minkälaisia ihmistä täällä on?

Minkälaisia kokemuksia teilleä on täällä ystävän löytymisessä. Onko täällä tapaamanne ihmiset fiksuja ja tasapainoisia, ei mitään selkäänpuukottajia, mielenterveyshäiriöisiä tai juonitteluja, jotka ehkä niistä syistä yksinäisiä. Itse oon yksinäinen ajoittain ja kaipaisin muutamaa uutta ystävää joiden kanssa tehdä asioita. Mutta oon itse varsin normaali, en siis ylipainoinen, mielenterveysongelmainen, epätasapainoinen, en työtön, en alkoholisti tms. Joten mietinkin onko tätä kautta mahdollista löytää tasapainoisia ystäviä?
6186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minäkin kaipaisin ystäviä, kun niitä ei montaakaan ole. Olen aktiivinen, sosiaalinen ja reipas tyyppi. Tykkään monenlaisista asioista mm. urheilusta ja urheilemisesta. Olen tasapainoinen, järkevä ja luotettava tyyppi. Elämäni on hyvällä mallilla, vaikka sosiaaliset suhteet kaipaisivat parannuta. Jotenkin on tullut olo, että tosielämässä on vaikea löytää ystäviä tai kavereita. Sitten vuosi sitten meinasin, että nettiäkin voisi kokeilla, jos vaikka sattuisi niitä ystäviä löytymään.

Ajattelin, että netti olisi tavallaan hyvä paikka tutustua. Ilmoituksessa pystyy jo kertomaan vähän minkälainen ihminen on ja mistä on kiinnostunut. Muiden ilmoituksista pystyy myös katsomaan, että millaisia he ainakin suurinpiirtein ovat eli kannattaako lähestyä. Sitten voi jatkaa tutustumista sähköpostitse ja nähdä sopivan ajan kuluttua. Tapaamisvaiheessa olisi jo jotain tietoa toisessa ja tavallaan helpottaisi tutustumista, kun on jo pohja jolle tuttavuutta rakentaa. Laitoin mm. tälle Suomi24:n palstalle ja muutamalle muulle ilmoituksen jossa hain ystäviä. Kerroin laajasti itsestäni, kiinnostuksen kohteista yms. Ilmoitukseni oli luettu n. 100 kertaa, kun sen tosta näkee. Vastauksia tuli vain kolme. Kaksi oli jotenkin epämääräisiä ja en oikein innostunut. Yksi vaikutti mukavalta ja potentiaaliselta ja hänen kanssaan kirjoittelinkin aika pitkään. Sitten hän vain yhtäkkiä hävisi jonnekin. Laitoin viestiä ja kysyin asiallisesti, että mikä tuli, kun hän ei enää kirjoitellut. Mitään vastausta en saanut, vaikka hän itsekin oli puhunut tapaamisesta. Se oli vähän suunnitteilla. Tämä tyyppi vielä lupasi ilmoittaa, jos ei enää kiinnosta jatkaa tutustumista. Olimme viesteissä "puhuneet", että on tyhmää, kun ihmiset lopettaa viestittelyn mitään ilmoittamatta, vaikka ovat luvanneet ilmoittaa, jos ei enää kiinnosta. Ihan asiallista ja hyvien tapojen mukaista olisi ilmoittaa, että ei enää kiinnosta kanssakäyminen.

Sitten itse vastailin joidenkin ystävähakuilmoituksiin. Näistä pari vastasi, mutta toisen kanssa ajatusmaailma osoittautui ihan erilaiseksi ja toinen myös lopetti viestittelyn mitään ilmoittamatta, vaikka olikin edellisessä kertonut, että vaikutan mukavalta ja fiksulta tyypiltä. Tämä toinenkin vaikutti järkevältä ja sellaiselta, että kannattaa tutustua.

Teoriassa netti olisi hyvä tapa tutustua uusiin ihmisiin, mutta käytäntö ei vastaa teoriaa. Olen tullut itse siihen tulokseen, että tosielämä kuten harrastukset ovat parempi tapa tutustua. Muutamia potentiaalisia ihmisiä täällä on ollut joidenka kanssa olen kirjoitellut, mutta kaikki ovat kirjoittelut ovat päättyneet ihmeellisesti toisen katoamiseen tai sitten tämä on osoittautunut epäilyttäväksi. Kannattaa toki nettiä kokeilla, mutta ei kannata liiallisia toiveita asettaa tämän suhteen. Täältä voi kyllä löytää hyviä tyyppejä hyvällä tuurilla, mutta vaatii paljon ja ehkä vähän kohtuuttomastikin aikaa. Ainakin minä turhauduin hommaan. On nimittäin jännää, että jollain on ystävänhakuilmoitus, jossa hakee ystäviä, mutta sitten ei vaivaudu edes vastaamaan. Netissä on erikoista porukkaa, mutta varmasti niitä hyviäkin tyyppejä. Kannattaa olla varovainen. Minä olen sitä mieltä, että ei netistä hyviä tyyppejä löydä. Jos tosielämässä ihmiset eivät osaa käyttäytyä, niin täällä he käyttäytyvät vielä huonommin. Loppuhuomautuksena voin todeta, että en ole katkeroitunut, enkä mitään muutakaan. Kuitenkin joku laittaa tämän viestin sen piikkiin. Toivottavasti löydät mukavia tyyppejä ja menestystä elämässäsi. Minä en täältä mukavia tyyppejä löytänyt.

Äänestä

En tiedä nsdgbxvc ikääsi ja asuinpaikkaasi, mutta mikäli asut pks ja 28-vuotiaan sosiaalisen sekä reilun miehen kaveruus kiinnostaa, pistä sähköpostia.

Kaipaan seuraa lähinnä arkipäivisin. Kanssani voi joko ihan vaan hengailla, jutella ja nauttia kesästä tai sitten tehdä jotain aktiivisempaakin. Olen kiinnostunut esimerkiksi musiikista, matkustelusta, ihmisistä ja oikeastaan mut on helppo innostaa kokeilemaan mitä vaan.

Muutkin saa toki kirjoittaa: [email protected]

Äänestä

Itse olen 26v nainen ja olen tätä kautta löytänyt itselleni hyvän ystävän jonka olen tuntenut jo usean vuoden ajan. Eli, ei se ihan mahdotonta ole. Kannattaa ainakin siis yrittää. Olen itsekin suhteellisen "normaali" ihminen, en vain tutustu helposti uusiin ihmisiin, koska en käy harrastuksissa joissa ihmisiä tapaisi. minkä ikäinen olet, ja mistä päin etsit ystävää?

Äänestä

Minä olen siis nimimerkki nsdgbxvc

Minä olen 26v ja asun Tampereella, joten en valitettavasti asu pääkaupunkiseudulla. Itsekin kaipaisin seuraa ja uusia ystäviä. Kannattaa yrittää, jos sinulla kävisi, vaikka parempi tuuri ja löytäisit täältä ystäviä. Aina kannattaa olla aktiivinen ja käyttää kaikki mahdollisuudet hyödyksi. Eri vaihtoehtoja kannattaa hyödyntää yrittäessään löytää ystäviä.

Äänestä

Varmaan vastaavassa tilanteessa on moni elämäntilanteen muuttuessa, tai muuten vaan. Itsekin olen miettinyt, missä tavata "normaaleja" ja luotettavia ihmisiä ja tutustua. Jotenkin vaan tuntuu, että ihmiset eivät nykypäivänä kohtaa ja monen ääni ja ystäväkutsu kaikuu kuuroille korville.

Äänestä

Niin se on, että mitä vanhemmaksi tulee, sitä vaikeampaa on uusiin ihmisiin tutustuminen. Olis hienoa, jos olis sellanen paikka (joko reaali- tai virtuaalimaailmassa) jossa voisi helposti tutustua uusiin ihmisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ystävää vailla kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia teilleä on täällä ystävän löytymisessä. Onko täällä tapaamanne ihmiset fiksuja ja tasapainoisia, ei mitään selkäänpuukottajia, mielenterveyshäiriöisiä tai juonitteluja, jotka ehkä niistä syistä yksinäisiä. Itse oon yksinäinen ajoittain ja kaipaisin muutamaa uutta ystävää joiden kanssa tehdä asioita. Mutta oon itse varsin normaali, en siis ylipainoinen, mielenterveysongelmainen, epätasapainoinen, en työtön, en alkoholisti tms. Joten mietinkin onko tätä kautta mahdollista löytää tasapainoisia ystäviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu