13v tytölläni on nyt kummallakin puolella 2 korvista, mutta hän haluaisi vielä 3 lisää että olisi 3 4. eikö tuon ikäinen ole vähän liian nuori?
Menee siis seiskalle ensi syksynä.
Menee siis seiskalle ensi syksynä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minkä ikäisenä laitoitte ensimmäiset ja toiset reiät? Kahdet reiät on nykyään aika tavallinen määrä tuon ikäiselle ja kolmetkin varmaan menettelisi. Itse tekisin varmaan niin, että lupaisin aluksi yhden reiän lisää toiseen korvaan ja sitten jos kaikki menee sen reiän kanssa hyvin, niin jonkin ajan päästä (esim. vuoden päästä?) sitten ne seuraavat. :)
ensimmäiset 5v, toiset vitosluokalla : )
mä on 10 ja mul on kummaski 3 ja sit vielä niiden lisäksi rustossa
lol juulia s. 10ve ja heti rusto, huhhuh, nii massaa nykyää se rustoki. ite oon 14v ja on 3 2 reiät (:
Itse otin myös seiskaluokkalaisena 3 4 rei´ät, eikä niistä mitään ongelmia tullut :-) nyt muutamaa vuotta myöhemmin pidän enää 2 2 reikiä, mutta ylimääräisistä rei´istä ei ole ollut mitään haittaa.
Kauanko sulla on ollut ne reiät tyhjillään niin, että et oo pitäny niissä koruja? Onko ne reiät pysyneet auki, vai kasvaako siihen joku arpi? Toisaalta ihan hauskaa jos voi välillä pitää esim. kaikissa rei'issä koruja ja sit välillä vaikka 2 2 vähän tilanteen mukaan. :)
Kun mä olin 6lk niin sain 3 2 rei´ät. Nykyaikana monella on , ja pikkusiskollanikin on 3 2 , ja on nyt viidennellä luokalla. Mun mielestä tyttäres ei oo yhtään liian nuori (:
Mulla oli vitosella muistaakseni 3 5 tai 6 , en nyt oo ihan varma ,
ne ekat korvikset sain kai 4 tai 5 vuotiaana ja sit ne loput tein ite neulalla .
Ja lol ei se oo liia nuori .
mä en oo ikinä nähny ketään 13-vuotiasta jolla ois enempi ku 2 reikää / korva :-o
mielestäni aika nuori.
sain ekat korvikset 1-vuotiaana ja seuraavaks ois napakorun hankinta ja toiset korvareiät :D oon siis 15..
Se on varmaan sellainen juttu, että hän haluaa ne siksi, koska menee yläkouluun syksyllä, "koska kaikilla muillakin siellä on!". Eikö vaan? Ei siinä sen kummempia ole, mutta kannattaa ottaa ne vasta talvella, koska kesällä tulehtuu todella helposti. Sain ensimmäiset korvikseni 6-vuotis syntymäpäivälahjaksi. Otin toiset korvakorut 12-vuotiaana ja kolmannet 13-vuotiaana. Tein itse neljännen (ei rustoon) 14-vuotiaana ja pari kuukautta sitten rustokorviksen itse. (Suosittelen silti ammattilaista, mutta älä vaan anna tyttäresi ottaa korviksiaan ampumalla!). Täytän hetki koulujen alkamisen jälkeen viisitoista. Kannattaa mennä lävistäjälle, sillä ampumalla otetut tulehtuvat helposti ja voin kokemuksella sanoa, että paranevat paljon hitaammin kuin eulalla tehdyt ja 90% todennäköisyydellä siihen tulee PIENI rustopatti viereen. (saattaa lähteä pois ajan kanssa, muttei siltikään mukava.)
Mulla oli yläasteelle mennessä muistaakseni 3 2... En oo ihan varma. Aina kysyin äitiltä luvan ja sit kun olin jouluostoksilla kavereiden kanssa, samalla reissulla kävin laittaan kultasepällä. Lukioon mennessä tais olla 5 3 ja nykyään on 5 4, 10mm venytykset, helixejä 2 ja industrial. En nyt muita lävistyksiä edes ala luetteleen. Ja tosiaan, -85 oon syntyny.