Iltalehti tietää totuuden jatkosodasta!

Lukekaa ja uskokaa

Kiinnittäkää huomio toiseksi viimeiseen kappaleeseen, http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2011062213927664_pk.shtml "Tätä selviytymistarinaa ei kukaan ulkopuolinen voi ymmärtää."

Näinhän se on, ei ruotsalainen, venäläinen, britti, jenkki, saksalainen, minkään muunkaan maalainen ymmärrä sitä että emme olleet natsien liittolaisia vaan kanssasotijoita!

6

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIKÄ MUKA

      Buaah haaa, termeillä pelleilyä
      "" emme olleet natsien liittolaisia vaan kanssasotijoita! """

      MIKÄ ERO MUKA?

      • Tarkemmin pohtien

        emme edes olleet sodassa ystävällismielisen naapurimaamme kanssa vaan kyseessä oli myöhemmin YYA-sopimuksessa tarkemmin määritellyt sotilaalliset konsultaatiot.


    • Emme olleet

      "im Bunde" ( liitossa) vaan "im Verein" (yhdessä) . Ei ollut sotilaallista eikä poliittista liittosopimusta. Aseveljinä sodittiin yhteistä vihollista vastaan..

    • kuis se oli?

      Miten se oli kun Saksa ja Venäjä hyökkäsivät yhdessä Puolaan 1939, olivatko ne liitossa vai yhdessä?

    • Oli kirjallinen

      liittosopimus ja sen salainen lisäpöytäkirja. Siis liitossa olivat.
      Mutta eihän se mikään rikos ollut. NL vain lisäsi naapureiden turvallisuutta hyökkäämällä kuuten maahan 1939-40 ja liittämällä ne kokonaan tai osittain itseensä.
      Vain Suomi teki rikollisen hyökkäyksen, koska se suuntautui NL:on. Sille piti vain luovuttaa alueita, ei ottaa takaisin.

    • otto-ville

      Muistaakseni siinä hyökäämättömyys-sopimuksessa ei koordinoitu yhteistä hyökkäystä sen enempää balttianmaihin, puolaan kuin suomeenkaan.
      Mitenkäs olikaan se fasistisen saksan ja suomen sotilasneuvotteluiden laita touko-kesäkuussa -41? Ei hyökkäystä NL:ään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe