Jos joudun vesiliirtoon niin mitä teen. ABS-jarrut taitaa hoitaa tilanteen? Jos olisi edessä hirveä vesilätäkkö, niin vaihdanko N-lle eli vapaalle, jotta en edes joudu vesiliirtoon.
Vesiliirto, ABS ja automaattivaihteet
vähän ajava
3328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
suosittelisin hiljentämään ennen sitä vesiläötäkköä
Et joudu vesiliirtoon, kun et aja liian lujaa sadekelillä. Renkaiden kunto myös huomioitava, mitä kuluneemmat, sitä suurempi riski vesiliirtoon. ABS:llä nyt ei ole asiassa osaa eikä arpaa. Periaatteessa se vapaa eli kytkin pohjassa on hyvä mutta tärkeintä, että et ainakaan ala rattia kääntelemään vesiliirron aikana.
Itseäni harvemmin ohitellaan kuivalla kelillä, mutta sadekelillä käy melkeinpä vilske vasemmalla puolella. Sen verran on kokemusta vesiliirosta, että suosiolla vauhti hiljenee sadekelillä. Monilla sitä tietoista kokemusta ei tunnu olevan, vaikka vesiliirrossa on ollutkin, tietämättään. Suoralla tiellä kun sitä ei välttämättä edes huomaa, kaarteessa voi ollakkin sitten huonompi juttu joutua liian kovassa vauhdissa vesiliirtoon.
turha siinä on mitään tehdä - pidä ratista kaksin käsin kiinni ja höllää kaasua niin kyllä ne renkaat lätäkön jälkeen ottaa maakosketuksen taas. Pahin virhe on ruveta vääntämään rattia. Tosin jos se lätäkkö on mutkassa niin sitten saattaa olla ongelmia edessä, mutta onneksi nämä suomen tiet on yleensä niin uraiset että yleensä siinä lätäkön=uran vieressä on kuivempaa - ajolinjat kannattaa valita jo ennakkoon kuivemman kautta. Ja kyllä se manuaalikin käyttäytyy ihan samalla tavalla.
Älä nyt kuitenkaan tee niinkuin edellisellä viikolla yksi idiootti joka motarin ohituskaistalla painoi jarrut pohjaan kun sade yltyi hiukan , olisi saattanut saada huonommilla jarruilla varustetun konttiinsa kiinni.