Ongelmia on avioliitossa vaikka kuinka paljon. En vaan JAKSA alkaa tekemään työtä asioiden eteen. Enkä halua. Helpompaa olisi erota...
Ei vaan jaksa
11
360
Vastaukset
- ehkä joskus
Hyvää Jussia vaan! Nimittäin samma här! Tosin sen eroamisenkin kanssa on vaikeeta, kun ei voimat riitä edes eroamiseen...
Mutta jos sulla on talous kunnossa ja kämppä katottu, niin siitä vaan.Niin mä ainakin tekisin, jos olis vaan resursseja... - :-(
kämppä olis,vakituinen työ, mutta lapset.........
Jotenkin vaan ei resurssit riitä tällä hetkellä siihen eroonkaan.
Hyvältä tuntuu,että jossain on kohtalotoveri! - Toivoa parempaan on
Mikä se nyt niin ottaa kaaliin, miksi pitäisi erota, eikö ole muuta keinoa.
Ei elämä eron myötä yleensä parane. Väsymykset johtuu ihan muista syistä, kuin puoliososta hyvin monesti, vaan kyllä puolisokin menee hämilleen kun kohtaa toisen väsymyksen. Usein se keino on pakoilla, kun ei osaa auttaa, eikä keskustelu onnistu väsyneen kanssa. Väsynyt on myös hyvin kiukkuinen, huutaa ja rähjää toisille, syyttää toisia, tai on sitten mykkänä, ajattelepa väsynyt, miten sitte kokisist toisinpäin tilanteen.
Jos puolisosi on pysynyt kuitenkin edes jollakin tasolla rinnallasi, hän välittää sinusta paljon. Menisitkö hyvä käymään lääkärissä ja kerrot tosiasiat, ehkä sieltä saat apua jaksamiseen.- amanda*
Juuri eron jälkeen vasta elämä paraneekin. Ihan käsittämätön elämän keveys eron jälkeen on koittanut. Väsymys , ahdistus, on poissa ja energiaa riittää asioihin, joista ennen ei jaksanut edes haaveilla. Hermot ovat parantuneet.
- :-(
Ei ole kyse muusta jaksamisesta. Ja tämä jaksaminen kohdistuu nimenomaan suhteeseen ja on molemminpuolista. Muuta elämää ja arkea kyllä jaksan. En ole kiukkuinen enkä fyysisesti väsynyt, vain väsynyt tähän suhteeseen joka ei vaan toimi, vaikka miten tässä on vuosikausia yritetty! Toisella on vielä halua yrittää, syy ei kylläkään ole välittäminen. Minä en jaksa enää yrittää, enkä uskoa tähän.
- älä luovuta
Et kertonu minkä ikäisiä lapsenne ovat tai kuinka pitkään olette olleet yhdessä. Johtuuko väsymyksesi suhteessa vain kyllästymiseen vai johonkin paljon vakavampaan kuten henkiseen tai fyysiseen väkivaltaan? Tai miehesi vastuunkantamisen puuteeseen sinusta ja lapsista? Mitkä syyt saivat sut aikoinaan rakastumaan mieheesi ja hankkimaan lapsia hänen kanssaan? Mitä silloin arvostit miehessäsi ja oliko rakkautesi todellista juuri miestäsi kohtaan vai vain haaveeseen siitä millainen miehesi on?
Esitä itsellesi kysymyksiä ja pyri vastaamaan niihin rehellisesti, itse olet kuitenkin valinnut tiesi, vai mitä? Ero on harvoin oikea ratkasu, varsinkin jos kuvioon kuuluu lapsia. Ehdottomasti tilanteenne ei voi jatkua tähän malliin. Sä vain katkeroidut ja sun mieles mustuus heijastuu koko perheeseenne, myös lapsiin. He aistivat yllättävän paljon.
Jos todellakin aiot ottaa eron, etkä selvittää missä meni vikaan, tulet luultavasti toistamaan tulevaisuudessa samoja virheitäsi; vääränlainen mies, liian suuret odetukset, erilaiset arvomaailmat jne. Itse tuossa tilanteessa säilyttääkseni itsekunnioitukseni hakeutuisin esim. perheneuvontaan eli ulkopuolisen auttajan luo, joka voisi avata solmuja ja selventää tilannetta. Jos kuitenkaan senkään jälkeen, kun olet rehellisesti kertonut miehellesi tunteistasi ja ajatuksistasi, et näe mahdollisuutta tulevaisuuteen kokonaisen perheenä, voit tehdä ratkaisusi ja säilyttää itsekunnioituksesi. Mutta mieti myös miten sinun ja lastesi elämä eron jälkeen tulee konkreettisesti muuttumaan? Oletko silloin onnellisempi, oletko tyytyväisempi elämääsi vai voisitko tällä hetkellä liitossa ollessasi parantaa elämänlaatuasi? Onko miehesi todella syy tylsistymisellesi? Mitä tekisit toisin eläessäsi yksin? Mikset voi tehdä sitä heti? Kuten vanha viisaus sanoo; Jokainen on oman onnensa seppä. Onnellisuus täytyy löytyä jokaisesta meistä itsestämme, kukaan muu ei voi onnellisuutasi luoda sinulle. Pirusti voimia sulle ja toivon että kaikesta tästä kurjimuudesta selviydyt ylpeänä äitinä ja naisena! - amanda*
älä luovuta kirjoitti:
Et kertonu minkä ikäisiä lapsenne ovat tai kuinka pitkään olette olleet yhdessä. Johtuuko väsymyksesi suhteessa vain kyllästymiseen vai johonkin paljon vakavampaan kuten henkiseen tai fyysiseen väkivaltaan? Tai miehesi vastuunkantamisen puuteeseen sinusta ja lapsista? Mitkä syyt saivat sut aikoinaan rakastumaan mieheesi ja hankkimaan lapsia hänen kanssaan? Mitä silloin arvostit miehessäsi ja oliko rakkautesi todellista juuri miestäsi kohtaan vai vain haaveeseen siitä millainen miehesi on?
