ilmoituksia ja sopimuksia

vapaalle haluava

Kun toimittaa vuorottelusopimuksen liiton kassaan niin voiko lähettää 52 vko palkkatodistuksen myöhemmin sitten kun vapaa alkaa, vai täytyykö sekin jo lähettää `hyvissä ajoin`, kuten sanotaan esitteessä. Kuinka pitkä aika on hyvissä ajoin noin suunnilleen?

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soveltamisohje

      http://www.finlex.fi/data/normit/35578-vuorotteluvapaa2010.pdf

      ks ohjeen sivu 26 ja esimerkki : korvaus maksetaan VAPAATA EDELTÄVÄN 52 viikon palkan perusteella, eli "hyvissä ajoin" lienee sitten, kun sen määrä on tiedossa?

      Asiaa voi kysyä myös edun maksajalta, niin saa varmasti oikean tiedon. Maksajahan on ns. järjestäytyneellä työntekijällä eli ansiosidonnaista päivärahaa työttömänä saavilla TYJ ja ammatillisesti järjestäytymättömällä eli pelkkää peruspäivärahaa työttömänä saavilla Kela.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5037
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3302
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3059
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      36
      2112
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1787
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1540
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1454
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      118
      1130
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1099
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1067
    Aihe