Olen tekemässä nyt 30 -vuotiaana pesäeroa äidistäni ja tavallaan koko perheestäni, joka on aina ollut varsin sekaisin ja häiriöinen. En enää kestä sitä tunnevammaisuutta ja mielipuolisuutta, joka perheessämme vallitsee. Pitkä psykoterapiani päättyi ja sen loppumisen jälkeen en ole tuntunut oikein sietävän mitään perheeltäni.
Painin silti vieläkin kauhean syyllisyyden ja taakan kanssa. Olen alkanut miettimään, että mitä ihmettä: ymmärrän, että moittiva, syyttelevä ja raivolla hallitseva äitini on kokenut mitä järkyttävimmän lapsuuden itsekin, ja minulle tulee todella huono omatunto siitä ajatuksesta, etten enää pitäisi häneen yhteyttä. Mitä sitten, kun vanhempani ovat vanhuksia? Hehän tarvitsevat omia lapsiaan silloin vielä enemmän! Ongelma vain onkin siinä, että oman persoonansa takia olen menettänyt oman lapsuuteni ja nuoruuteni ja monta muuta asiaa. Olen tukenut vanhempiani lähes kaikessa tähän asti, mutta nyt on tullut totaalin en raja vastaan, enkä taida pystyä ottamaan vastaan enää mitään vanhempieni suunnalta.
Kauhea dilemma, koska ymmäärrän, että yhteydenpito äitini kanssa johtaa minun omiin mielenterveyden ongelmiin. Toinen vaihtoehto on se, että hänen oma lapsensa hylkää hänet vähän samalla tavalla kuin hänen oma äitinsä on tehnyt. Ymmärrän nyt myös, että hän on tavallaan aina ollutkin (kipuileva) lapsi, vaikka lapsia on itse saanutkin. Miten tässä tilanteessa voi tehdä "oikein"?
Ero äidistä?
4
136
Vastaukset
- näin kävi mulle
Mitäs jos vain harventaisit niitä yhteydenottoja. Jos äitisi ottaa yhteyttä niin yritä keskustella hänen kanssaan asiallisesti jos mahdollista. Haukkumista ja raivoamista ei tarvitse sietää joten kunnioita omia rajojasi. Jos muu ei auta niin välit poikki vähäksi aikaa. Eihän se tarkoita että heidät lopullisesti hylkäisit, voit auttaa sitten kun tulee oikeasti tarve.
Voi olla että äitisi alkaa sitten levitellä juttuja sinusta esim. muille sukulaisille, joten mahdollisesti se pesäero pitää tehdä koko sukuun. - Kasailee jo kiviä
Kiitos temppuilija, tuo oli aika lohdullinen ajatus: teen sen mihin pystyn. Kyynel tirahti.
Äitinihän siis odottaa minulta enemmän ja epänormaaliahan se on. Itsekin odotan itseltäi enemmän. Yritän olla odottamatta.
Ja vielä tiedoksi: äitini kanssa ei voi keskustella asiallisesti mistään hänellle vaikeasta asiasta. Hän pakenee omia vaikeita tunteitaan syyttelemällä, moittimalla ja heittäytymällä marttyyriksi. Aloittaja hyvä. Miten äitisi voisi käsitellä vaikeita asioita kanssasi kun hän ei ole koskaan sitä tehnyt itsensä kanssa? Hänen toimiaan haittaa häpeä, syyllisyys ja pelko. Muiden tunteiden lisäksi. Ja päällimmäisenä ne nostavat aggressiot pintaan: kuten katkeruuden ja vihan, mitkä herkimmin havaittavissa.
Hoida ja vaali ensin itseäsi. Sinä et pysty auttamaan häntä , tai ketään ellet ensin eheydy itse. Ota se lähtökohdaksi jos se auttaa syyllisyytesi kanssa. Syyllisyys on osa lojaalisuutta. Mitä tunnemme läheisiämme kohtaan, kaltoinkohtelijaammekin kohtaan. Siitä tunteesta ei tarvitse tuntea syyllisyyttä.
Hän ei pysty auttamaan sinua. Teet itsellesi hyvin jos autat nyt itseäsi. Jos jäät ja jaat syyllisyytesi, et silläkään auta äitiäsi yhtään sen enempää. Kaikki aikanaan. Tulevaisuutta on nyt turha pohtia sen enempää. Aloitusaskel se on aina se vaativin homma. Voimia sinulle."Kauhea dilemma, koska ymmäärrän, että yhteydenpito äitini kanssa johtaa minun omiin mielenterveyden ongelmiin. Toinen vaihtoehto on se, että hänen oma lapsensa hylkää hänet vähän samalla tavalla kuin hänen oma äitinsä on tehnyt. Ymmärrän nyt myös, että hän on tavallaan aina ollutkin (kipuileva) lapsi, vaikka lapsia on itse saanutkin. Miten tässä tilanteessa voi tehdä "oikein"? "
Olet jo pitkällä ja oivaltanut ytimen.
Olen joutunut itse käymään tuon prosessin läpi eikä siihen ole oikeita vastauksia. Oman terveytesi pitää kuitenkin olla etusijalla vaikka se itsekkäältä kuulostaakin.
Ota ainakin etäisyyttä ja luovu siitä ajatuksesta, että he tajuavat lopulta jotain tai muuttuvat, pyytävät anteeksi tai korjaavat jotain. Sitä odottamalla ihminen voi rikkoa itsensä pahasti. Hyväksy elämän ja ihmisten hallitsemattomuus jotta saisit hallintaa.
Good luck!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5291703Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18857- 84843
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101786- 63705
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49701Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2657- 63656
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?65588- 65523