Kun ostatte käytetyn auton autoliikkeestä niin älkää nyt jumalauta piinatko sitä auton edellistä omistajaa ääliösoitoillanne ! Autollike on sitä autoa teille myymässä eikä edellinen omistaja. Itsellenikin eräs soitti ja tivasi typeriä kysymyksiä.
KYSYKÄÄ NE KYSYMYKSET SILTÄ AUTOLIIKKEELTÄ ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Edelliselle omistajalle soittaminen
23
3327
Vastaukset
- tarkka ostaja
soitan aina edelliselle omistajalle ennen autonvaihtoa.
autoliike ei voi tietää esim. öljynkulutuksesta taikka tehdyistä
huolloista /korjauksista. - jsddgksdg
Huollot ja korjaukset löytyvät huoltokirjasta. Itse ainakin vaihdan auton liikkeessä juuri siitä syystä, ettei tarvitse vastailla kaikenmaailman kysymyksiin vaan auton myynti on helppoa.
- tarkka ostaja
kaikki eivät merkkauta tai merkkaa huoltokirjaan esim. vikavalojen
kuittauksia. yllättävän useassa autossa on puutteellinen huoltokirja.
- hermo kireellä?
voihan se ärsyttää jos on työntänyt vikapesän kiertoon ja joku
vielä haluaa lisätietoja. - Ilo jeesata
Ei minua ainakaan ole häirinnyt, vaikka minullekin on soitettu ja kysytty entisestä autostani. Päinvastoin, on ollut mielenkiintoista kuulla, miten autoa on kaupattu ja mitä siitä on pyydetty. Kolme soittoa on tullut ja ainakin nämä soittajat ovat olleet hyvin asiallisia ja kiitollisia tiedoistani.
- Ari Jobb
Kannattaako jotain tonnin ropposta ostaessa soitella niille kaikille 20 omistajalle joilla se pommi on kiertänyt...
- Että näin
Kuka tonnin reppanoista on puhunut? Eikä tarvitse kaikille soittaa, edelliseltä omistajalta selviää auton nykykunto. Jos autolla on ollut 20 omistajaa, ei kannata soittaa kenellekkään.
- eksyssissä
Että näin kirjoitti:
Kuka tonnin reppanoista on puhunut? Eikä tarvitse kaikille soittaa, edelliseltä omistajalta selviää auton nykykunto. Jos autolla on ollut 20 omistajaa, ei kannata soittaa kenellekkään.
Kyllä kannattaa soittaa Kuusakoskelle ja kysyä kelpaako heille, jos tulee viikon kuluttua kaupasta katumapäälle.
- köyhälle
Eihän sellaisia myy kuin sossupummit.
- RoadWarrior
Nimenomaan autoliikkeestä käytettyä ostettaessa pitää soittaa edelliselle oikealle omistajalle, koska liike ei tiedä siitä autosta tuon taivaallista.
Lisäksi se edellinen omistaja voi kertoa aivan rauhassa kaikista mahdollisista vioista, koska ei ole enää kyseistä autoa myymässä. Ja miksi ei kertoisi.- Aina kehun ritsan
Ihan vaan siksi ei kerro, että kun kun tulee seuraavaa kauppaa hieromaan kehut muistetaan kuten myös haukut.
Se on todella hölmö joka menee haukkumaan omaa vanhaa koslaa, sillä seuraavassa kaupassa se on sitten siinä edessä - juuri näin kävi
Aina kehun ritsan kirjoitti:
Ihan vaan siksi ei kerro, että kun kun tulee seuraavaa kauppaa hieromaan kehut muistetaan kuten myös haukut.
Se on todella hölmö joka menee haukkumaan omaa vanhaa koslaa, sillä seuraavassa kaupassa se on sitten siinä edessäen tietenkään kerro autoliikkeelle jos saan tietoja
esim. öljyn kulutuksesta edelliseltä omistajalta.
kerron vain että auto ei kiinnosta ja sillä selvä. - 12+13=
Aina kehun ritsan kirjoitti:
Ihan vaan siksi ei kerro, että kun kun tulee seuraavaa kauppaa hieromaan kehut muistetaan kuten myös haukut.
Se on todella hölmö joka menee haukkumaan omaa vanhaa koslaa, sillä seuraavassa kaupassa se on sitten siinä edessäMistä autoliike voi tietää miksi kauppoja ei syntynyt?
Mistä yksityinen myyjä voi tietää, että olen ollut hänen autostaan edes kiinnostunut?
Miksi se on seuraavan kaupan edessä?
