Olen seurustellut aina. Nyt olen 21-vuotiaana ensimmäistä kertaa sinkkuna. Edellinen suhteeni päättyi sunnuntaina ja olen nämä pari päivää kokenut hirveätä pelkoa siitä etten löydäkään ketään ja joudun olemaan yksin. Sinkkuilu sopii minulle kyllä silloin kun haluan bilettää yms mutta ei kait sitä aina jaksa olla menossa. Arki on jotenkin niin yksinäistä ilman miestä vaikka onhan minulla kavereita, mutta silti.
Pelottaa, että tämä ajattelutapani ajaa minut taas ottamaan miehen itselleni joka on kyllä ihan ok muttei kuitenkaan muuta. Joskus yksinäisyyden pelossa olen tähänkin sortunut. Kaverini toitottavat, että on hyvä olla välillä sinkkuna, että osaa sitten arvostaa parisuhdetta. Osaisinpa minäkin ajatella noin..
En osaa olla sinkku
9
285
Vastaukset
- Crazier Frane
Oletkin jo pari päivää ollut ilman suhdetta. Eiköhän se siitä taas kohta.
- sdgs34577
Naisellahan siinä ei kauaa kestä. Kenties maksimissaan 100 päivää? Tavismiehellä aika on monesti useita tuhansia päiviä.
Kuulostat kyllä aika läheis-riippuvaiselta.. Ehkä kannattaisi miettiä, miksi pelkäät yksinäisyytta ja sitä, että joudut olemaan yksin. Mikä yksinäisyydessä on niin ahdistavaa?
Itselläni meni yli puoli vuotta pitkän suhteen loppumisen jälkeen päästä siihen pisteeseen, että kykenin vakavasti edes harkitsemaan jonkun toisen kanssa deittailua. En ole kyllä vieläkään varma, olisinko ihan parisuhteeseen valmis..
Jostain luin, että avioerosta kunnolla toipumiseen menee n. 3 vuotta.- mölöpölöpää
Voisiko nämä palstan tylsät trollimiehet yrittää keksiä vähän parempia provoja.
- Eewuli.....
No minun erostani tulee nyt kuluneeksi 1,5 vuotta. On ollut hyvä olla yksinäänkin, saanut keskittyä koiranpennun kouluttamiseen sekä koulusta valmistumiseen.
Samalla on saanut miettiä asioita, koota itseään sillä ero oli vaikea, koska rakastin miestä syvästi.
Sinkkuuteni luultavasti vielä jatkuu, sillä tulevaisuuteni vetää minua kovin moneen suuntaan eikä aikaa uudelle suhteelle olisi vaikka valmis olisinkin uuteen alkuun :)
Kannatan ja suorastaan suosittelen vaikka vuodenkin sinkkuna oloa. Ei ole ideaa hypätä suhteesta suhteeseen. Anna itsellesi aikaa ja opettele nauttimaan yksinolosta. Voi voi, täytyy sanoa että itse olen ollut paljon enemmän yksin. Siis niin kauan että voin kutsua itseäni ikisinkuksi. Eikä tää sinkkuus ihan vähällä lopu, se on totta.
Ajattele olevasi reippaasti yli 10 vuotta yksin, pystytkö siihen? Mulla on sellanen putki menossa ja ihan hyvin pystyy oleen.- gdhfgjdhdj
Sun pitää aloittaa laastarisuhde jonkun jännittävän miehen kanssa.
- xDDDDdddDDDddDD
"Edellinen suhteeni päättyi sunnuntaina ja olen nämä pari päivää kokenut hirveätä pelkoa siitä etten löydäkään ketään ja joudun olemaan yksin."
Jooooh... :D Elämä on kovaa. Kun olet noin vanhakin niin parisuhdetta vaikea luoda. Sinun täytyy alkaa ajatella vanhapiika uraa tai todella hyvällä onnella joku pappa sinut huolii. Voimia sinulle :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 152206
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1712174- 1051067
Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢114864Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta46857Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah163835Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs35806Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises30756- 124738
- 43714