Kolme vihreän puolueen jäsentä pahoinpiteli miehen

Ikipersu---

Mieskolmikko kolaroi, kaahasi, ajoi humalassa, pahoinpiteli ja vastusti poliisia!
Mieskolmikko kolaroi, kaahasi, ajoi humalassa, varasti porakoneen, pahoinpiteli ja vastusti poliisia

Lapin poliisi tutkii kolmen vihreän puolueen miehen tekemää rikosnippua. Tapahtumaketju käynnistyi, kun hätäkeskukseen tuli lauantaina kello 15.50 ilmoitus, että pakettiauto on törmännyt tolppaan marketin pihassa. Moni soittaja ilmoitti samasta autosta myös, koska se kulki tien laidalta toiselle.

Kello 16.40 tuli ilmoitus, että auto oli melkein ajanut perussuomalaisen miehen yli Tiaisessa ja autossa ollut vihreä porukka oli vielä palannut paikalle pahoinpitelemään miestä.

Tiaisessa poliisille selvisi, että kaksi perussuomalaista miestä oli kävellyt Rovaniementien laitaa, kun heidän takaansa oli tullut kovalla vauhdilla auto. Auto ei ollut yrittänytkään väistää, mutta miehet olivat ehtineet alta pois.

Toinen säikähdyksellä selvinnyt perussuomalainen jalankulkija oli heristänyt nyrkkiä kaahariautolle, jolloin auto pysähtyi ja peruutti takaisin. Autosta oli noussut kaksi vihreän puolueen miestä, jotka olivat lyöneet ja potkineet uhria sekä lyöneet uhria hänellä itsellään mukana olleella akkuporakoneella. Pahoinpitelyn jälkeen tekijät olivat jatkaneet autolla matkaansa.

Poliisi pysäytti auton Sodankylässä Torvisen eteläpuolella. Vuokralla olleessa autossa oli kolme humalaista vihreän pouolueen miestä, 24-, 34, ja 36-vuotiaat, sekä uhrilta viety akkuporakone.

Nuorin mies toimi kuljettajana, mutta hän puhalsi 1,20 promillea.

Miehet kuljetettiin Rovaniemen poliisivankilaan. Kuljettajana toiminut meni kiltisti putkaan, mutta toinen mies syöksyi poliisien päälle ja huitoi nyrkillä. Hänet saatiin kuitenkin taltutettua ennen kuin kukaan loukkaantui. Kolmaskin mies käyttäytyi agressiivisesti, mutta lopulta mies sai poliisilta paprikasumutetta kasvoilleen ja rauhoittui.

Kolmikon jäljiltä poliisilla on tutkittavana ainakin pahoinpitely, törkeä rattijuopumus, liikenneturvallisuuden vaarantaminen, virkamiehen väkivaltainen vastustaminen, haitanteko virkamiehelle ja liikennerikkomus. Lista saattaa kasvaa ja rikosnimikkeiden nimet muuttua, kun tapahtuminen kulku saadaan kuulusteluissa selvitettyä.

Pahoinpitelyn 44-vuotias perussuomalainen uhri sai useita vammoja muun muassa pään alueelle ja hänen nenänsä saattaa olla murtunut.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2405
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1387
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        75
        1200
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1117
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        845
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        790
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        678
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        83
        672
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        25
        649
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        636
      Aihe