Parranajo??

ryhrwehreh

Vihaan partaa. Haluan siitä siis eroon. Ei kuitenkaan ole varaa semmoiseen lopulliseen poistoon.

Mikä olisi hyvä parranajokone (ei mitään vaahtoja jne.), jolla saa leuan ja kaulan sileäksi? Nykyinen repii ihon vaan rikki, mutta parta jää (osa pitkistä, osa lyhyistä).

13

1183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neito 19v

      Älä poista partaa!

      Parta on seksikäs. :D Vituttaa kattoo noita "kuulanaamoja" ulkona, ei partaa eikä edes sänkeä - hyi vittu!

      Älä leikkaa partaa pois, se on varmana seksikäs - naiset tykkää. :D
      ...Ainakin minä. :3

      • ryhrwehreh

        Minua ei kiinnosta, mitä naiset tykkäävät tai eivät tykkää. Minä vihaan partaa (itselläni).

        Sitäpaitsi, partani on semmoinen piikkinen ja harvas. Se rikkoo kaikkien paitojen kaulukset ja joskus jää niihin kiinni.


      • Hilips 123
        ryhrwehreh kirjoitti:

        Minua ei kiinnosta, mitä naiset tykkäävät tai eivät tykkää. Minä vihaan partaa (itselläni).

        Sitäpaitsi, partani on semmoinen piikkinen ja harvas. Se rikkoo kaikkien paitojen kaulukset ja joskus jää niihin kiinni.

        Hei, kannattaa sotaa parranajokone Gigantista, saat halvemmalla http://www.gigantti.fi/product/pienkoneet/kauneuden-ja-terveydenhoito/parranajokoneet-ja-ladyshavet/HQ7320/philips-parranajokone

        Itse ostin viime viikolla ja olen todella tyytyväinen. Parranajokoneessa tarkempi ajotulos kuin tuossa halvemmassa. Ei ärsytä ihoa, ainakaan minulla, sileät kasvot jo muutamalla vedolla. Ei jätä karvoja.


    • ryhrwehreh

      Sain lahjaksi 6990 (philips) ja se nipistää, ihan kuin se repisi parran irti. Mistä mahtaa johtua?

    • sfdfdf

      Olisiko tylsät terät?

    • Anonyymi

      Hanki Philips OneBlade.

    • Anonyymi

      Kannattaahan sitä vaahtohommaa harkita. Mikäli hankit partaveitsen ja partasaippuaa, niin saat tarkemman ajon kuin millään partakoneella. Ja veitsi on tarkempi kuin mikään höylä. Mikäli haluat vähän helpomman tavan, hanki perinteinen yksiteräinen partahöylä. Älä missään nimessä niitä monitetäisiä, ärsyttävät vain ihoa eikä niistä mitään hyötyä perinteiseen yksiteräiseen verrattuna löydy. Myös moniteräisen vaihtoterät ovat kalliita. Yksiteräisen terät halvempia. Tosin partaveitsen käyttö edullisinta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tää on pidettävä mielessä unta odotellessa jos ei aamulla tarvitsisi nähdä samaa naamaa siitä peilistä.

    • Anonyymi

      Itsellä käytössä partahöylä.

      Höylä maksoi 25€, terät 100kpl jotain 10€ mikä riittää vuodeksi, saippua maksoi 3€ ja suti 5€. Ei enää tarvitse laittaa joka kuukausi 20€ johokin mach 1000 teriin.

    • Anonyymi

      Itse joudun "ajamaan" partaani saksilla. Sellaista rautalankaa työntyy leuasta, että kertakäyttöhöyliä menee kerralla 3 kpl, joten taloudellisesti ei järkevää. Saksilla kyllä tulee hutejakin, jotta se on sitten leuka verillä välillä. Ketjussa mainittu OneBlade on ainoa kone, joka ylipäätään leikkaa mitään vielä seuraavallakin viikolla, mutta senkin terät pitää lopulta vaihtaa, ja ne ne vasta kalliita ovatkin. Sitäpaitsi jättää sängen, ei leikkaa juuresta. Pyöriväteräiset Philipsit eivät - hoito-ohjeiden mukaisesti pidettynäkään - kestä oikein pyhätöntä viikkoakaan, Braunit hytkyttävine terineen vain repivät. Vaahdot ja muut litkut teettävät finnejä, joten ei. Pois pitäisi parta saada, lopullisesti kun onnistuisikin, niin sepä olisi vasta, mutta eipä taida onnistua, sekään. Onkohan tähän mitään ratkaisua kenelläkään? Vielä sekin tiedoksi, että minähän vastaan itse ulkonäöstäni, eikä minun tarvitse miellyttää ketään, vaikka jorkut parrasta pitävätkin. Itse en todellakaan pidä, ja jos ei minun naamani miellytä, niin partaleukojakin löytyy kyllä vaihtoehdoksi heille.

      • Anonyymi

        Onebladen terät eivät kovin kalliita ole. Esim. Panasonic ES-LS6A -malliin sopivat vaihtoterät maksavat 125€. Ulkomailta tilaamalla saa vähän halvemmalla 112€.
        Mitä paksumpi ja karheampi parta, sitä kalliimman ja tehokkaamman partakoneen joutuu hankkimaan. Jollain series 5 tai 5000 -tason laitteilla ei tee mitään. Toinen vaihtoehto on hankkia sänkitrimmeri, jolla voi ylläpitää 1mm pituista sänkeä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      99
      4214
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      147
      3662
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      126
      1697
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe