Kaikkein huvittavin uskomus hiuksista...

tyvikasvu

...hiukset kasvavat nopeammin, kun ne leikkaa lyhyiksi.

Miten tuo voisi edes vaikuttaa hiusten kasvuun, kun hius lyhennetään latvastaan, mutta kasvaa tyvestään.

Kaikkea sitä kuuleekin :) Taitaa olla ikäihmisten juttuja.

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10

      sen verran siinä on perää, että jos hius on huonokuntoinen ja haaroittunut, niin se on niin hauras latvasta että murenee. eli jos hius kasvaa 1-2cm tyvestä, haaroitunut latva kuluttaa sitä saman verran latvasta, ellei jopa enemmänkin. näin ollen hius ei juurikaan saa pituutta, vaan murenee ja kuluu pois pituudesta. jos ja kun hiuksen latvasta leikkaa kaikki huonot pois, niin ettei siellä ole haaroittuneita hiuksia, hius saa kasvaessaan pituutta. tähän perustuu se, että jos kasvatat hiuksiasi, olisi niitä syytä edes vähäsen leikata säännöllisesti, parin kk välein. niihin ei tällöin tule haaroittuneita hiuksia, ne pysyvät terveinä ja myös saavat kasvaessaan pituutta kivasti.

      • --------

        Jos hius kasvaa n. 1 cm kuussa, niin eipä kannata leikata parin kuukauden välein, koska kampaaja kuitenkin leikkaa sen 2-5 cm, jolloin hiukset lyhenee nopeammin kuin ehtivät kasvaa. Vai kuka kampaaja leikkaa vain yhden sentin hiuksista? Ja siinäkin tapauksessa hiukset ehtisi kasvaa vain 6 cm vuodessa, jos niitä noin usein käy leikkuuttamassa. Muutaman kerran tai pari kertaa vuodessa kuulostaa sopivammalta.


    • ...

      Se on kyllä totta, että kampaajat ottavat useimmiten liikaakin pois.
      Fiksuinta on ostaa kotiin HYVÄT sakset, jotka tarkoitettu hiustenleikkuuseen, ja itse pätkäistä huonokuntoiset pois latvasta. Saksien laatu vaan merkitsee paljon, koska paperisaksilla ei mitenkään saa leikattua hiusta, ilman että latva murenisi.
      Hiustenkasvatuksessa tärkeää on muistaa, että mitä vähemmän tukkaa värjää/käsittelee, sitä harvemmin se vaatii leikkuuta. Jos värjäys välttämätöntä, omalla kohdala ainakin suosin kevytvärejä, ja latvaan ei edes muuta tarvitse kuin sävyteshampoota ehkä kerta viikkoon :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1669
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1549
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1355
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1272
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      123
      1098
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1001
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      998
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      967
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe