Hei
Olen syönyt yaz-pillereitä n. 6kk. Asia mikä ihmetyttää on kuukautisten niukkuus..viimekerralla oli ehkä pari päivää todella pientä vuotoa ja siinä se, tuntuu että kuukautiset niukkenee vain kerta kerralta enemmän, Ennen pillereiden aloittamista kuukautiset olivat aina melko runsaat, tiedän että vuodot vähenee pillereitä syödessä, mutta että näin paljon? -Onkohan tämä normaalia..
Pitää varmaann varmuudenvuoksi käydä hakemassa raskaustesti =D
Olen syönyt yaz-pillereitä n. 6kk. Asia mikä ihmetyttää on kuukautisten niukkuus..viimekerralla oli ehkä pari päivää todella pientä vuotoa ja siinä se, tuntuu että kuukautiset niukkenee vain kerta kerralta enemmän, Ennen pillereiden aloittamista kuukautiset olivat aina melko runsaat, tiedän että vuodot vähenee pillereitä syödessä, mutta että näin paljon? -Onkohan tämä normaalia..
Pitää varmaann varmuudenvuoksi käydä hakemassa raskaustesti =D
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo, tee niin ja lue se pakkauksen ohje, sieltä löytyy vastaus kysymykseesi.
Ihan normaalia on. Pillerit estävät raskautta. Ne myös ohentavat kohdun limakalvoa, joten mahdollisesti syntyneen ja hedelmöityneen munasolun on vaikeampi kiinnittyä siihen. Limakalvon ohuuden vuoksi vuoto jää pieneksi.
Tuo vuodon väheneminen on yksi toivottu sivuvaikutus, jonka vuoksi e-pillereitä käytetään.