Aliarvioivatko ihmiset katseen merkitystä?
Mitä pienempi lapsi, sen suuremman aivokemiallisen myrskyn yksi katse aiheuttaa. - Kuvitelkaa, että teillä olisi vauva, jota hoitaisi vieras ihminen, joka katsoisi lastanne vihaisesti. Uskotteko, että se toistuessaan muuttaisi lapsenne aivotoimintaa tiettyyn suuntaan vai lasketteko sen varaan, että 'lapsi unohtaa'?
Mikä sitten on unohtamisen aspekti kehittymättömässä mielessä suhteessa kehittyneeseen mieleen?
Toisaalta, voisi olla myös hoitaja, joka ei katsoisi lasta silmiin lainkaan. Tästä herääkin ajatus, kuinka helposti ihmiset luottavat pieniäkin lapsia täysin tuntemattomien ihmisten hoiviin. Vauvahan hakee vastauksia kysymyksiinsä hoitajansa silmistä.
Mitä sitten, jos muotoseikat ovat kunnossa, mutta lapsi elää pelossa?
Osaammeko aikuisena tietoisesti luoda erilaisia katseita? Päädymmekö suhteeseen, koska osasimme katsoa toista tietyllä tavalla ja toistuvasti? Onko oikeanlainen katse paras tae yhteisestä tulevaisuudesta?
Katseen merkitys
2+
1
69
Vastaukset
- uytrewsdfghjklöiuytd
Kehonkieli on vaikutusvaltaisempi kuin sanat. Jos katsot lasta kiukkuisesti,lapsi lopettaa vaistonvaraisesti, jos kiellät,se ei luultavasti tehoa yhtä nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455140Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1221635Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151459Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501386- 141195
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60827Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?28799