Olen vähän ihastunut yhteen ainakin aivan ihanalta vaikuttavaan mieheen/poikaan, ja olisi kiva tutustua häneen enemmänkin.
Tämä on nyt taas ikuisuuskysymys, mutta voiko nainen pyytää miestä ulos? Tai tietysti voi, mutta onko siinä järkeä? Koska musta ainakin tuntuu, että jos mies ei ole ihan superujo, niin hän kyllä pyytää naista treffeille jos vain haluaa. Ja siksi se, että itse tekisin jotain, tuntuu turhalta. Menetänkö vain kasvoni, jos en ole ihan varma vastapuolen kiinnostuksesta? Tulen kuitenkin näkemään tätä ihmistä joka tapauksessa myöhemminkin..
Toisaalta en ole itsekään ihan varma omasta kiinnostuksestani, enhän tunne tätä miestä vielä kunnolla.
Tämä on nyt taas ikuisuuskysymys, mutta voiko nainen pyytää miestä ulos? Tai tietysti voi, mutta onko siinä järkeä? Koska musta ainakin tuntuu, että jos mies ei ole ihan superujo, niin hän kyllä pyytää naista treffeille jos vain haluaa. Ja siksi se, että itse tekisin jotain, tuntuu turhalta. Menetänkö vain kasvoni, jos en ole ihan varma vastapuolen kiinnostuksesta? Tulen kuitenkin näkemään tätä ihmistä joka tapauksessa myöhemminkin..
Toisaalta en ole itsekään ihan varma omasta kiinnostuksestani, enhän tunne tätä miestä vielä kunnolla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Onko naisen järkeä pyytää miestä ulos?" Kyllä on. On täyttä Cosmopolitan-hölynpölyä, että mies haluaisi "saalistaa" tai pitäisi aloitteen tekevää naista jotenkin huonona tai epäkiinnostavana. Samanlaista puppua on tuo ajatus, että mies muka pyytää naista automaattisesti treffeille, jos kiinnostusta on. Miehet eivät ole mitään vakioidulla itseluottamuksella kohteesta toiseen siirtyviä automaatteja (sellaisia ovat psykopaatit), vaan voivat olla ujoja erityisesti juuri sen kiinnostavimman tytön suhteen. Sitäpaitsi mies saattaa ihan hyvin suostua treffeille, vaikkei ehkä olisikaan ajatellut itse sellaiselle pyytää, ja siitä eteenpäinhän kaikki on yhteensopivuudesta kiinni.
Vaikka meille jatkuvasti muuta syötetään, asetelma on todellisuudessa sukupuolten välillä täysin symmetrinen: kumpi vain voi pyytää ja kumpaakin pyyntö ilahduttaa joka tapauksessa. Asiallinen ulospyytäminen ainakin omalla kohdalla nostaisi respektiä pyytävää naista/tyttöä kohtaan, kun tämä uskaltaa vapautua vanhanaikaisista sukupuolirooleista, eikä kyseinen tyttö todellakaan menettäisi kasvojaan silmissäni. Vai onko kyse siitä, että mies olisi kenties sinusta jotenkin vähemmän miehekäs/kiinnostava, jos aloitteentekijänä olisitkin sinä eikä hän? Koeko tarvitsevasi saalistetuksi tulemisen tunnetta?
Mikäli edellä mainittu ei ole välttämättömyys, teet kokonaisuuden kannalta parhaan teon rohkaistumalla ja pyytämällä sitä miestä ulos.
"Vai onko kyse siitä, että mies olisi kenties sinusta jotenkin vähemmän miehekäs/kiinnostava, jos aloitteentekijänä olisitkin sinä eikä hän? Koeko tarvitsevasi saalistetuksi tulemisen tunnetta?"
Musta tuntuu, että tässä on eniten kyse siitä, että musta on kivaa, että joku toinen pyytää mua ulos. Koska silloin tuntuu myös siltä, että en oo ite "vastuussa" tapaamisesta. Musta tuntuu, että jos pyytäisin jotain ulos, niin mun pitäis itse jotenkin kokonaan suunnitella ne treffit ja keksiä koko ajan jotain tosi hauskoja puheenaiheita, kun kerran mä halusin sen toisen nähdä.
Ja toisekseen, ne kerrat (2) kun oon jotain poikaa pyytäny ulos, niin se toinen ei kyllä oo ollu kiinnostunut. Sen sijaan useampi kiinnostunut poika on pyytänyt mua oma-aloitteisesti ulos, joten siitä on tullut vaikutelma, että kyllä 20-kymppinen mies uskaltaa toimia jos on kiinnostunut.. Toisaalta enhän voi tietää, että oisko joku ollukin musta kiinnostunut, mutta ei ikinä uskaltanut pyytää ulos, ja siksi ei ikinä tapahtunut mitään.
Arghh miks asioiden täytyy olla näin hankalia, olis paljon helpompaa jos ihmisistä suoraan näkis, oisko ne kiinnostuneita ja sit tietäis ja uskaltais itekkin paljon enemmän. Ja, ehkä mä vaan oon vähän konservatiivinen ja ajattelen, että pojan täytyy pyytää ulos, ja se on tytölle jotenkin vähän "noloa", en tiiä miksi.
Mut katotaan, yritän rohkaista ja mieleni ja tehdä tällä kertaa jotain, vaikka mulla onkin pojan ulospyytämisestä vain huonoja kokemuksia :(
Mä en ymmärrä mikset vois. Ihan hyvin se mies voi kiinnostua susta enemmän kun tutustuu suhun vaikkei ennen tapaamista olis mitenkään erityisemmin kiinnostunu...
Sitäpaitsi. Ehkä sillä pojalla on huonoja kokemuksia naisten ulos pyytämisestä eikä siks uskalla kysyä sua? Kyllä se alkaa syödä miestä jos homma ei etene ihan niinkun elokuvissa monta kertaa putkeen..
Aivan. Jos poika on ujo ja ihastunut sinuun niin voi olla niin paineissaan ettei uskalla tehdä paljoa. Sama pätee myös siinä jos itse kutsuit jotakin poikaa treffeille: Säikähti siitä yllätyksestä niin että siirtyi vaistonvaraisesti itsepuolustuskannalle. Jos tykkäät pojasta niin pyydä häntä ulos. Jos hän kieltäytyy niin yritä uudestaan, mutta ehkä tällä kertaa vähän hienovaraisemmin. Ei sinun täydy välttämättä sanoa "treffi" sanaa häntä ulos pyytäessä. Esimerkiksi voit vaikka pyytää ensin kahville seuraksi ja sen jälkeen ovelasti pyydät häntä viettämään päivän kanssasi koska vaikkapa ystäävilläsi on muita kiireitä ja itse et tahtoisi tylsistyä yksin.
Ehdottomasti voit kysyä. Et menetä kasvojasi, vastapuolen fiksuus näkyy hänen vastauksessaan. Näin miehenä ja varmaankin naisenakin kannattaa harkita aika ja paikka tarkoin. Menneitä ei kannata jäädä murehtimaan, ennemmin murehtii tekemättömiä asioita. Ja eihän me tunneta toisia ennen kuin ollaan tutustuttu.
Minä oon ainaki pyytäny ku miehillä menee ikuisuus että ne saa tehtyä alotetta vaikka haluaisivatki.
Noh, miten tässä nyt sitten kävi?
Noh, kävi vähän tylsästi. En varsinaisesti pyytänyt tai kysynyt mitään suoraan, mutta vähän vihjasin sinne suuntaan, että olisi kiva nähdä. Mies ei kuitenkaan mitenkään tarttunut tähän, joten oon nyt kelannut että selvä, antaa olla. Arghh kyllä vihaan noita tilanteita, kun mun PITÄISI antaa itsestäni jotenkin tosi ihana ja kiinnostunut ja eritoten kiinnostava vaikutelma.
No, täytyy sitten vain etsiä ihania miehiä muualta.
Voi hyvää päivää...
Ota nyt härkää sarvista ja kysy suoraan jos haluaa lähteä joskus vaikka kahvittelemaan, mikään ei ole yhtä inhottavaa kuin nainen joka 'vihjaa' jotain omalla kierolla tavallaan - jos tartut tähän 'vihjeeseen', lyöt 99 kertaa sadasta kirveesi kiveen ja sit tämän aiheen tilalla on "Miksi miehet yrittää aina uida liiveihin?".
Mistä ihmeestä me voidaan tietää että se sinun "ulkona on kiva ilma, mie taidanki illalla tehä (insert tekemistä)" tarkoittikin "ota mut tässä ja nyt, oooh, tai ainakin pyydä ulos"?
Jos ei tuosta ymmärrä, niin varmaan pitäisi hakata poikasen päätä seinään järjen löytymisen toivossa?
Missä päin Suomea liikut? Itse poikana vähän ko. tilanteessa, tyttö aika selvästi yrittää, mut en oo (vielä) tarttunut tilaisuuteen... Ehkä pitäis ryhdistäytyä.
Pk-seudulla, mikä ei nyt välttämättä kerro yhtään mitään vai kertooko? :DD
No haluutko nyt sit miehenä kertoa ihan rehellisesti, että miks et oo tehnyt mitään? Onko se sitä, että tyttö ei kiinnosta tarpeeks, vai vaan sitä, että ei vaan oikeesti ehdi/jaksa tehdä mitään asian eteen?
Koska jos ite oikeesti ihastun johonkin ihmiseen, niin en voi melkein muuta ajatellakaan. Ja jotenkin kuvittelen, että jos olisin tässä tilanteessa poika, niin tietty tekisin jotain. Ja kyllä tähän mennessä ainakin moni kiinnostunut poika onkin joko ihan suoraan tai ainakin melkein suoraan jotain ehdottanutkin, joten voin tieteyllä tavalla sanoa luottavani miesten rohkeuteen.
Henk. kohtasesti toivoisin naisten tekevän enemmän aloitteita miesten suhteen. Olis jo aika siirtyä nykyisyyteen silläkin osa-alueella eikä kangistua vanhoihin kaavoihin. Itse kokisin naisen tekemän aloitteen positiivisena asiana, ainakin se osottais naisen olevan kiinnostunut.
Nyt ihan ehdottomasti ehdotat esim. leffaan menoa kyseiselle miehelle. Yhtälailla miehet saattavat pelätä torjutuksitulemista eikä sen vuoksi uskalla kysyä maista treffeille. Ei ne miehet vaan tajua mitään vihjailuja, niille pitää suoraan sanoa, miten asiat on!! ;)
Itse olen monasti kysynyt miehiä kahville tms. ja monasti olen myös tullut torjutuksi, joten tiedän, miten turhauttavaa se on. Mutta yrittänyttä ei laiteta, ja jos ei lottoa niin ei voi koskaan voittaakaan, joten rohkautta nyt vaan kehiin ja pyydät miestä treffeille!! Ja onnea yritykseen!! :)
Onpa täällä ihania rohkaisukommentteja!
Mutta silti täytyy myöntää, että en taida uskaltaa pyytää, koska jotenkin mun luonnollisuus menee siinä. haluisin mieluummin olla söpö ja vastata ulos pyyntöön. Varsinkin kun oon aika varma et tää kyseinen mies kyl pyytää ulos jos tahtoo. Mulle tulee jotenkin ronski olo jos ite hoitelen liikaa kaikkea.
Voi vitsi mun omaa vapautta taitaa eniten rajottaa pään sisäiset pelot ja ajatukset :/