Suomalaiset eivät välitä kuin omasta itsestään?

mihin heidät ajetaan

Kaupunginhallituksen puheenjohtajan Risto Rautavan mukaan kokouksessa ei otettu kantaa siihen, mitä romaneille tapahtuu leirien purkamisen jälkeen.

- Työryhmä pitää yksittäisen kaupungin mahdollisuuksia vastata romanikerjäläisten avun tarpeeseen vähäisinä. Työryhmä esittää, että asia tulisi ratkaista EU:n tuella jäsenvaltiossa, linjauksissa mainitaan.

12

95

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en sen kummempaa

      Telttailijat leiriytyvät leirintäalueelle.

    • alkuperäisasukas

      Palatkoon Romaniaan

    • OPETELKOOT

      TEKEMÅÄN TÖITÄ.

      Mikä perkeleen velvollisuus muilla on elättää kaikenamaailman paskasakkia. Ja jos eivät opi, kuolkoot perkele.

    • selkeää

      Pakkotyöhön vankiloihin.

    • ghddg

      Ei kuulu meille!
      Auta jos haluat mutta verorahoista noita paskoja ei tule auttaa,roistoja ne on kaikki.
      Allan ymmärtämään 1800 luvun lakeja jolloin maksettiin tapporahaa.

    • Ihmiset Ensin

      Ei Suomen kansan tehtävä ole elättää veropakolaisia suursijoittajalois vapaamatkustajia, menkööt sinne Cayman Saarille ja Sveitsiin asumaan, ei tarvitse koko ajan olla käsi ojossa valtion ja kansan kassalla.

      Tyvestä latvaan, ensin se kunnollinen perustulo ja toimeentulo jokaiselle suomalaiselle ja ehdottomasti ongelmia myös Romaniassa aiheuttaneen EU:n on ne hoidettava. Eli asiat kuntoon jokaiselle omissa kotimaissaan.

    • kotiin vaan

      vieppä asia hoidettavaksi heidän omaan maahaan. ja jos haluatte huolehtia niin tehkää omin varoin.
      eu. pitää saada edes romania hoitamaan onat kansalaiset brysselin portaille leiryyntyä, että näkevät mistä on kysymys.

    • oijiqwenmlk

      Odottakaapa kunhan saadaan Kroatia EU:hun parin vuoden sisällä. Sitten on seuraava laivalastillinen kerjäläisiä jonossa.

      Mutta kerjäläinenhän on suhteellinen termi. EU:n kerjäläiset eivät suinkaan ole köyhiä, vaan kulkevat lakeerikengissä, Armanin puvuissa ja mustien Audien takapenkeillä. Kysykää vaikka Papandreulta.

      • Oleko käynyt?

        Kroatialaiset ei oikein haluaisikaan EU:n, mutta eiköhän heidänkin valtiaansa sitä halua.
        Kroatia on hieno maa, etenkin merenranta-kaupungit. Jos olisin kroatialainen, en varmasti haluaisi EU:n


    • Mörköoopperaa

      Ihmiset näkevät kyllä, että valtiot ja kansat ovat ongelmissa EU:n/Bilderbergin ahneitten kompleksijengin takia, sellainen rosvous on lopetettava ja ihmisten etu laitettava tärkeimmäksi jokaisessa maassa ja valtiossa.

      Bilderbergin leirissä ne rikolliset kokoontuvat.

    • Epsanja

      Suomalaisen kynnys lähteä mielenosoitukseen on vaan niin helvetin korkee, että ei taida onnistua ennen kuin ollaan vararikossa. Siihen asti Katainen runnoo Bilderbergin tavoitteet läpi.

      Jos Suomi olis Epsanjan tai Portugalin tilanteessa niin tuskinpa vielä sillonkaan olisi mielenosoituksia kaduilla. Ainoa joka näyttää toimivan on tuo anarkistiryhmä mutta nekin tekee sen väärin ja vaarallisesti.

    • julkinen häpeä

      Suomalaiset muuttuvat jotenkin rasistisiksi, ja se on suomalaisten julkinen häpeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe