Parranajo??

ryhrwehreh

Vihaan partaa. Haluan siitä siis eroon. Ei kuitenkaan ole varaa semmoiseen lopulliseen poistoon.

Mikä olisi hyvä parranajokone (ei mitään vaahtoja jne.), jolla saa leuan ja kaulan sileäksi? Nykyinen repii ihon vaan rikki, mutta parta jää (osa pitkistä, osa lyhyistä).

13

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neito 19v

      Älä poista partaa!

      Parta on seksikäs. :D Vituttaa kattoo noita "kuulanaamoja" ulkona, ei partaa eikä edes sänkeä - hyi vittu!

      Älä leikkaa partaa pois, se on varmana seksikäs - naiset tykkää. :D
      ...Ainakin minä. :3

      • ryhrwehreh

        Minua ei kiinnosta, mitä naiset tykkäävät tai eivät tykkää. Minä vihaan partaa (itselläni).

        Sitäpaitsi, partani on semmoinen piikkinen ja harvas. Se rikkoo kaikkien paitojen kaulukset ja joskus jää niihin kiinni.


      • Hilips 123
        ryhrwehreh kirjoitti:

        Minua ei kiinnosta, mitä naiset tykkäävät tai eivät tykkää. Minä vihaan partaa (itselläni).

        Sitäpaitsi, partani on semmoinen piikkinen ja harvas. Se rikkoo kaikkien paitojen kaulukset ja joskus jää niihin kiinni.

        Hei, kannattaa sotaa parranajokone Gigantista, saat halvemmalla http://www.gigantti.fi/product/pienkoneet/kauneuden-ja-terveydenhoito/parranajokoneet-ja-ladyshavet/HQ7320/philips-parranajokone

        Itse ostin viime viikolla ja olen todella tyytyväinen. Parranajokoneessa tarkempi ajotulos kuin tuossa halvemmassa. Ei ärsytä ihoa, ainakaan minulla, sileät kasvot jo muutamalla vedolla. Ei jätä karvoja.


    • ryhrwehreh

      Sain lahjaksi 6990 (philips) ja se nipistää, ihan kuin se repisi parran irti. Mistä mahtaa johtua?

    • sfdfdf

      Olisiko tylsät terät?

    • Anonyymi

      Hanki Philips OneBlade.

    • Anonyymi

      Kannattaahan sitä vaahtohommaa harkita. Mikäli hankit partaveitsen ja partasaippuaa, niin saat tarkemman ajon kuin millään partakoneella. Ja veitsi on tarkempi kuin mikään höylä. Mikäli haluat vähän helpomman tavan, hanki perinteinen yksiteräinen partahöylä. Älä missään nimessä niitä monitetäisiä, ärsyttävät vain ihoa eikä niistä mitään hyötyä perinteiseen yksiteräiseen verrattuna löydy. Myös moniteräisen vaihtoterät ovat kalliita. Yksiteräisen terät halvempia. Tosin partaveitsen käyttö edullisinta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tää on pidettävä mielessä unta odotellessa jos ei aamulla tarvitsisi nähdä samaa naamaa siitä peilistä.

    • Anonyymi

      Itsellä käytössä partahöylä.

      Höylä maksoi 25€, terät 100kpl jotain 10€ mikä riittää vuodeksi, saippua maksoi 3€ ja suti 5€. Ei enää tarvitse laittaa joka kuukausi 20€ johokin mach 1000 teriin.

    • Anonyymi

      Itse joudun "ajamaan" partaani saksilla. Sellaista rautalankaa työntyy leuasta, että kertakäyttöhöyliä menee kerralla 3 kpl, joten taloudellisesti ei järkevää. Saksilla kyllä tulee hutejakin, jotta se on sitten leuka verillä välillä. Ketjussa mainittu OneBlade on ainoa kone, joka ylipäätään leikkaa mitään vielä seuraavallakin viikolla, mutta senkin terät pitää lopulta vaihtaa, ja ne ne vasta kalliita ovatkin. Sitäpaitsi jättää sängen, ei leikkaa juuresta. Pyöriväteräiset Philipsit eivät - hoito-ohjeiden mukaisesti pidettynäkään - kestä oikein pyhätöntä viikkoakaan, Braunit hytkyttävine terineen vain repivät. Vaahdot ja muut litkut teettävät finnejä, joten ei. Pois pitäisi parta saada, lopullisesti kun onnistuisikin, niin sepä olisi vasta, mutta eipä taida onnistua, sekään. Onkohan tähän mitään ratkaisua kenelläkään? Vielä sekin tiedoksi, että minähän vastaan itse ulkonäöstäni, eikä minun tarvitse miellyttää ketään, vaikka jorkut parrasta pitävätkin. Itse en todellakaan pidä, ja jos ei minun naamani miellytä, niin partaleukojakin löytyy kyllä vaihtoehdoksi heille.

      • Anonyymi

        Onebladen terät eivät kovin kalliita ole. Esim. Panasonic ES-LS6A -malliin sopivat vaihtoterät maksavat 125€. Ulkomailta tilaamalla saa vähän halvemmalla 112€.
        Mitä paksumpi ja karheampi parta, sitä kalliimman ja tehokkaamman partakoneen joutuu hankkimaan. Jollain series 5 tai 5000 -tason laitteilla ei tee mitään. Toinen vaihtoehto on hankkia sänkitrimmeri, jolla voi ylläpitää 1mm pituista sänkeä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      106
      4865
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      423
      1539
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1114
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1098
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      15
      1014
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1010
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      968
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    Aihe