöllä asia korjaantuu

      • fitteri

        Ei nykyautoissa ole mitään kytkimen säätö mahdollisuutta, mutta vanha konsti on kun kaataa kokista sinne ja vähän luistattaa.


    • Mitenkähän se tuo kytkin voisi ravistaa?
      Ei ole tullut koskaan mokomaa vastaan enkä pysty kuvittelemaankaan, miten se olisi mahdollista.
      Jospa aloittaja kertoisi millä tuli kuntoon, niin olisi ainakin minulle uutta oppia.

      • jaaaaaaaaaaa

        Mahtaako lukea vanhaa ketjua. Minulla oli joskus muistaakseni -91 Kadett ja alkoi loppuaikoina ravistaa todella pahasti, oli siinä ruuhkassa kestämistä. Enpä viitsinyt tukia vaan pistin vaihtoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      430
      899
    2. 56
      569
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      157
      550
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      535
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      164
      517
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      216
      485
    7. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      436
    8. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      90
      424
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      63
      418
    10. Se siitä sitten

      Hyvin lyhyt oli loppuelämä, kun ei suhde ehtinyt edes alkaa ennen, kuin päätit lopettaa. Nauti olostasi sitten.
      Ikävä
      22
      410
    Aihe