tuhlarit saavat enemmän. Seurasin muutama vuosi sitten kahta sukulaistyttöä, joilla kummallakin jäi koulu kesken kun sattui vahinko..toinen haki vaununsa ja vauvatarvikkeensa ja mitä vain keksi sossulta ja seurakunnalta. Toinen säästi ja osti samat tavarat säästöillään, lopetti tupakoinninkin että rahat riittää. Eli kun tuhlaat, saat enemmän. jotenkin tuntuu, että tämä on vääräv viesti.
saman saavat ovat eriarvoisia
4
76
Vastaukset
- Veronmaksa ja
Tupakoiminen nostaa bruttokansantuotetta. Absolutistit ja muut hihhulit ovat yhteiskuntamme loisia.
- raha jää itselle
mutta me loiset elämme parempaa elämää ,jää kaikki se raha joka muilta menee viinaa ja sätkää niin meille itselle ja voimme ostaa mitä mielimme. Kokemus pohjaa löytyy, olin aina pa kun poltin ja otin joskus kohtuullisesti jotain miestä väkevämpää. Lopetin molemmat kun huomasin etten tarvi kumpaakaan mihinkään, nyt on rahaa pankissa ihan vaille 80000€ ja voin käyttää mihin haluan. Ei tarvi polttaa eikä juoda sen takia kun ''kaverit'' niin tekee.
- nuukuudelle kunniaa
Minullapa onkin pankkitilillä rapiat 3 miljoonaa euroo,
on vaan kasaantunut, kun olen nukkunut suurimman ajan. - jaaa???
Epäilen. Suomen sosiaalihuolto joskus kylläkin on sellainen, että jos saat mitä tahansa vaika pienen syntymäpäivärahan joltakin avuliaalta, niin monasti - ei aina- sellaisiakin katsotaan muka köyhille tuloiksi, eli selitetään ehkä muka annetun lainmukainen määrä sosiaaliavustusta, vaikkei olisi annettukaan edes perusnormin vertaa. Ei useimmiten tuolla tapaa, mutta kuullut vain että sitäkin joskus.
Ainoat ihmiset, jotka varmaan saavat resurssien puitteisssa mitä tahansa sosiaalihuollosta, eli ehkä muutama sataa enemmän kuin muut, ovat varmaan esim. alkoholisoituneet yksinhuoltajat tai vakavasti mielenterveysongelmaiset, joita yhteiskunta ei enää katso voivansa käyttää missään hyödykseen: hekään, ne ryhmät, kuitenkaan tuskin mitään suuremmin nälkärahaa suurempaa sosiaalitoimesta saavat, mutta ovat kuitenkin aivan eri asemassa toimeentulotuen hakijoina kuulemani mukaan, kuin monet täysin tulottomat esim. opiskelijat tms. satunnaiset ei- pitkäaikaisasiakas- toimeentulotuen hakijat.
Mutta minä en, sinä aloittajatekstin kirjoittaja, kyllä usko, että kukaan menisi sosiaalitoimeen hakemaan sitä tukea ilokseen. Ja siellä ei voi fuulata - siitä joutuisi edesvastuuseen, jos rikkoisi lakia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761