Onko kenelläkään kokemuksia Corcoran-maihareista, nimenomaan niistä alkuperäisen USA:n laskuvarjojoukkojen käyttämästä mallista? Noita tuntuu olevan tarjolla netissä parissa paikassa suomalaisissa verkkokaupoissa mutta jotenkin mietityttää että onko laatu sieltä parhaasta päästä.
Corcoran-maiharit
AirborneRanger
2236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laatu on todella hyvä ja työ on viimeistelty hyvin todellakin huomaa että aitoa ameriikkalaista käsityötä eikä jotain kiina sekundaa.. Suosittelen
Vanha ketju, mutta laitanpa kokemukseni, jos joku googlaa ja miettii hankkivansa.
Työnlaatu on hyvää ja luultavasti kestää omassa käytössäni kymmenisen vuotta. Sisäänkävely kesti semmoisen 4 kuukautta. Ei kannata haksahtaa niihin "kastellaan läpimäräksi ja käytetään sisällä" -juttuihin, vaan sitkeästi käyttää niitä ulkona ja rasvata kerran pari viikossa. Kastelu kuivattaa ja haurastuttaa nahka pitkässä juoksussa.
Sitten risut: nahka on jotain karseaa pintavärjättyä paskaa. Pinnoite ei meinaa imeä rasvaa lävitseen alkuvaiheessa, ennen kuin sitä on hinkannut ja kuluttanut jokusen viikon.
Käytin kenkiä firman saunaillassa, jossa oli vähän liikuntakin ja kärjet hieroutuivat maahan. Pinta kului pois ja alta paljastui hyvin vaaleaa nahkaa. Ostin Collonilin ruskeaa kenkävoidetta, mutta ainoa väri, mitä nuo kuluneet kohdat suostuvat ottamaan itseensä on musta. Siis ruskean Collonilin jäljiltä kengissä on nyt mustia länttejä kärjissä.
Kannattanee miettiä Varustelekan vastaavia, koska ilmeisesti heidän käyttämänsä nahka on läpivärjättyä. Siitäkin kannattaa varmistua ennen tilausta. Pelkään, että Corcoraneista tulee kamalan näköiset, kun pinnoite kuluu enemmältikin pois varsinkin kun käytän kenkiä aika paljon muuallakin kuin kaupungissa. Semmoiseenhan ne oli suunniteltu.