Kohta olisi veljen häät ja tarvitsisin apua luomivärin/silmämeikin kanssa. Íhoni on vaalea, minulla on vihreät aika pienet ja syvällä olevat silmät ja oljen vaaleat hiukset. Pukuni on viininpunainen. Minkä väristä luomiväriä, rajauskynää ym. minun kannattaisi käyttää. Jos olette nähneet netissä jonkun hyvän kuvan niin linkkiä vaan tänne. Kiitos kovasti...
Itse olen miettinyt viininpunaista tai muita punaisen sävyjä, mutta onko se kamala virhe...olen ymmärtänyt, ettei luomiväri saa olla vaatteen kanssa samanvärinen...olenko väärässä?
Itse olen miettinyt viininpunaista tai muita punaisen sävyjä, mutta onko se kamala virhe...olen ymmärtänyt, ettei luomiväri saa olla vaatteen kanssa samanvärinen...olenko väärässä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ehkä joku musta ripsiväri ja tummanpunanen luomiväri kokeile myös lilan eri sävyjä tee tummalla varjostukset silmien sivuun. Antaa kivaa ilmettä niin suurille ku pienillekki silmille!
Kuules nyt. Koskaan ei kannata laittaa saman väristä luomiväriä kuin vaatteet on!
...kannattas laitta ruskeeta rajauskynää, koska se sopii vihreesilmäsille eikä oo liian tumma, ku on kerran kesäkin, sit perus musta ripsiväri. Jos ihosi on ruskettunut laittaisin lämpimän ruskean punaisen luomivärisävyn, mutta jos se on erittäin vaalea ehkä vaaleanruskea luomiväri korostaisi kivasti silmiä! Laita sit palautetta mihinkä päätökseen oot päätyny!
Joo, eli ruskeaa olen myös miettinyt....minulla on se lumenen duoluomiväri, jossa on vaaleanpunaista ja ruskeaa...mutta ajattelin, että se on vähän liian pliisu juhlameikkiin. Olen myös nyt alkanut harkita jotian helmiäsiruskeaa/kuparia...olen hieman päivittynyt kasvoilta, joten se voisi näyttää ihan kivalta, mitä mieltä? Ja sitten Saijalle: Miksi on olemassa moinen sääntö (ei samoja värejä päälle ja silmiin)? Olen monesti nähnyt todella kauniita kokonaisuuksia, esim turkoosi toppi ja turkoosi silmämeikki. Ei laimenna lopputulosta mielestäni.
Kannattaa aina kokeilla etukäteen mikä meikki sopii juhlavaatteen kanssa. Kokeile vaikka toiseen silmään toista ja toiseen toista luomiväriä. Ei tuu sitten pettymyksenä itse juhlapäivänä.
itelläni on kans vihreät silmät ja niissä näyttää tosi nätiltä rimmelin duo: walnut pearls, siinä on shampanjaa ja pronssia. Ei kannata varmaankaan liikaa meikata, että näyttää nuorelta ja raikkaalta :) Toi duo, muuten vaatii mustan rajauksen, jos rajausta haluat, sillä ruskea saa näyttämään itkeneeltä..
Kiitos kovasti vihjeestäsi, menenpä heti ostamaan kyseisin duon! Iloista kesää!