- Priimaa olla pitää
Minulle soitti ostaja ja kysy onko mitään erikoista ja olenko vaihtanut jakopäänhinhnan. Kerroin että jakopään hihna on juuri vaihdettu ja kone on timmi vaikka tosiasiassa olin jo ajanut 20 000 yli hihnanvaihdon ja kone söi öljyä. Miksi olisin kertonut totuuden sillä saipahan ostaja opetuksen että käytetty on käytetty eikä uusi joten käytetyn ostaja saa aina varautua korjaamiseen toisin kuin me jotka kuskaamme paskat perseaukisten potkittaviksi ja lähdemme uudella autolla liikkeestä.
- kkk-klaan
Mulle soitti autoni liikkeestä ostanut ja kysyi mitä mahdollisia remontteja on tiedossa tulevaisuudessa, jolloin luettelin: Moottori, kori, alusta, vaihteisto, voimansiirto, iskarit, apurunko, tuulilasi, laturi, jäähdytin, simpukka, pakoputki, luut, levyt, moottorin kiinnityskumit, ovien alareunat, kattoluukun tiiviste, hansikaslokeron lukituskynsi ja radion herätinvirran sulakekotelon luukun kiinnitysruuvin sormipylpyrä.
- Automies___
Ei minua ainakaan haittaa jos joku soittaa. Kas kun autoliikehän ei ostajalle kerro muuta kuin ne positiiviset seikat....
- huihai!
Ai pitäskö autokauppiaan myyntipuheisiin muka luottaa?
- ghtesgh5h
Mitä vaihtoehtoporukkaa täällä oikein liikkuu? Että oikein maailma romahtaa jos joku soittaa?
Liike ei voi tietää kaikkea. Kerrankin törmäsin peltihalliliikkeessä (eli siis vähän häkkiliikettä parempi) tuontiautoon joka oli tuotu Luxemburgista. Kysyin että miksi tässä on ranskankielinen huoltokirja. "En osaa sanoo. Tää vast tuli meille".
Ei tullut kauppoja. Se ranskankielinen huoltokirja oli nimittäine 30 000:n jälkeen ollut tyhjää täynnä ja mittarissa oli "120 000" ja verhoilut puhki piereskelty. Tais olla viestiketjun aloittaja itse autoliikkeen kauppias?
- koeaja ja päätä itse
Voiko edellisen omistajan kertomaan sitten luottaa?
Jos vaikka kokee saaneensa huonon vaihtohyvityksen? =valehtelee auton huonommaksi.
Jos piilotteli vikoja vaihtoon viedessään? =uskaltaako vieläkään kertoa?
Jos on vaikka automyyjän tuttava? =kertooko rehellisesti vioista?
Tuossa nyt muutama esim. siitä, että edelliselle omistajalle on melkolailla turha soitella.
Parasta on vain itse koeajaa, tutkia ulkoisesti auto, tutustua huoltokirjaan/kuitteihin ja (yllätys, yllätys) yrittää nyt vaikka luottaa siihen autoliikkeen myyjään ja hänen saamiinsa ja sinulle kertomiinsa tietoihin autosta.
Useinhan liike on enemmän tai vähemmän vaihdokkia korjaillut/kunnostellut kuluttajalta sen vaihdossa saatuaan. Pienet kolinat (puslat, nivelet) ja perushuollot (edes öljynvaihto) tehdään ennen myyntiinlaittoa ja vähänkään huolehtiva liike koeajelee autoilla riittävästi, että tietävät millaista yksilöä ovat edelleen myymässä.- ainakannattaasoittaa
luotan kyllä enemmän edellisen omistajan antamiin tietoihin
kuin pika voittoa tavoittelevan autoliikkeen myyntipuheisiin.
edellistä autoa ostaessani soitin autoliikkeeseen ja sain
ed. omistajan nimen ( saa myös trafilta mutta maksaa)
autossa oli huoltokirja jossa huoltohistoria täydellisenä.
edelliselle omistajalle soittaessa selvisi että autoon oli
vaihdettu kykin,vesipumppu ja ajotietokone takuu aikana.
huoltok. ei ollut mainintaa korjauksista jotka oli tehty merkkihuollossa.
näin sain varmuuden auton ns.tyyppivioista jotka oli korjattu.
autoliike ei todellakaan vaihdata öljyjä jos ei erikseen pyydä.
- Barna
Se soittelu edelliselle omistajalle on lailla kielletty 2009 vuoden alusta. Jos soittaa, tekee rikoksen
- soitellen
Ime heppiäs, soittaminen kannattaa aina, silloin tietää enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862