vasuri Paavo Arhinmäki, uusi liikenneministeri, stadilaislähtöinen autoton anarkisti, ajaa varmasti kilometrimaksun käyttöönottoa. Ensin se tulee ruuhkamaksun verukkeella pk-seudulle gps-pohjaisena, josta se levitetään koko maahan. Hanke on jo pitkällä liikenneministeriössä.
Siis kuvitelkaa: yksityisautoilun vihaaja, töherrys-spray-teinien puolustaja ja anarkisti päättää jatkossa koko maan liikenneasioista. Kommunisti, joka sanoo itseään netissä punavihreäksi.
mahtava hallitus, ja me autoilijat köyhdymme!
Arhinmäki tuo kilometrimaksut!
14
315
Vastaukset
- Ö.utoilija
Meinaatko että käy asentamassa meidän autoihin jonkun systeemin?
En uso.- Paavo ei asenna
Uso pois. Tekniikka on jo olemassa ja konstit maksun kantajalta kyllä löytyvät, että autoilija vapaaehtoisen pakon edessä hankkii autoonsa tuon systeemin. Vaihtoehto jos ei hanki on vieläkin kalliimpi. Tällaisia on jo muualla Euroopassa käytössä.
- PaavoPerusJätkä
Paavo ei asenna kirjoitti:
Uso pois. Tekniikka on jo olemassa ja konstit maksun kantajalta kyllä löytyvät, että autoilija vapaaehtoisen pakon edessä hankkii autoonsa tuon systeemin. Vaihtoehto jos ei hanki on vieläkin kalliimpi. Tällaisia on jo muualla Euroopassa käytössä.
Ei minkäänlaista mahdollisuutta mennä läpi tuommoinen systeemi.
Ihan turhaa keskustella koko asiasta.
- ertfy
Kyllä tuo mulle passaa, että Helsinkiin tulee ruuhkamaksut kepsillä. Teillähän on keskimäärin huomattavasti muuta maata paremmat tulotkin siellä pääkaupungissa, joten sovitte hyvin kokeilun maksajiksi.
Maaseudulla auto ei ole ylellisyystarvike vaan välttämättömyys, joten maksutkin pitäisi porrastaa.- Elämä on niin halpaa
"Teillähän on keskimäärin huomattavasti muuta maata paremmat tulotkin siellä pääkaupungissa, joten sovitte hyvin kokeilun maksajiksi."
Millasen tönön sieltä junteista jos myyn 60 neliöisen kaksioni (arvo n. 415 000€) ja muutan sinne. Paljonkos se pakollinen asukaspysäköintitunnus maksaa siellä periferiassa? Täällä Stadissa se ei ole kuin 100€ vuodessa ja mites noi muut pysäköinti maksut? Pysäköikö 1€:lla yli kymmenen minuuttia? Entäs pysäköintivirhemaksut... - vihel(r)tääkö pönt..
Elämä on niin halpaa kirjoitti:
"Teillähän on keskimäärin huomattavasti muuta maata paremmat tulotkin siellä pääkaupungissa, joten sovitte hyvin kokeilun maksajiksi."
Millasen tönön sieltä junteista jos myyn 60 neliöisen kaksioni (arvo n. 415 000€) ja muutan sinne. Paljonkos se pakollinen asukaspysäköintitunnus maksaa siellä periferiassa? Täällä Stadissa se ei ole kuin 100€ vuodessa ja mites noi muut pysäköinti maksut? Pysäköikö 1€:lla yli kymmenen minuuttia? Entäs pysäköintivirhemaksut...Älä muuta vaan myy autosi niin maailma pelastuu ja säästyt monilta, monilta kohoavilta maksuilta, veroilta ja hankaluuksilta. Ja sinusta tulee tsadilainen oikea, aito viherpiipertäjä.
- elämä on...
Elämä on niin halpaa kirjoitti:
"Teillähän on keskimäärin huomattavasti muuta maata paremmat tulotkin siellä pääkaupungissa, joten sovitte hyvin kokeilun maksajiksi."
Millasen tönön sieltä junteista jos myyn 60 neliöisen kaksioni (arvo n. 415 000€) ja muutan sinne. Paljonkos se pakollinen asukaspysäköintitunnus maksaa siellä periferiassa? Täällä Stadissa se ei ole kuin 100€ vuodessa ja mites noi muut pysäköinti maksut? Pysäköikö 1€:lla yli kymmenen minuuttia? Entäs pysäköintivirhemaksut...Mihin siellä stadissa autoa tarttee kun on julkiset ja palvelut aivan vieressä? Ai niin,stadihan on näiden viherpipertäjien luvattu tyyssija,kuinkas muutenkaan...
- köyhätkyykkyyn
Käyttömaksun korotus ja polttoaineesen veroa lisää. Tämä toteutuu 100 % varmuudella kahden vuoden sisällä.
- Puoli vuotta
"Käyttömaksun korotus ja polttoaineesen veroa lisää. Tämä toteutuu 100 % varmuudella kahden vuoden sisällä."
Ei tarvitse odottaa noin kauan, koska nuo korotukset päätettiin jo hallitusohjelmasta, ja tulevat voimaan todennäköisesti ensi vuoden alusta. Polttoaineveron 10%:n korotus luultavasti jo syksyllä.
- VasuriToisPolvessa
Ei varmasti aja.
Laadassa ei ole ylimääräisille härpäkkeille tilaa.
Ukko vaihtuu heti jos sellaista alkaa puhumaan. - kertokaa se hänelle.
Maanantaina uusi liikenneministeri Merja Kyllönen (vas) näkyy jo ensimmäisissä kommenteissaan vilautellut kilometriveron käyttöön ottoa, kun tiemäärärahat eivät riitä.
Eipä taida täti tietää, että tiemaksut on niin kallista verotusta, ettei se varmaan muutamaan vuoteen tuota paljon mitään, vaan syö loputkin tiemäärärahat. No, kyllä varmaan neuvovat uutta ministeriä heti kohta näissä asioissa. Nyt vaan paistaa täysi tietämättömyys läpi vähän turhankin rempseästi.
Tuolla EU:ssa on ns. EETS-direktiivi näistä sähköisen tiemaksun keräysjärjestelmistä. Sen mukaan autoilijan ja verottajan välillä toimisi ns. ETTS-palveluntarjoajia, jotka varustaisivat autot satelliittilaitteilla (ja laskuttaisivat autoilijaa tästä) sekä keräisivät verot ja tilittäisivät ne verottajalle. Ennen kuin tällaiset systeemit ovat olemassa, satelliittipohjaisesta verotuksesta ei tule oikein mitään. Vielä toistaiseksi ei ole markkinoille ilmaantunut ainoatakaan tällaista firmaa.
Hallitusohjelmassa tämä onkin kirjattu vain selvityskohteeksi, ei miksikään tuloa tuottavaksi lähteeksi.- VM eikä LVM
Ja kertokaa myös, että tämä on veroa, eli VM:n asia. Ei siis ollekaan liikenneministeriön reviiriä, joten ministeri saa puhua aivan rauhassa mitä vaan läpiä päähänsä...
- Selvännäkijä uuno
Mää kyllä survon Arhinmäen fillarin sen näköiseks ettei merkkiä tunnista. Pullamössö vasuri meinaa alkaa liikoja veroja autoilijoille keksimään.Mutta ei se uusi hallitus tule syksyä näkemään, se on saletti.
- tottelematon
Luulin asuvani demokraattisessa länsimaisessa ihmisoikeuksia kunnioittavassa vapaassa maassa enkä DDR:ssä. Orwellin 1984 painajainen on käymässä toteen, näin ei saa tapahtua!
Ilmoitan jo tässä vaiheessa että aion olla kansalaistottelematon tällaisia totalitaarisia valvontakoneistoja vastaan! Viekää perkele vaikka vankilaan, ei se elämänlaatu siitä enää huonone jos nuo kyttäysjärjestelmät tulevat voimaan! Sama vaikka tappaisivat pois kuten hitlerin saksassa, ei Orwellilaisessa maailmassa ole mitään mieltä elääkään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6122256- 1081108
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,261096Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki5954Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101865- 86855
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65573