Sain juhannuksena kokattua nattoa, josta on ollut puhetta täälläkin. Siinä on runsaasti K2-vitamiinia ja käynee ainakin Motignacin ja South Beachin noudattajille.
Maku oli ihan ok, muistuttaa kovasti ylikypsää valkohomejuustoa niin kuin hajukin (ammonjakkinen). Ei muistuttanut minusta lainkaan Limburger-juustoa. Ei ehkä ole kovinkaan maittavaa sellaisenaan mutta keksinen sille syömätapoja.
Valmistus menee näin: keitetään puoli kiloa hyvin liotettuja soijapapuja pehmeäksi eli tuommoiset 6 tuntia ja lisätään bakteeriviljelmä. Pidetään peitettynä 8-20 tuntia 40 C lämpötilassa.
Bakteeriviljelmä on peräisin Gem Culturesilta.
Natto
7
2003
Vastaukset
- TekeeMieliNattoa
Nattoa myydään myös kuivattuna, tosin ehkä ei vielä täällä Suomessa ole tarjolla:
https://www.viatokyo47.com/home/118-dried-natto-for-overseas-only-tokyo--10114454.html
Amazonissa on tarjolla:
https://www.amazon.com/Japanese-Dried-Fermented-Beans-Hoshi/dp/B009ZR1TAY
Saksan Amazonissa: https://tinyurl.com/yctdfskm
Nattoa mainitaan erityisen vastenmieliseksi syötäväksi, siksi haluaisin maistella sitä. Tosin kuivattu natto ilmeisesti on lähes tai täysin neutraalia tässä suhteessa. Natto sisältää erityisen paljon K2-vitamiinia.- Anonyymi
Saksan Amazonissa tuotteen myyjä tms saattaa vaihtua ja linkki siten vanhentua. Hakutominnolla löytyy ehkä joku osuma ja monta hutia:
https://www.amazon.de/s?k=Dried natto&ref=nb_sb_noss
Tuolta sivulta voisi löytää (jos linkki toimii) esim
"Natto Fermentierte Sojabohnen GVO frei, gefriergetrocknet, 2 x 180 g"
- hpv27
No jos lämmin paikka löytyy (ruokatermos? kylmälaukku ja pari kanisterillista kiehuvaa vettä?) niin nattobakteeria saa ebaystä.
- Anonyymi
Tiedetubettaja kokeilee härkäpapunaton valmistusta:
https://youtu.be/FEv6adRWWK4
Maukassta väittää olevan. Anonyymi kirjoitti:
Tiedetubettaja kokeilee härkäpapunaton valmistusta:
https://youtu.be/FEv6adRWWK4
Maukassta väittää olevan.Minulla ei tullut noin venyvää mutra maku oli ihan ok. Täytyykin etsiä bakteerit ja tehdä uusi satsi.
- Anonyymi
Ja idea taas uuteen korvikkeeseen vegaaneilta???
- Anonyymi
Saako sitä valmiina Suomesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996