2 paikkanen avo

JuleVille

Eli pitäisi hommata joku kiva 2 hengen avoauto.
Ajatuksena on ollut esim Mersun slk tai bmw z3 tyylinen auto.
Mitään kauheita tehoja en tarvitse, ajattelin että tehoa saisi kuitenkin olla vähintään 120hv.
Hintaa saisi olla mielellään alle 16 000e
Onko kenelläkään kokemuksia noista tai vastaavista autoista?
Mikä on paras vaihtoehto?
Kaikkien vastaavien autojen hyvät ja huonot puolet kiinnostaisi.

10

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukka putkella
    • Smart-club.fi

      Smart Roadster
      Teho-paino-suhde loistava.
      Käyttömaksut ja kulutus minimaalinen.
      Kelvollinen ympärivuotiseen käyttöön.
      Ei tule joka päivä samanlaisia vastaan.

    • JuleVille

      Mazda mx-5 on käynyt mielessä edullisen hinnan takia ja huolto/korjaus varmasti bemaria ja mersua edullisempaa. Vähän mietityttää kuitenkin koneen koko, kun isoimmat koneet on 1.8. Ja tuollaista smartia kävin koeajamassakin, mutta jotenkin ei miellyttänyt

      • mulle kans!

        Mielikuvia... voin taata, että noista vaihtoehdoista Mazdan huolto/korjaus on kalleinta. Kyseleppäs ihan vaikka huviksesi muutamien kulutusosien, vaikkapa alapallonivelten, vetareiden, puslien, jarruosien tmsv. hintoja, niin taitaapa Mazdan osien hinnalla saada tuplasti tavaraa BMW:hen tai Mersuunkin.
        Missäpäin Suomea muuten kävit Smartia ajamassa? Itsekin sellaista suunnitellut kesäkikkareeksi, mutta en vielä ehtinyt koeajelemaan...kesäloma kun alkaa niin loman aikana tarkoitus tuollainen hankkia. Tai vastaava 2-paikkainen pienikulutuksinen harraste-avo.


      • Hajosiko Mono
        mulle kans! kirjoitti:

        Mielikuvia... voin taata, että noista vaihtoehdoista Mazdan huolto/korjaus on kalleinta. Kyseleppäs ihan vaikka huviksesi muutamien kulutusosien, vaikkapa alapallonivelten, vetareiden, puslien, jarruosien tmsv. hintoja, niin taitaapa Mazdan osien hinnalla saada tuplasti tavaraa BMW:hen tai Mersuunkin.
        Missäpäin Suomea muuten kävit Smartia ajamassa? Itsekin sellaista suunnitellut kesäkikkareeksi, mutta en vielä ehtinyt koeajelemaan...kesäloma kun alkaa niin loman aikana tarkoitus tuollainen hankkia. Tai vastaava 2-paikkainen pienikulutuksinen harraste-avo.

        No moro Kemal.
        Onko Saksan linttoja tulossa lautassa vai mistä vihamielisyys Mazdaa kohtaan ?


    • r3rw3r3r

      MGF jos ei harvinaisuus ole este.

    • JuleVille

      Loimaalla kävin yhtä smart roadsteria katsomassa (löytyy nettiautosta) oli vähän liian muovinen sisältä.
      Tänään kävin katselemassa 1.9 koneella olevaa z3:sta ja oli positiivinen yllätys. Tehot riittää normaaliajossa tosi hyvin ja kulutus oli koeajon aikana n. 7litraa/100km
      Vielä pitäisi ainakin mersua käydä katsomassa ja ehkä mgf:ää.
      Kaikki kokemukset noista autoista on tervetulleita

    • JuleVille

      Mersu, bemari, mazda ja smart koeajettu ja tutkittu.
      Uudeks autoks tuli z3 1.9 koneella ja manuaalilootalla.
      Oli paras ajettava noista vaihtoehdoista ja ulkonäkökin miellytti eniten.

    • Miltä kuulostaisi

      Jos haluaa vanhempaa ja edullisempaa vaihtoehtoa niin Alfa spider tai Triumph spitfire ja ehkä myös Mersun vanhemmat SL mallit. Näissä on tyyliä toisin kuin uudemmissa Z3 tai SLK malleissa. Myös Saabin 9-3 aero ja Volvo C70 osuu tuohon hintahaarukkaan ja saa pari lisäistuinta, ovat myös laadultaan, käytettävyydeltään ja varusteiltaan huippuluokkaa. Bemari ja Mersu ei tarjoa muuta kuin avomallin, muut ominaisuudet jää taka-alalle. Suosittelen myös Mazda Mx-5 mallia, on kevyt, tarpeeksi tehokas ja luotettavaa Japanialaista laatutyötä oleva roadster.

    • UrhoVaakkola

      Triumph spitfire on aivan erilainen auto kuin mitä tässä haetaan. Se ei sovellu mitenkään minkäänlaiseksi käyttöautoksi, vaan on puhtaasti kerrankesässä auto jota puunataan koko talvi.
      Alfa Romeota en voi suositella kenellekään ja roadstereissa kannattaa miettiä haluaako etuvetoa, sillä takaveto on ajettavuuden perusteella ainoa vaihtoehto roadsteriin.
      Ja nuo vähän vanhemmat sl mersut on kovakulutuksisia ja muutenkin kalliita pitää, joten sellaistakaan tässä ei varmaan haeta.
      Saab ja volvo on ihan hyviä autoja, mutta tässä haettiin roadsteria, eikä 4 paikkaista avoa ja siinä luokassa löytyisikin tosi paljon niitä vaihtoehtoja.
      Ei noita z bemareita tai slk mersuja olekaan tehty käytännöllisiksi tai huippuvarusteisiksi, vaan niissä on panostettu siihen ajamisen iloon toisin kuin esim c70 volvossa.
      Mazda mx-5 on hyvä vaihtoehto, mutta ei niin laadukas tai hyvä ajettava kuin bmw tai mersu. Mazdoista iso osa on 1.6 koneella, joten aika laiskoista koneista puhutaan. Toki löytyy myös 1.8 josta saadaan jo muutama hevonen lisää.

      Itse suosittelen bmw:tä tai mersua. Ulkonäöltään ovat suht erilaiset vaikka samaa tyyliä edustavatkin. Molemmat ovat kyllä hyviä autoja ja erityisesti bmw:n korjaaminen voi tulla yllättävän edulliseksi, sillä merkin eri malleissa on paljon yhtäläisyyksiä (esim e36 bmw:n osat käyvät todella pitkälle myös zetaan)

      Slk:lla ja erityisesti bmw:llä pitää itsetunnon olla kohdillaan, sillä kateellisia riittää ja aina joku on sanomassa pieni munaiseksi kun itsellä on vain corolla tai sunny.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe