Sairasta on

DownWithTheSickness

Heippa. Kärsin suunnattomasti siitä, että pelkään mieheni katselevan pornoa tms. kun olen töissä, kun saan asian mieleeni, niin ajattelen sitä niin kauan, kunnes minun on pakko mennä tarkistamaan hänen sivuhistoriansa, no ja enkä ole sieltä mitään huolestuttavaa löytänytkään.

Sama kuitenkin toistuu, kun katselemme elokuvia, kun tulee kohtauksia jossa nainen vähissä pukeissa, pyydän häntä sulkemaan silmät.

Okei, on mulla huono itsetunto, mutta jumankauta jotain rajaa.
Olen tällä asialla saanut aikaan kolme eroa hyvistä parisuhteista, ja tämä tulee ajan myötä johtamaan samaan. Koska riitelyähän tuosta mun vainoharhasuudestani seuraa.

Onko muilla samoja ongelmia? Apua?
Olen siis 26v. eli ongelmani ei johdu nuoresta iästäkään.

27

434

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lsdk

      Hei! Auttaisikohan sinua tieto siitä että miehet kiihottuvat pornossa itse seksiaktista, eivätkä varsinaisesti niistä alastomista naisista? Tämäkin on siis ihan tutkittu juttu.

      Itseäni tuo ajatus on helpottanut. Useimmiten meillä naisilla ärsyttää pornon katsomisessa se että pelkäämme miehemme vertaavan itseämme noihin naisiin ja monesti jopa ajatus siitä että mies kiihottuu muista naisista on vastenmielinen.

      Puhu miehesi kanssa avoimesti pornon katselusta. Kysele mitä hän siinä pitää kiihottavana jne. Kysy ne kaikki kysymykset mitä oikeasti haluat tietää hänen ajatuksistaan pornosta. Voin taata että ne alastomat silikonipommit eivät todellakaan ole se pääasia siinä.

    • 4+17

      Syötkä ehkäisypillereitä? Joskus ne riittävät tekemään hulluksi. Kuten itsekin tiedostat, käytöksesi ei ole normaalia. Jokin heittää nyt päässäsi ja ehkäisypillerit ovat todennäköisin vaihtoehto.

      Ongelma ei joka tapauksessa liity pornoon tai poikaystävääsi vaan pakkomielteisiin, eli jos syyllistä ei löydy ehkäisystä niin sitten kannattaa kokeilla SSRI-lääkitystä ahdistukseen. Ihan tk-lääkäri on oikea taho auttamaan asiassa.

      Olen itse tullut hulluksi e-pillereistä ja nähnyt sen jälkeen päin miten ne sekoittivat pääni. Sittemmin olen kärsinyt pakko-oireista, joihin auttoi SSRI-lääkitys. Mikään, mitä kumppanini teki, ei pystynyt muuttamaan ajatusmaailmaani eli sieltä on ihan turha hakea ratkaisua ongelmaan.

    • fantasiaa vain

      hei, miehet katsoo pornoa mutta katsoessaan sitä ei ne haaveile niistä naisista vaan kuvittelee tekevänsä niitä juttuja kumppaninsa kanssa. vaikkei ne kyl oikeesti haluiskaan - ainakaan kaikkia.

    • :3

      "Olen tällä asialla saanut aikaan kolme eroa hyvistä parisuhteista, ja tämä tulee ajan myötä johtamaan samaan. Koska riitelyähän tuosta mun vainoharhasuudestani seuraa."

      Lopeta heti paikalla, koska olet menossa hyvää vauhtia kohti neljättä eroa. Ongelmasi on siinä, että koet 'häviäväsi' noille trimmatuille filmitähdille ja näyttelijöille ja olet hyvin omistushaluinen suhteissasi - mustasukkaisuus ajaa sinut tekemään tyhmyyksiä kun yrität löytää ja poistaa miehesi elämästä kaikki nuo asiat joita kohtaan näin tunnet.

      Vaihtoehtoja on kaksi: Joko hankkiudut eroon noista vainoharhoista omin voimin tai teet sen psykiatrin vastaanotolla, koska et tule saamaan pysyvää parisuhdetta koskaan jos tämmöinen jatkuu.

    • utuyjkl,.

      Mikä ongelmassa on vainoharhaa jos ei voi hyväksyä pornoa.Kyllä miehet kuvittelevat nauttivansa pornotähdistä kun katsovat jos katsovat!

      • tsiis

        Kyllä se vain on niin että se itse seksi mikä siinä kiihottaa. Juttele miesten kanssa asiasta jos paremmin tietää haluat. Tuo käsitys että miehet haluavat vain katsella blondeja isotissisiä naisia ja kuvitella panevansa heitä on enimmäkseen heikkoitsetuntoisten naisten kuvitelmaa.


    • DownWithTheSickness

      Juu kyllähän se on niin että pelkään mieheni vertailevan niitä naisia muhun ja kiihottuvan heistä enemmän kuin minusta. Se vähentää omasta mielestäni halukkuuttani. Pelkään etten riittäisi miehelleni jos hän katsoisi pornoa. Ja mielestäni toisaalta naisen ei tarvitse hyväksyä pornon katselua.

      Mieheni sitä ei tosin katso, koska onhan meillä seksiä todella usein.

      Ongelmani johtuu varmaan alhaisesta itsetunnosta. En käytä hormonaalisia ehkäisylääkkeitä joten ongelmani ei kyllä niistä johdu.

      Keskustellut olen asiasta hänen kanssaan, ja hän kyllä sanoi että kiihotus syntyy juurikin siitä mitä tehdään eikä siitä kuka tekee.

      Kiitos vastauksista :)

      • DownWithTheSickness

        Pitipä vielä mainita että jotenkin ajattelen pornon katselun olevan aiheellista vanhemmilla miehillä jonka erektio on päässyt iän mukana laimenemaan. Saatan olla väärässä mutta näin sen koen.


      • questforwho?
        DownWithTheSickness kirjoitti:

        Pitipä vielä mainita että jotenkin ajattelen pornon katselun olevan aiheellista vanhemmilla miehillä jonka erektio on päässyt iän mukana laimenemaan. Saatan olla väärässä mutta näin sen koen.

        kuka sanoi että miehet kiihottuvat vain siitä seksiaktista eivätkä niistä misuista?
        Minun ukkoni kun hakee vain tietyn tyyppisiä typyjä ja hakee näyttelejijöiden nimillä pätkiä ja kuvia,jotenka kyllä se ainakin taitaa ihan niiden mimmien takia sitä katsella.mutta se ei edes tumputa katsellessaan eli taitaa rakastaa niitä naisia...


      • hahahahahahhh
        questforwho? kirjoitti:

        kuka sanoi että miehet kiihottuvat vain siitä seksiaktista eivätkä niistä misuista?
        Minun ukkoni kun hakee vain tietyn tyyppisiä typyjä ja hakee näyttelejijöiden nimillä pätkiä ja kuvia,jotenka kyllä se ainakin taitaa ihan niiden mimmien takia sitä katsella.mutta se ei edes tumputa katsellessaan eli taitaa rakastaa niitä naisia...

        niin, sinun miehesi kuulostaa kyllä varsinaiselta valioyksilöltä, joka epäilemättä edustaa kaikkien miesten mielipidettä ja -haluja pornosta.


      • rollingstoned
        DownWithTheSickness kirjoitti:

        Pitipä vielä mainita että jotenkin ajattelen pornon katselun olevan aiheellista vanhemmilla miehillä jonka erektio on päässyt iän mukana laimenemaan. Saatan olla väärässä mutta näin sen koen.

        Nuoret (15-30v.) katsovat eniten pornoa. Erektion laimenemiseen vaikuttaa eniten testosteronin väheneminen, joka aiheuttaa yleensä laimenevaa kiinnostusta koko seksielämään, niin myös pornoon. Aktiiviset, itsestään huolta pitävät ja hyväkuntoiset miehet säilyttävät testosteronitasonsa ja näin myös kiinnostuksensa ja erektionsa pitkään. Vierivä kivi ei sammaloidu.


    • Ennen Vanhaan*******

      Näkökulmaa asiaan.
      Miten helvetissä miehet pystyivät elämään ennen pornoa?
      Lapsiakin syntyi kuin sieniä sateella.
      Naisten päähän on vaan ympätty että "miehet nyt vaan on sellasia". Paskan marjat sanon minä.
      Porno ei ole välttämätön hyödyke, varsinkaan silloin kun se jotakuta loukkaa.
      Enkä ole sitten mikään telaketjufemakko, sallin kyllä pornon miehelleni koska en paskan vertaa välitä mitä hän siellä toljottaa. Ei ne eukot sieltä ruudun läpi kuitenkaan tule ketään häiritsemään.
      Toivoisin kuitenkin miehiltä pientä myönnytystä siinä vaiheessa jos huomaa toisen osapuolen pahoin asiasta kärsivän.
      Jos vaakakupissa on porno ja toisen ihmisen henkinen hyvinvointi, kuinka valitsette?

      • 16 + 8

        Eli vaakakupissa on oma henkinen hyvinvointi ja puolison henkinen hyvinvointi. Ei taida olla toimivaa ratkaisua.

        Vaikka ennen pärjättiin ilman monia asioita, olisi raakaa vaatia puolisoa olemaan ilman niitä nyt: televisiota, kännykkää, pitsaa, tennistä, ...

        Mutta eipä silti, porno on yhtä vanha ilmiö kuin ihmiskunta vaikkakaan ei tietenkään nykyisessä mitassa. Rivoja kuvitelmia on varmaan eläimilläkin.


    • .....

      Minusta pornon katselusta ei voi loukkaantua liikaa (ellei se sitten ole laitonta materiaalia tai aivan yltiöpäistä). Ihminen on utelias olento. Itseäni (olen 26v nainen) on jo nuoruudesta asti kaikki pornograafinen materiaali kiinnostanut, enkä näe siinä mitään pahaa. En kyllä mieheltänikään koskaan voisi pornon katselua kieltää... Minusta on mukavaa katsella kauniita naisia ja miehiä (tosin osa edustaa ihan ääripäitä) alasti ja myös vaatteet päällä. Pornoa on ollut ennen internetiäkin olemassa ja se on taatusti kiinnostanut ihmisiä aina. Nykyisin saatavuus on vain 100x helpompaa. Onhan monet elokuvatkin nykyään aika pehmopornoa, joita naisille suunnataan. Mikäli pornon katselu on satunnaista, ei siinä ole mitään pahaa ja minusta on hyvin väärin että käyt läpi toisen sivuhistoriaa ja suorastaan kyttäät. Mielestäni ihmiselämä on liian lyhyt toisen rajoittamiseen. Omaa itseään ja asenteitaan on helpompi muuttaa ja aloittajan tulee lähteä jostain kadonnutta itsetuntoa metsästämään. Aina maailmasta löytyy joku nainen joka on kauniimpi, seksikkäämpi, hauskempi jne, mutta poikaystäväsi on kuitenkin valinnut sinut! Muista se!

    • 12+3=123
    • dtrfjufytkjgh

      Sinun pitäisi käsittää pari juttua: ensinnäkin, nettiporno ja siihen verrattavissa olevat jutut ovat fiktiota - sinä ja miehesi todellisuutta.

      Toisekseenkin, ihmiset tekevät parisuhteessa asioita, joita toinen ei hyväksy - mutta herranen aika, parisuhdehan on kahden ihmisen kauppa, jossa pitää osata tehdä kompromisseja! En tarkoita, että pornon katselu olisi välttämättä kiva juttu - no itse en henk koht välitä, vaikka tiedän mieheni pätkiä netistä katseleva, ei se haittaa meidän seksielämäämme millään tavalla. Joka tapauksessa ei toiselta voi kieltää kaikkea, mikä menee oman mukavuusalueen yli. En aiemmassa suhteessani pitänyt miehen tupakoinnista, mutta kun hänen oma järkensä ei sitä saanut lopettamaan, minkäs sille sitten voi. En siitä kuitenkaan mitään kynnyskysymystä tehnyt, vaan suhde loppui muusta syystä.
      Kaverini ei itse käytä alkoholia kuin ani harvoin, mutta suo miehelleen ns kalsarikännin välillä rankan työviikon päätteeksi. Paheita nuokin siinä missä pornon katselu - mutta kunhan eivät käy rasitteeksi yhteiselle elämälle, niiden kanssa pitää vaan opetella tulemaan toimeen eikä sanella, mitä toinen saa ja ei saa tehdä.

      • DownWithTheSickness

        Kyllähän munkin mies kieltää multa yökerhot, kaverin kanssa ajelemaan lähtemisen ja tupakan polton. Ja olen kaikki nuo lopettanut. Osaan siis tehdä komproja mutta odotan niitä myös häneltä.


    • HivenJärkeäPeliin

      Oletteko miettineet miten porno on vaikuttanut nuorten seksielämään ja odotuksiin?
      Nykyään esim. anaaliosastoa pidetään aivan normaalina asiana ja se ei kuitenkaan ole pitkän päälle kovin terveellistä. Rakkaudestahan pornossa ei ole hiventäkään, on vain mekaanista suorittamista.
      Minkälaisen kuvan nuori ihminen saa seksistä pornon myötä...
      Miksiköhän nuoret normaalivartaloiset tytöt laihduttavat sairaalloisesti ja hommaavat niitä silikooneja? Olisikohan pornolla mitään yhtäläisyyttä tämän asian kanssa...
      Kyllä minäkin uteliaisuuden ymmärrän mutten sitä jos toinen osapuoli jollain lailla kärsii asiasta.
      Tiedän paljon nuoria tyttöjä jotka eivät ole sinut oman vartalonsa kanssa koska ihanteet on saatu juuri edellä mainituista asioista.
      Rakastelu ja hyvä seksielämä ei vaadi pornoa, meillähän pitäisi olla terve mielikuvitus ja halu pitää toista hyvänä mikäli rakkautta riittää.
      Turha on verrata pornoa televisioon tai pitsaan, niistä kumpikaan ei vahingoita kenenkään itsetuntoa.
      Eri asia on sitten se että porno saa liian suuret mittasuhteet sen henkilön päässä joka siitä kärsii, silloin kannattaa hakea apua itsetunto-ongelmiinsa.
      Kyllä minunkin nuoruudessani pojat tiirailivat jossain lepikoissa jalluja sun muita, mutta niitä ei tuotu suorastaan ruokapöytään.
      Jokaisen tulisi saada olla kotonaan siten ettei siellä ole jatkuvasti materiaalia esillä josta ei pidä.
      Kannattaa keskustella asioista avoimesti ja tehdä kompromisseja, ei kuitenkaan toisen itsetunnon kustannuksella.
      Ketään tuskin vahingoittaa pornon väliin jättäminen, kumppanin hyvinvointi taas heijastuu joka paikkaan, sinne seksielämäänkin.

      • 15 + 2

        "Nykyään esim. anaaliosastoa pidetään aivan normaalina asiana"

        Jokainen päättää omat kiinnostuksensa. Ei ole pakko katsella vastenmielisiä asioita.

        "Minkälaisen kuvan nuori ihminen saa seksistä pornon myötä..."

        Jaa'a. Minkähänlainen kuva seksistä pitäisi saada? Aika ongelmallinen varmaan, jotta vastaisi todellisuutta. Onnellinen seksielämä on melko harvinaista ja yleensä väliaikaista.

        Mutta pornohan ei yritäkään valmistaa elämään vaan tuottaa nopean ja voimakkaan kiihotuksen.

        "Kannattaa keskustella asioista avoimesti ja tehdä kompromisseja, ei kuitenkaan toisen itsetunnon kustannuksella."

        Kyse on sairaalloisesta mustasukkaisuudesta ja siitä, miten paljon sen pitää antaa rajoittaa elämää.

        "Ketään tuskin vahingoittaa pornon väliin jättäminen"

        Porno tuottaa niin paljon nautintoa, että siitä luopuminen heikentää elämänlaatua huomattavasti. Siitä ei myöskään tule krapulaa eikä maksaongelmia eikä keuhkosyöpää, joten siitä luopumiseen pitää olla todella pätevät syyt.


      • DownWithTheSickness
        15 + 2 kirjoitti:

        "Nykyään esim. anaaliosastoa pidetään aivan normaalina asiana"

        Jokainen päättää omat kiinnostuksensa. Ei ole pakko katsella vastenmielisiä asioita.

        "Minkälaisen kuvan nuori ihminen saa seksistä pornon myötä..."

        Jaa'a. Minkähänlainen kuva seksistä pitäisi saada? Aika ongelmallinen varmaan, jotta vastaisi todellisuutta. Onnellinen seksielämä on melko harvinaista ja yleensä väliaikaista.

        Mutta pornohan ei yritäkään valmistaa elämään vaan tuottaa nopean ja voimakkaan kiihotuksen.

        "Kannattaa keskustella asioista avoimesti ja tehdä kompromisseja, ei kuitenkaan toisen itsetunnon kustannuksella."

        Kyse on sairaalloisesta mustasukkaisuudesta ja siitä, miten paljon sen pitää antaa rajoittaa elämää.

        "Ketään tuskin vahingoittaa pornon väliin jättäminen"

        Porno tuottaa niin paljon nautintoa, että siitä luopuminen heikentää elämänlaatua huomattavasti. Siitä ei myöskään tule krapulaa eikä maksaongelmia eikä keuhkosyöpää, joten siitä luopumiseen pitää olla todella pätevät syyt.

        Kyllä minäkin osaan tuottaa miehelleni erittäin paljon nautintoa, ja siitä johtuen hän on sanonut ettei pornoa kaipaakaan.


      • 8+9
        DownWithTheSickness kirjoitti:

        Kyllä minäkin osaan tuottaa miehelleni erittäin paljon nautintoa, ja siitä johtuen hän on sanonut ettei pornoa kaipaakaan.

        Etkä ole hänen koneeltaan pornoa löytänytkään. En ymmärrä miksi tämä keskustelu velloo pornon ympärillä, vaikka pornoa ei ole muualla kuin mielikuvituksessasi.

        Kirjoitat:

        "Kärsin suunnattomasti"
        "pelkään"
        "kun saan asian mieleeni, niin ajattelen sitä niin kauan, kunnes minun on pakko mennä tarkistamaan"
        "Okei, on mulla huono itsetunto, mutta jumankauta jotain rajaa."
        "Olen tällä asialla saanut aikaan kolme eroa hyvistä parisuhteista"
        "mun vainoharhasuudestani"
        "Apua?"

        Millaista apua haluat? Porno ei ole ongelma, sitä ei edes ole! Ongelma on pakkomielteinen ajattelusi, joka on jo tuhonnut kolme parisuhdetta ja neljäs on tuhoutumassa.


    • Löytöretki2

      Mulla on...paitsi että en pelkää vaan TIEDÄN puolisoni katsovan pornoa. Löysin näet hänen kirjansa. Pieni, ohut, kannessa mies ja nainen. Kirjassa esineellistetään miehiä..he ovat palloa pelaavia poikamaisia idiootteja, jotka leikkivät töissäänkin ja heillä on omat "poikien jutut" vaikka ovat jo aikamiehiä kirjassa, ja kirjan himotuin mies tietysti porukan pahis, lipeväkielinen naistenmies.
      Oikein kuvataan yksityiskohtaisesti sitä, kuinka mies aiheuttaa naisen vastusteluista huolimatta tässä eroottista väreilyä ja lopulta päästään kuvaamaan itse aktia. Kyseessä on oikein pahimman luokan porno, koska siinä vedotaan tuolla tavalla tunteisiin ja oikein yritetään luoda tuo tunnelma lukijalle.

      Tuli kyllä kirjaa lukiessa mieleen, että enkö minä riitä. Tiedän myös että kirjoja on ainakin yksi lisääkin.

    • itse sinä

      tiedostat, minkälainen sika sinulla on säkissä!

    • porntobeebo89

      Jos miehet eivät katsele niitä alastomia naisia siinä pornossa, vaan ajattelevat vaan sitä panemisen tunnetta siinä, niin miksi ne naiset on siinä sen näköisiä kun ovat? Mikseivät voi olla vaikka puolipukeissa ja tavallisemman näköisiä, että moni tavallisempi nainen välttyisi mielipahalta? tulipa vaan mieleeni. Ja jos niitä naisia ei katsella sieltä pornosta, niin miksi niin moni mies pitää seinillään niitä seksikkäiden naisten kuvia? Moni mies haukkunut keskusteluissa kumppaninsa, että ei kiihota oma nainen kun ei ole niinkuin playboysta tai pornoleffoista, selluliitti hyllyy ja tissit on pienet... mietinpä vaan. Miehet on miehiä... itsekin katsoisin pornoa enemmän jos sielä olisi enemmän katsottavaa naisillekin. Ei nissä niitä miehiä näytetä kuin korkeintaan karvainen perse ja iso kyrpä, naisista näkyy kaikki ja naiset on laitettu mahdollisimman näyttäviksi, kun ne filmit on suunniteltu niitä miehiä kiihottamaan.

      • DownWithTheSickness

        Niin, no tarkoitushan on se että ne naiset siinä näyttää houkuttelevilta, mutta en kuitenkaan usko että niiden naisten takia miehet niitä katselee, taitaa kuitenkin olla enemmän kyse siitä mitä ne siinä filmillä tekee, suihinotto tms. En itsekään ostais sikaa säkissä, ja mieluiten valitsisin filmin jonka näyttelijät houkuttelee ulkonäöllään. Niinhän se kumppani tosielämässäkin haetaan loppupeleissä.
        ja tuskin mies ajattelee siinä panemisen tunnetta, sitä tunnetta ei saa kuin panemalla.

        tämä on jokatapauksessa mennyt ohi kysymykseni, joten taitaa tämä keskustelu olla tässä. Sain parhaat vinkit ja avut ekoista viesteistä
        Kiitos asiallisille viestittelijöille, ja hyvää Jussia!


      • Fiktio vs fakta
        DownWithTheSickness kirjoitti:

        Niin, no tarkoitushan on se että ne naiset siinä näyttää houkuttelevilta, mutta en kuitenkaan usko että niiden naisten takia miehet niitä katselee, taitaa kuitenkin olla enemmän kyse siitä mitä ne siinä filmillä tekee, suihinotto tms. En itsekään ostais sikaa säkissä, ja mieluiten valitsisin filmin jonka näyttelijät houkuttelee ulkonäöllään. Niinhän se kumppani tosielämässäkin haetaan loppupeleissä.
        ja tuskin mies ajattelee siinä panemisen tunnetta, sitä tunnetta ei saa kuin panemalla.

        tämä on jokatapauksessa mennyt ohi kysymykseni, joten taitaa tämä keskustelu olla tässä. Sain parhaat vinkit ja avut ekoista viesteistä
        Kiitos asiallisille viestittelijöille, ja hyvää Jussia!

        Tottakai on tärkeää, että ne naiset näyttävät hyviltä ja käyttäytyvät halukkaasti valmiina toteuttamaan miesten tarpeet!

        Näyttäväthän romanttisten komedioidenkin miehet todella komeilta ja käyttäytyvät viehättävästi ollen valmiita saamaan naisen kuin naisen lankaan! Mitä fiktiivistä viihdettä sellainen olisi, missä kaljamahainen mies raapisi persettään sohvalla ja komentelisi naista? Tämä on VIIHDETTÄ, ajanvietettä!

        Porno on fiktiivistä viihdettä. Miehethän tykkäävät katsoa myös urheilua. Se ei tarkoita, että tuo kaljaa sohvalla kittaava mies aidosti nauttisi siitä, että itse pääsisi juoksemaan radalle taikka potkimaan palloa. Miehet tykkäävät toimintaelokuvista, mutta se ei tarkoita, että mies itse haluaisi olla Rambo, joka tappaa kaikki eteen tuletvat.

        Summa summarum: pornoa vahtaava mies ei todellakaan halua vaimostaan luopua pannakseen noita muovisia akkoja ruudulla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12723
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4750
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1945
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      365
      1634
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe