"Vaikka oma etiikka antaisi periksi, niin koiran lihan syöminen ei ole kovin suositeltavaa. Suomessa koiran lihaa ei saa lain mukaan kaupallisesti teurastaa tai käsitellä elintarvikehuoneistossa. Yksityisissä kotitalouksissa elintarvikelaki ei päde, mutta tiettyyn pisteeseen saakka tulee vastaan eläinsuojelulaki".
http://yle.fi/alueet/satakunta/2011/06/asiantuntija_ei_suosita_popsimaan_koiraa_2644731.html
Eläinsuojelulain pykäliä noudattaen oman koiransa saa periaatteessa kuitenkin syödä.
Jos koiraa haluaa välttämättä kotonaan syödä, niin miten sitä pitää käsitellä?
- Kuumentaminen on sellainen, mikä pitää ehdottomasti tehdä ja oli mikä raaka liha tahansa, niin ristiin saastuttamista muihin elintarvikkeisiin pitää välttää.
Asiantuntija ei suosita syömään koiraa
7
67
Vastaukset
- Köyhän pärjättävä
Koiranliha on maukasta, mutta se kannatta marinoitua kunnolla 2 - 3 viikkoa jääkaapissa. Olen nyt työttömänä syönnyt alkuvuonna jo kolme koirapentuani.
- Pitkä riiputus aika
Vinttikoiran liha taitaa olla sitkeetä, etenkin jos on jäänyt vetopäälle suoksuradalla.
- Jussuf (ei sama)
Te ette tiedä mitään. Lehmä onkuin äiti, koiran voi syödäkin!
- äitiskö
aijot syödä?
- blikkenslager
sehän vasta epäeettistä on lopettaa koira ja polttaa se krematoriossa. sitten menee kauppaan ja ostaa tehokasvatettua possua ruuaksi.
jos koiran taas kuoppaa maahan, niin pieneliöthän sen siellä syö.
no joo. en minäkään omaa koiraa syömään menisi. - Liha on syötävää
Entäs oman lempi kanisi, se on kuulema tyyristä jos ostaa pakastealtaasta.
- Hyvä kastike lisukke
Olen syönnyt ja maistuvaa lihaa !
http://i288.photobucket.com/albums/ll165/pang_hoiseong/dog_meat_1.jpg
Kannattaa kypsentää hyvin ja poltaa karvat ensin pois nahkasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1793655Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.682096Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791288- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471094- 501000
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904