Olin kesätöissä puhelinmyyjänä (ku ei oo suhteita millä olis päässy) 3vk ja kun rahallinen korvaus tulee oleen omien laskujen mukaan aika kehno, niin onko siitä mitään hyötyä myöhemmin työ elämässä? Tällä hetkellä olen lukiossa mutta tavoitteena olis jonkun näkönen insinööri koulutus, jos pääsen niin diplomi insinööri mieluiten. Niin jos joku kokeneenpi ja viisaampi vois kertoas onko siis kesätöillä yleisesti kuinka suuri merkitys ku hakee si sitä oman alan hommaa. Oma ymmärrys on se että ei sillä ole hirveesti väliä onko soitellu puhelimella 3vk tai leikannu nurmikoita kaupungilla, ku hakee esim jotai diplomi-insinöörin töitä.
Onko kesätyöllä jotain merkitystä?
Mietiskelijä__
2132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos aiot tkk:n mennä niin kannattaa pitää mielessä ettei niitä huippuhommia ensimmäisinä vuosina saada millään arvosanoilla. Vaatimattomampia hommia hakiessa kaikesta, siis aivan kaikesta työkokemuksesta on hyötyä.
Se että olet tehnyt "oikeita" töitä pienehköllä palkalla, osoittaa että sinulla on motivaatiota tehdä töitä.
Sillä on merkitystä viimeistään siinä vaiheessa, jos muut hakijat ovat niitä taivaanrannan maalareita jotka kuvittelevat että heti mennään huippuliksalla johtoportaaseen. Ei kannata väheksyä mitään töitä, mistä palkkaa maksetaan. Sellaisella asenteella ei kovasti kilpailluilla työmarkkinoilla pärjää, ei missään vaiheessa.
Työkkärin tempputöille ei varmaan kukaan anna paskan vertaa arvoa palkkaduuneja haettaessa, mutta ne ovatkin käytännössä aina pakon sanelemia, eivätkä kenenkään oma valinta. Voisi myös kuvitella, vaikkei mahdollinen tuleva alasi varsinaisesti myyntiä olekaan, että tyhjää taatusti parempi on puhelinmyyntityö, joka on hemmetin vaikeaa, pienipalkkaista ja vaatii toimiakseen huikeaa motivaatiota.
Siinähän se kaikki tulikin! Eli asia on juuri näin niin kuin yllä kirjotettiin.
Työkokemuksella muutenkin on enemmän merkitystä kuin esim. arvosanoilla. Jos oot paljo painanut duunia ja näyttänyt et pärjäät niin taivaanrannanmaalarit jää sulle toiseksi.