Esitä itsellesi kysymyksiä ja pyri vastaamaan niihin rehellisesti, itse olet kuitenkin valinnut tiesi, vai mitä? Ero on harvoin oikea ratkasu, varsinkin jos kuvioon kuuluu lapsia. Ehdottomasti tilanteenne ei voi jatkua tähän malliin. Sä vain katkeroidut ja sun mieles mustuus heijastuu koko perheeseenne, myös lapsiin. He aistivat yllättävän paljon.
Jos todellakin aiot ottaa eron, etkä selvittää missä meni vikaan, tulet luultavasti toistamaan tulevaisuudessa samoja virheitäsi; vääränlainen mies, liian suuret odetukset, erilaiset arvomaailmat jne. Itse tuossa tilanteessa säilyttääkseni itsekunnioitukseni hakeutuisin esim. perheneuvontaan eli ulkopuolisen auttajan luo, joka voisi avata solmuja ja selventää tilannetta. Jos kuitenkaan senkään jälkeen, kun olet rehellisesti kertonut miehellesi tunteistasi ja ajatuksistasi, et näe mahdollisuutta tulevaisuuteen kokonaisen perheenä, voit tehdä ratkaisusi ja säilyttää itsekunnioituksesi. Mutta mieti myös miten sinun ja lastesi elämä eron jälkeen tulee konkreettisesti muuttumaan? Oletko silloin onnellisempi, oletko tyytyväisempi elämääsi vai voisitko tällä hetkellä liitossa ollessasi parantaa elämänlaatuasi? Onko miehesi todella syy tylsistymisellesi? Mitä tekisit toisin eläessäsi yksin? Mikset voi tehdä sitä heti? Kuten vanha viisaus sanoo; Jokainen on oman onnensa seppä. Onnellisuus täytyy löytyä jokaisesta meistä itsestämme, kukaan muu ei voi onnellisuutasi luoda sinulle. Pirusti voimia sulle ja toivon että kaikesta tästä kurjimuudesta selviydyt ylpeänä äitinä ja naisena!Jokainen on todellakin oman onnensa seppä. Mutta kuolleessa suhteessa elämällä ei voi olla onnellinen. Ei vaikka kuinka haluasi ja yrittäisi. Vaikka kuinka paljon olisi omia harrastuksia, hyvä työ, paljon muita ilonaiheita. Huono parisuhde on riistävä ja raastava.
Olen pitkästä avioliitosta pari vuotta sitten eronnut nainen. Mieheni ei jaksanut satsata liittoon, vaan antoi kaiken mennä ja näin sitten erottiin.
Nyt pari vuotta hengailtuaan muiden naisten kanssa, vonkaa takaisin, vaikka perusasia eli hän itse ei ole mihinkään muuttunut.
Rakkauteni ei ole kadonnut, mutta arvostukseni häneen kyllä ja terve järki sanoo, että älä ota takaisin oman itsesi takia. Enkä ota.- Vaihtelu tavaksi
Justiinsa juuri tästä syystä avioliitosta pitäisi olla sapattivuodet tiettyjen aviovuosien määrän jälkeen. Samalla lailla kuin työstä on hyvä jäädä välillä kelaamaan ja relaamaan, vuorotteluvapaalle. Kuka normaali-ihminen jaksaa iänikuista, kuolettavaa, samaa rataa vuosia ja vuosikymmeniä jatkuvaa, samoilla kaavoilla toistuvaa arkea ja rutiinia. Vaihtelu elämässä takaa, että pysyy virkeänä, pirteänä, viriilinä ja terveenä. Jämähtänyt ei jaksa, ei aviota eikä mitään.
- Voiman hakua ajatell
Ero tuntuu unelmissa helpotukselta, mutta tuo mukanaan erilaisia vaikeuksia. Joten asiaa kannattaa todella harkita tarkkaan ja hakea apua siihen mietintään perheneuvottelukeskuksesta. Sinne voi mennä yksin ja on luotettava paikka keskustella, asiantuntijat ovat koulutettuja ihmisiä, kuuntelevat eivät tyrkytä sinulle mitään ratkaisua vaan etsivät sinulle voimia saada asiat ratkaistua omin ajatuksin.
Kyllä he tarpeen mukaan sanovat senkin, jos ero on oikeampi vaihtoehto. Todella ottavat sinut itsesi huomioon, jotta pysyisit järjissäsi tuossa vaikeassa ajattelutehtävässä.- amanda*
Ainoa vaikeus mitä ero toi minulle, oli exän käytös erossa. Isästä, joka ei ollut siihen asti huolehtinut pätkääkään edes lapsistaan saati muusta, tuli lastenvalvolla yhtäkkiä täysin tasa-arvoinen vanhempi. Onneksi lapset olivat jo vanhempia, ja heitä kuultiin, niin asiaa ei tarvinnut (= suositeltu) viedä oikeuteen.
Niin - ja eron syy oli exän käytös liitossa. Vinoili (kauniisti sanottuna) lapsille, simputti. Oli muutenkin ilkeä. Kuten myös minulle. Joten ero toi helpotuksen tähän kaikille. Yksi lapsistani sanoikin "on se vaan ihanaa, että Suomessa voi erota, vaikka toinen osapuoli ei haluakaan."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253491Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191876Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3551527Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591349