töitä barstreetillä

Olisiko joillakin kokemuksi eri töistä esim. kreikan saarien bar streereiltä? baarimikon, sisäänheittäjän tai tarjoilijan hommista ja mitä pitäisi osata tai milloin tulisi alkaa hommata työpaikkaa (vuoden päästä kesäksi haluaisin lähteä) ja mitenkäs esim. työluvat jne? Kossilla oli pohjoismaisia työntekijöitä ilman lupia töissä jolloin työnantajalle napsahti suurisakko, kun taas Rodokselle poliisi taas ratsioita tehdessään vain valitti musiikinkovuudesta, eikä edes kysellyt työlupia? ps. tiedän että työ on todella raskasta, mutta tahtoisin lähteä tutustumaan uusin ihmisiin ja kokeilemaan rajojani.
7343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä oon kans kiinnostunu lähtee ens kesäks ulkomaille baarihommiin... :) Lisäinfo olis kans tarpeen... Kyllästynyt hetkellisesti ainekin nykyseen duuniini...

Äänestä

no sen voi varmuudella sanoa, että kreikassa ei työtä ole. voit ehkä saada jotain vessanpesijän hommaa 50-100€/kk.

espanjassa palkkataso myös perseestä, nuorilla n.500€/kk ja joudut pesemään astioita 6pv.viikossa. kanarialla perusliksa on 1000€/kk. ja huippuliksa 1500€/kk, ett repikää siitä ku asumiseen voi mennä jo puolet eli 500€.

jos osaatte puutarhahommia, lähtekää pohj.amerikkaan, sähkö/putkihommia saksa, britannia, hollanti jne..kaivokset uusiseelanti ja australia.kuljetusala pohj.amerikka, sitten tarjoilijat/kokit paljon hommia laivoilla mm.risteilijät karibialla..skandinaavit on hyvässä maineessa maailmalla. jos haluat parhaan mahdollisen sotilaallisen koulutuksen, ranskan kielentaidon ja kansalaisuuden, niin värväydy muukalaislegioonaan 5vuodeksi. kovin koulutus ranskan guyanassa, kaverit vartioivat siellä esa.n avaruustukikohtaa ja juovat kaljaa..

Äänestä

Niin sinä olet siis yrittänyt hakee kreikasta ja espanjasta töitä, ja kreikasta sä et saanut muuta kun vessanpesu hommaa?
Ja espanjasta et saanut muuta kuin tiskarin hommaa?

Kyllä se taitaa olla ihmisestä kiinni, että mitä duunia saa, kun tuolla edellämainituissa paikoissa on näkynyt suomalaisia ihan muissa hommissa :)

Oli aika katkeraa tekstiä :)

Äänestä

joo katkeraa tosiaan, aloittaja kysyy töistä bar streetiltä, ei palkoista tai mistään muustakaan niin tämä päättää tulla kertomaan kuinka huonoa palkkaa saa vessan pesemisestä :D

Itseäni kiinnostaisi myös työ barstreetillä vaikka varmasti rankkaa olisikin mutta kasvattaisi varmasti luonnetta, ja tietäisit koko ajan ettei se tule jatkumaan loppuikääsi

Äänestä

Ei muutako porukalla töitä ettimään, oon nimittäin tosissani lähdössä ettimään ens kesälle töitä, jotai muutosta tapahuttava :)
Ja ois ihan mahtavaa jos ois joku samanhenkinen kaveri mukana, tällä hetkellä lähdössä siis yksin etsiskelemään... Ja huhtikuussa ajattelin lähteä kyselemään baareista töitä

Äänestä

Täällä myös samanlaisia suunnitelmia, halu ulkomaille ensi kesänä kova! Mukaan on lähdössä kaksi kaveria, joten ihan yksin en reissuun ole lähdössä, mutta voi ehkä vaikeuttaa työnhakua, kun kaikille pitäisi samasta kaupungista töitä löytää.. Mitähän keinoja olisi tuohon työnhakuun, monet tuntuvat lähtevän keväällä paikan päälle? Onko spostilla yhteydenotot turhia...? millonhan sopiva aika aloittaa työnhaku, vuoden alussa? Syksyllä on matka tiedossa Kreikan kovimpaan biletysmestaan, mutta taitaa olla liian aikaista ensikesäksi töitä kysellä :/

Äänestä

Paikan päälle meneminen varmasti paras keino, työnantajaakin ajatellen..näkee sut siinä livenä :)
Joo niin oon kans kuullu, että keväällä kantsii lähtee kyselee (huhtikuu?), ja miksei sitä aluksi vähän sähköpostilla lähestyis... Jos sieltä jotain vastaillaan...

Voihan sitä syksyllä jotain suhteita koittaa saada aikaseks, jos pääset baarinomistajien juttusille.. ..Tai no, en ees tiiä minkä alan hommia olet ettimässä :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lahdestamaailmalle kirjoitti:

Olisiko joillakin kokemuksi eri töistä esim. kreikan saarien bar streereiltä? baarimikon, sisäänheittäjän tai tarjoilijan hommista ja mitä pitäisi osata tai milloin tulisi alkaa hommata työpaikkaa (vuoden päästä kesäksi haluaisin lähteä) ja mitenkäs esim. työluvat jne? Kossilla oli pohjoismaisia työntekijöitä ilman lupia töissä jolloin työnantajalle napsahti suurisakko, kun taas Rodokselle poliisi taas ratsioita tehdessään vain valitti musiikinkovuudesta, eikä edes kysellyt työlupia? ps. tiedän että työ on todella raskasta, mutta tahtoisin lähteä tutustumaan uusin ihmisiin ja kokeilemaan rajojani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu