Ei varmuutta mikä oikeastaan on

kukamitätäh

Olen 30 vuotias nainen, ja mulle on mudostunut ongelmaksi, (kun on lukenut näitä palstoja), että miksikä luokittelisi itsensä. Poikatyttö,"äijätyttö",tyttötyttö,nainen vai mikä lie kummajainen.

Ensinnäkin : mielestäni miehille tehdään vaan yksinkertaisesti paljon paremman näköisiä vaatteita kuin naisille. Reisarit ja hupparit kuuluvat suosikkeihini, kaupan ovella jo käännyn pois jos näkyy rivitolkulla kukkarimpsuhelminappi-mekkoja. Kesällä sitten taas kietaisuhameet ja topit ovat ihan mukavia.
En pidä ns. yökerhoissa käymisestä vaan mieluummin olen (eräässä tunnetussa urheilubaarissa) katsomassa esim. lätkää ja kuuntelemassa musiikkia (ja nyt tulee se poikkeava) en kuitenkaan kaljaa kittaamassa vaan siideriä.
Minulla on ystäviä kummastakin sukupuolesta, ja on vain niin että kuitenkin tulen paremmin toimeen vastakkaisen sukupuolen kanssa kuin omani. Kyse ei kuitenkaan ole mistään vamppimeiningistä, vaan siitä että olen paremmin samalla aaltopituudella miesten kanssa, mutta sitten taas on niitä "tyttöjeniltoja" joista nautin suunnattomasti.

Jos on valittava kutomisen ja auton korjaamisen väliltä, mieluummin korjaan autoa (vaikka en siinä mikään pro olekkaan).

Uinti ja hydrobic ovat liikuntamuodoista mieluisimmat.

Musiikkimaku on raskas.

Musta on väreistä kaunein, mutta en ole gootti, en sinnepäinkään, vaikka pitkät hiukset ovatkin värjätty musta-punaiseksi.
Ja kyllä, meikkaan.

Onko arvioita?

11

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En vain ymmärtänyt

      Että miten luokittelisit itsesi vai? :D

      • ap

        No jos olet lukenut tätä palstaa, niin täällä on ollut kiivasta keskustelua siitä miksi ihmiset luokittelee itsensä ja toisensa. Joku on väittänyt olevansa ihan täysin nainen mutta muutaman viestin jälkeen ei ole naiseudesta enää tietoakaan, on niitä jotka ovat pitäneet itseään poikatyttöinä mutta vastausviestitulva on muokannut heistä jtn ihmeen äijätyttöjä tai sitten ihan perusnaisia.

        Siksi olenkin jo ihan sekaisin mihin kategoriaan oikeastaan kuuluu kun olen pitänyt itseäni ihan perusnaisena, mutta kun palstaa on lukenut, moni seikka on alkanut puhua identiteettiä vastaan=) siksi haluanki tietää, mihin muottiin oikeastaan kuuluu, vai kuuluuko mihinkään.


    • mies metrosta....

      Jotkut naiset nyt ovat vain enemmän miehiä kuin naisia ja auliisti sen myöntävät. Itse en ole koskaan käsittänyt kommenttia "tulen paremmin toimeen miesten kuin naisten kanssa" naisen sanomana. Mikä lie piiloviestinä mutta jos naisen ajatusmaailma on lähempänä miestä, niin kai tämä nainen on sitten miesmäinen.

      Tunnen paljon fiksuja, naisellisia, upeita naisia, joista kukaan ei pukeudu reistaskuhousuihin tai kukkamekkoihin eli paljon on jäänyut sinulta näkemättä tai ymmärtämättä.

      Arvio sinusta: olet vielä kehittymässä ja mielelläsi piiloudut kliseiden taakse; olet poikamainen vaikka ilmeisesti haluaisit olla naisellinen nainen, joka on hyvä jätkä; sellaista ei ole olemassakaan. Sisimpäsi on vielä muotutumatta, joten sinussa on vähän kaikkea somassa ristisiidassa keskenään - ei minun ihannanainen!

      • ap

        Kiitos tästä valaisevasta viestistä. Se on totta etten varmaankaan ole monen ihannenainen,ja että lopullinen sisin hakee vielä paikkaansa

        Mutta tuota en oikeen sisäistänyt että mitä tekemistä tällä on fiksuuden kanssa? Sekö että jos ei pidä mekoista = tyhmä?


    • Onnea vaan...

      Arvio: Olet rasittava miestenmielistelijä. Niputat kaikki muut naiset yhteen homogeeniseen massaan ja kuvittelet olevasi heitä parempi, nimenomaan miesten silmissä. Olet kuitenkin niin lapsellinen, ettet ymmärrä miesten pitävän noin yleisesti ottaen naisista, ei toisista miehistä.

    • naiset naisena

      Ehkä kannattaisi luopua tuosta itsesi määrittelemis-vimmasta. Tulet nimittäin tunkeneeksi sekä itsesi että muut (naiset) jonkinlaiseen dikotomiaan, jossa pitäisi ikään kuin olla joko-tai. Naisellinen hömpöttäjä tai sitten äijämäinen nainen, joista ensimmäinen väheksyy naisia pitämällä heitä puupäinä ja toinen vielä enemmän - ihan kuin nainen ei voisi olla NAISELLINEN hyvä tyyppi.

      Oikeasti naiset ja miehet kuitenkin ovat yksilöitä, eikä kummankaan sukupuolen ihannointi tai pölkkynä pitäminen oikein edistä mitään. Jos sinä tunnet itsesi mukavaksi reisitaskuhousuissa, pidä ihmeessä niitä, mutta älä kuvittele että hame tekee naisesta kanan tai että autojen rassaaminen olisi jotenkin lähtökohtaisesti parempi asia kuin virkkaaminen. Koska, kuten "onnea vaan..." jo kirjoitti, siitä tulee mielikuva miehiä mielistelevästä ja naisia alaspäin katsovasta wanna-be-miehestä. Ei hyvä.

      Nainen voi olla äärimmäisen fiksu, seksikäs ja naisellinen, ja kaikkea tätä samaan aikaan. Miehet yleensä pitävät varsin paljon juurikin sellaisista naisista, jotka ovat Naisia, eikä tämä tarkoita mitään tiettyä pukeutumistyyliä tai kana-aivoisuutta (naisten väheksyjät ovat asia erikseen). Ole siis oma itsesi, sellainen nainen kuin sinulle sopii, ja unohda stereotypiat, niin elämä helpottuu. :)

      • naiset naisina

        Ja siis, piti tokikin kirjoittaa naiset naisIna, ei naisEna. Harmillinen virhe. ;)


      • ap

        kiitos tästä viestistä! tämä oli oikeasti hyvää teksiä.. Nyt vaan yksi asia, mikä täällä on tupannut unohtumaan ilmeisesti jokaiselta lukijalta, on se etten vähättele virkkaamista,kutomista tai mtn sellaista, yksinkertaisesti otin tuon esimerkin vain siksi, etten a) osaa kutoa ja B) en siitä lajista pidä.
        Jokainen pitää siitä mistä pitää, enkä tuomitse sitä millään tavalla. Olipahan vaan esimerkki siitä mikä tuntuu itselleen mieluismmalta.
        Väännetään nyt sitten rautalangasta ettei kellekkään jää epäselväksi : tarkoitin aloituksessa että jos mulle annettais nämä vaihtoehdot, niin valitsisin...en kirjoittanut kertaakaan niin että tämä olisi se ainoa oikea vaihtoehto jokaiselle.

        Ja tämä "äijän esittäminen", miksi ihmeessä pitää esittää jotain, kummastelin vaan että miksi heti tuomitaan jostain esittämisvimmasta, mutta he jotka pukeutuvat hameisiin, niin he ovat fiksuja naisia. Selostakaa nyt herranjumala joku että mitä tekemistä sillä on fiksuuden kansssa?

        En myöskään mielistele miehiä, (huomaatteko : taas tehtiin enemmän housuista pitävästä naisesta se tyhmä) vaan minusta ne nyt vaan on yksin kertaisesti mukavammat päällä.

        Siinä olet kyllä oikeassa että pitäisi luopua tästä määrittelyvimmasta. Tulipahan mieleen vaan kysyä.


    • :DD

      Ulkopuolinen ei voi määritellä jotakuta minkä tyyppinen hän on, vain henkilö itse.

    • tiimalasinen

      tämä nyt ei välttämättä liity kauheasti aiheeseen mutta ihmettelempä vain miten joku voi tuntee olonsa paremmaks housuissa kun hameissa? Housut ovat niin epämukavat päällä...kireät ja ahdistavat!

    • dölkjnipgf

      Olet poikatyttö..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10935
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8227
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5247
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3568
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3524
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2519
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe