Implanttiongelma!

Miten teillä muilla, joilla on imetyksestä rinnat kulahtaneet, miten teillä on asia korjattu?
Itselläni oli ennen imetyksiä ihan ok rinnat, noin puolen kuppikoon kokoero tosin oli (toinen normi-B- toinen iso B/pieni C).
Nyt kahden imetyksen jälkeen koko on pienentynyt molemmissa vähän: nyt ne ovat pieni B ja normi-B. Se pienempi on toki lerpahtaneempi, vähän roikkuva, muttei mikään mahdoton. Mutta se isompi, se on kauhea:( Se roikkuu niin että alle saa kolme kynää pysymään, kaikki kudos on siellä rinnan päässä ja sitten on sitä tyhjää nahkaa, eli ns. varsi on ihan tyhjä.
Kävin kirurgin konsultaatiossa, ja tilanne on todella hankala. Pienempi rinta korjaantuisi nätiksi n 300cc implantilla, mutta isompi vaatisi joko mastopeksian tai sitten jonkun 400cc implantin, joka luonnollisesti sitten pitäisi laittaa myös toiselle puolelle.
Toinen pulma on oma ruumiinrakenteeni: olen hoikka ja treenattu (165/55), rintalihakseni ovat hyvinkin vahvat, mm. penkkipunnerrustulokseni on 75kg. Eli jos implantit laitetaan lihaksen päälle, ne tulevat näkymään ikävästi; ja jos alle, tulos on paksun rintalihaksen takia ei-niin-hyvä myös (tuntuma tulee olemaan kova, liikkuisivat lihasta käyttäessä, lihas litistäisi muotoakin jne.)
Kuulemma osittain lihaksen alle olisi paras vaihtoehto tapauksessani-> yläosa olisi lihaksen alla joten rajat eivät nii näkyisi, ja alaosa vapaana pois paksun lihaksen alta.
Luonnollisesti tässä ruumiinrakenteessa isot implantit myös näyttäisivät tosi tökeröille.
Rintojen koko ei pelkkään mastopeksiaankaan riitä, fylliä tarvittaisiin. Mastopeksian isot ja näkyvät arvet myös arveluttavat isosti.

Eli ilmeisesti olen tianteessa jossa ei ole kuin huonoja vaihtoehtoja:
1) tyytyä nykytilanteeseen- ei vaihtoeto
2) ottaa ne isot implantit: ei vaihtoehto
3) mastopeksia ja ne n 300cc implantit molempiin osittain lihaksen alle
4) pelkkä mastopeksia ja pienet arpiset rinnat

Taidan kuitenkin valita tuon 3-vaihtoehdon.
27573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Itselläni korjattiin lasten jälkeen vähän tyhjentyneet rinnat rasvansiirrolla. Olen erittäin tyytyväinen tuloksiin. Toimenpiteitä tarvittiin kaksi, että päästiin haluttuihin tuloksiin. Itselläni tosin oli vatsan ja lantion alueella ylimääräistä rasvaa, josta oli hyvä ottaa siirrettä. Tulos on parempi kuin sellaisella, joka on kovin hoikka (kuten sanoit olevasi). Alkutilanne oli itselläni pieni B, nyt kuppikoko on iso D. Olen todella tyytyväinen, tosin suurimmalla osalla tulokset eivät kuitenkaan ole ilmeisesti näin hyvät, mutta kai kaikilla yleensä jotain muutosta parempaan tapahtuu.

Äänestä

Oho, en ole koskaan kuullut kellään tulevan noin hyviä tuloksia! Onko viimeisestä siirrosta kauan? Itselleni tehtiin kolme siirtoa ja muutos korkeintaan kuppikoko. Tulos on vähentynyt vielä kuukausia siirtojen jälkeen.
Käytettiinkö kantasoluja?
Täytyy sanoa että hiukan kade olen...

Äänestä
  • Kateellinen olen minäkin, koska minulla pienet rinnat johtuvat nimenomaan siitä että rinnat ovat pelkkää rauhaskudosta ja rasva puuttuu kokonaan. Mutta rasvansiirtoon en pystynyt koska ei ollut varaa satsata kaksin-kolminkertaisesti rahaa implantteihin verrattuna ja silti tulos olisi ollut epävarma.

    Äänestä

  • Viimeisestä siirrosta on nyt noin puoli vuotta eikä pienenemistä ole tapahtunut kuin parin ensimmäisen viikon jälkeen, jolloin turvotukset lähtivät pois. Ei käytetty kantasoluja, mutta jotain kai uudemman tyyppistä siirtotekniikkaa kylläkin. Käytin Ubikinonia ja söin paljon hiilihydraatteja leikkauksen jälkeen, haudoin lämpimällä ja vältin painetta siirtoalueella. Ehkä siitä oli sitten apua. Kalliiksihan se rasvansiirto kyllä tulee (varsinkin kun yleensä sen joutuu tekemään useasti), mutta ainakin itsestäni tuntuu, että sain rahalle vastinetta.

    Äänestä

No onhan toi aivan ennenkuulumaton tulos, onkohan kellään ollut vastaavaa? Mulle on tehty kolme siirtoa eli rahaa on mennyt se 15 000 ja tulosta kyllä on, mutta se on niin vaatimaton että entiset liivitkin menee vielä päälle joskin ahtaammat kuin ennen. Kaikki nuo samat temput tein kuin säkin (ei painetta, ubikinoni, lämpö, runsaat hiilihydraatit) mutta silti tulos aina hiipui kuin pyy maaailmanlopun edellä.

Minä painoinen ja ikäinen olet? Itse olen 170/62 ja 32v ja yksi ongelma varmaan oli että olen liia hoikka ja aika nuori. Vanhemmilla rasva kuulemma pysyy paremmi ja lisäksi mitä enemmän sitä rasvaa on sitä paremmin pysyy. Multa jouduttiin ottamaan laajoilta alueilta jolloin se rasva kärsii enemmän kuin jos sen saisi esim. löllömahasta.
Lisäksi mun reisistä tuli kuoppaiset sen kaiken imuroinnin jäljiltä:(

On totta, että toi rasvansiirto on kauhean epävarma juttu. Jollain harvalla ei tule yhtään mitään tulost, toisella harvalla kuten sulla pysyy satumaisen hyvin ja suurimmalla osalla jotain siltä väliltä. Ja etukäteen et voi tietää kuinka käy. Implanteissa tulos on aika lailla ennustettavissa, mutta sitten on ne muut huonot puolet (ei vastaa aitoa joka oli mulle se syy miksi en niitä halua).

Jos rasvansiirtoon menee, on tärkeää varautua myös siihen vaihtoehtoon että tulos jää laihaksi. Itseäni harmittaa kyllä, mutta en ole katkera koska tiesin kyllä että näikin voi käydä.

Äänestä

Taidat olla jo päätöksesi tehnyt, mutta en malta olla silti kommentoimatta.

Ensinnäkin tuon 300cc:n ja 400cc:n kokoero ei ole kuin noin puoli kuppikokoa, joten turhaan pelkäät, että tuolla 400cc:llä tulisi kovinkaan paljoa suurempi rinta, kuin 300:lla. Eikä lääkäri sellaista sinulle laittaisi, ellei se ruumiinrakenteeseesi sopisi. Syy, miksi suomessa suositaan noita noin 300cc:n implantteja on ,että suurin asiakasryhmä on pieni- ja kiinteärintaiset nuoret naiset, joiden ihoa ja kudoksia ei voi kerralla lähteä määrättömiin venyttämään. Imettäneellä naisella tilanne on usein eri, ylimääräistä nahkaa on riittämiin isommallekin implantille.

Minusta sinun kannattaisi harkita vielä, kumpi on parempi, kokoa X rinta suhteellisen näkyvillä arvilla ,vai aavistuksen suurempi rinta ilman mastopeksiassa tulleita arpia. Lisäksi luulen, että vuoden-parin päästä harmittaa, että tuli valittua se pienempi koko.

Ehkä sinun kannattaisi keskustella vielä lääkärisi kanssa asiasta ja käydä vaikka vielä jossain muuallakin konsultaatiossa kuulemassa, mitä ammatti-ihmiset sinulle suosittaisivat.

Äänestä

Kiitos vastauksista!
Tuo rasvansiirtohomma ei monestakaan syystä tule kyseeseen. a) Olen aika timissä kunnossa, ei olisi mistä ottaa b) se ei korjaa muotoa kuten implantti tai mastopeksia ( toinen tissini on niin totaalisen roikki, ettei sitä mikään rasva nostaisi) ja c) Ei ole varaa laittaa rahoja sellaiseen tekniikkaan joka on niin epävarma että lopputulos voi olla melkein tai jopa sama kuin lähtötilanne, sitten olisi tonneja köyhempi ja edelleen tarvitsisi jotain näille tisseille tehdä. Olen kuullut tuosta tekniikasta paljon enemmän pettyneitä kuin tyytyväisiä kokemuksia (silti isot onnittelut vastaajalle, jolla oli mennyt enemmän kuin nappiin!)

Vadelmaxxx:lle. Kyse ei ollut 400cc implantista,, vaan 400 eli tyyliin 460 vähintään jotta ton roikkutissin tosta sillä ilman mastopeksiaa täyttäisi. Ja koska olen oikeasi hoikka, se entinen B/C-kuppi oli mussa ihan kohtuukokoisen näköinen. Jos mulle laitettaisiin liki puolen litran implantit, niin tulos olisi paita päälläkin luonnoton, ainakin uskon niin.

Ei siitä mihinkään pääse että homma arveluttaa. Mitään päätöstä en ole vielä tehnyt, olen harkintavaiheessa.

Äänestä
  • Siis tietenkin toinen tissini on niin totaalisen roikko eikä roikki...

    Äänestä

Mulle laitettiin 470cc ja vaikka se lukuina kuulostaa isolta, niin ei ole luonnossa millään tavalla iso tai edes huomattava. Olen tosin 5 kiloa painavempi kuin sinä, mutta saman mittainen. Itseeni upposivat ihan täysin. On ne muhkeat, mutteivat tyrkyt milään tavalla. Lähtökohtana aivan tyhjät imetetyt a:t

Äänestä

Minusta sinun Eriparitissi kannattaisi kyllä ehdottomasti käydä ainakin parissa paikkaa konsultaatiossa, tuohon asiaan olisi hyvä saada ainakin parin eri lääkärin mielipide, auttaisi varmasti sinua paremmin hahmottamaan tilannettasi ja lopputulosta. Osalla klinikoista se on ilmaista.

Äänestä

joo ei todellakaan mitään rasvansiirtoa! miksi haluaisi todellakin luonnollisen riiput rasvatissit kun muotoa voi täydentää implantilla, mikä tulee vieläpä edullisemmaksi.

Äänestä

Itse asiassa kävin juuri tänään toisellakin kirurgillla. Tämä oli sitä mieltä ettei ollenkaan implantteja vaan pelkkä mastopeksia jossa koon tasaus (molemmista se pieni B). Huh huh. Toinen ei ottanut niin kantaa vaan kertoi vain mahdollisuudet eli pelkkä mastopeksia jossa voin olla tyytymätön pieneen kokoon, pelkkä iso implantti jossa tulos voi olla liiankin päivänselvä ja sitten tuo yhdistelmä.
On tämä oikeasti hankalaa kun haluaisin nätit tissit mutta en saa kuin pienet ja arpiset, sopivankokoiset ja arpiset tai sellaiset Linda Lampenius-tyyppiset tykit (ai niin, sillähän ei ollut silikoneja...).

Äänestä

Kinkkinen tilanne sulla kieltämättä. Kokeilepa laittaa muovipussiin se yli 4dl riisiä tms ja joidenkin urheiluliivien sisään ja tiukka paita päälle. Saat vähän käsitystä, minkäkokoiset tulisi. Jos näyttää hurjalta, niin on ainakin yksi vaihtoehto vähemmän :)

Äänestä

Kiitos juupajoopa vinkistä:)
Kokeilin, ja se 4,6 desiä riisiä pusseissa liiveissä näyttää aivan tolkuttomalta... Mutta nytpä tuli pulma, kun myös se 3 desiä näyttää liia isolta. Kun oikeasti ne entiset tissini olivat oikei sopusuhtaisen näköiset (käytin C-kupin lliivejä, joissa pienemmässä tississä toppaus kokoeron tasaamiseksi). Nyt käytän B-kuppia ja toisessa taas toppaus. Koko on vähän liian pieni mutta suurin ongelma on se isomman puistattava muoto.

Nyt tulikin mieleen pari lisäkysymystä:
Pienentääkö mastopeksia rinnan kokoa? Eli tulisiko näistä vielä pienemmät pelkällä mastopeksialla? Ihan A-kuppia en ehkä haluaisi...
Tietääkö kukaan, olisiko sellainen mahdollista että hoitaisi muoto-ongelman mastopeksialla ja laittaisi ihan pienen implantin lisäämään sen noin puoli max yhden kuppikokoon? Tyyliin jonkun desisen? En tiedä miksi kirurgi teilasi sen ajatuksen ja sanoi, että kyllä se vähintään 3 desiä tarvitaan. Miten niin tarvitaan joku tietty desimäärä? Eikö se ole siitä kiinni, paljonko asiakas lisäkokoa haluaa?

Aika ulalla olen.

Äänestä

Hei!

Itse pienehköt implantit ottaneena (225cc) voin sanoa, että jälkikäteen harmittaa, etten ottanut niitä suurempia, mitä olis voitu laittaa (250cc). Pienillä implanteilla vaarana on se, että kun silikoni kerran on materiaalina kiinteämpää kuin normi rasva/rintakudos (=ei muotoudu ihon alla mihinkään, vaan pysyy siinä implantin muodossa forever), niin rinnat jää etäälle toisistaan... Väliin jää liian leveä kiitorata, jolloin kaikki näkevät, että tissiesi sisältö on silikonia ja lopputulos voi olla sitä tökerömpi, mitä pienempi implantti. Implanttihan täytyy asettaa nännien ja rintakehän suhteen symmetrisesti, eikä niitä voi vain laittaa sopivan lähelle toisiaan... silloin nännit jäisivät rintojen ulkosyrjille...

Tässä esimerkkikuva "kiitoradasta":

http://www.loveyourlook.com/Doctors/before-after-details.aspx?PreOpCupSize=A&PostOpCupSize=B&BreastImplantStyle=&StateSelect=&x=185&y=13&page=4&id=17783

Eli siksi kirurgisi todennäköisesti totesi tuon minimivaatimuksen 300cc. Voihan sitä vähemmän laittaa, mutta lopputulos olisi huono, eikä kokenut kirurgi suostu potilaan toiveisiin joista tietää tulevan surkean näköinen tissipari.

Toivottavasti löydät hyvän ratkaisun eriparitissipulmaasi. Pelkkä mastopeksia kuulostaa aika karulta... Käy pyytämässä vielä kolmannen "tissikirurgin" mielipide.

Äänestä

Silareilla saisit varmasti kauneimman lopputuloksen. Mutta haluatko silikonit? Sun pitää ensin selvittää se. Lue tältä palstalta myös poistattaneiden tarinoita. Itsestäsi ihan riippuu miten silarit kannat. Oletko ylpeä niistä vai haluatko salailla. Ja kyllähän silarit tuntuu kun käyttää rintalihaksia. Toiset vaan ei välitä siitä ja joitakin se ärsyttää. Se on harmi että pieniä silikoneja ei voi laittaa. Pakko laittaa vähintään ne 300cc.

Ei b-kuppi ole pieni. Moni aa-kuppilainen ottaisi ennemmin luomu b-kupin kuin silari c-kupin. Mutta ne arvet? Normisilariarvet haalistuu jo puolessa vuodessa huomaamattomiksi. Ehkä kirurgilla on esimerkkikuvia kohotusarvista. Tai muutenkin voi ottaa selvää. Ihanaa että se toinen kirurgi ei ollu heti työntämässä implantteja!

Äänestä

Hei eriparitissi!

Löysin vielä jonkun ennen-jälkeen kuvan, missä on tehty sekä mastopeksia että laitettu implantit. Mun mielestä lopputulos on aika siisti. Arvet vaalenevat ajan myötä ja silloin niitä ei välttämättä enää edes huomaa, kuin läheltä. Arvenmuodostustaipumus on tietty eri ihmisillä vähän erilainen... Joillain arpi kasvaa paksuksi ja leviää, toisilla taas pysyy ihan siistinä ja kapeana -ja kaikkea siltä väliltä. Onko sulle tehty jotain leikkausta aikaisemmin, että tietäisit millaiset arvet sulle tulee? Arpien kasvua voi hillitä silikonilaastarilla, jota kirurgi mulle suositteli käytettäväksi implanttien laiton jälkeen 6kk asti, että arvet jäisi mahdollisimman näkymättömiksi.

http://www1.plasticsurgery.org/before_and_after_photo_gallery/case.aspx?id=7896

http://www1.plasticsurgery.org/before_and_after_photo_gallery/case.aspx?id=8986

http://www1.plasticsurgery.org/before_and_after_photo_gallery/case.aspx?id=7684

Äänestä

Kiitos ex-lauta havainnollistavista kuvista! Tosiaan, intuitiivisesti sitä ajattelisi että mitä pienemmät implantit sen luonollisempi lopputulos, mutta noissa kuvissa tosiaan noihan tunnistaa sokeakin implanteiksi ja tosiaan on hassun kaukana toisistaan. En ollut tuota ajatellut. Sitä kai se kirurgi tarkoitti kun sanoi että kun en ole mikään miniatyyri niin ei voi ihan pieniä laittaa. Nyt ymmärrän. Ei kiitos mitään pikkupalleroita joissa kiitorata välissä...

Mun rinnat on paljon, paljon pienemmät kuin noissa kuvissa, joissa on tehty mastopeksia plus laitettu implantit. Ilmeisesti näin pieniin ei tavata tehdä pelkkää mastopeksiaa kun en ole löytänyt yhtään kuvaa netistä sellaisesta vaihtoehdosta, aina on implantit myös laitettu.

Kysymykseen, haluanko silarit, vastaan että en. En myöskään halua rintoihini laajoja mastopeksia-arpia. Tietenkin haluaisin aidot kauniit arvettomat rinnat, muta se nyt ei ole kohdallani mahdollista. Tämän toisen, pienemmän rinnan kanssa voisin elää, mutta toisen kanssa en. Se on kuin jollain 80-vuotiaalla mummolla:(

Eiköhän se ala hahmottua, että edessä on mastopeksia ja ne 300c implantit... Ei kai ne kovin isot ole, kun kirurgi sanoi että on aika lailla niitä pienimpiä mitä yleensä laitetaan, että harvemmin alle 300 eikä juuri koskaan alle 250 ellei potilas ihan kääpiö ole.

Äänestä

matala sekä moderate -profiilisilla implanteilla on enemmän leveyttä rintakehään nähden eikä niin paljon korkeutta! sellaisilla ei jää kiitorataa pienemmälläkään implanttikoolla eikä tule niin tykkimäistä sivuprofiiliakaan! :)

Äänestä

Mikä sen sitten määrää, milloin laitetaan matala- moderate- ja milloin korkeaprofiilinen? Riippuuko jotenkin asiakkaan rinnan tms. malista vai vain toiveista? Mun kirurgini sanoi ettei suostu alle 300cc laittamaan ettei tule tökerö, ei ollut profiilista puhetta. Lihaksen alle tulisi.

Äänestä

muun muassa rintakehän leveys vaikuttaa. tekijöitä on monia, mutta taitaa olla toi korkeaprofiilinen käytetympi sekä suomessa että jenkeissä. sitten jollakin valmistajalla on noiden lisäksi moderate profiili, joka on myösmelko käytetty.

sen sijaan matalaa profiilia en ole koskaan nähnyt kenelläkään, ainakaan tietääkseni.

Äänestä

Ihmettelen näitä vastauksia. Yksi kirurgi uskoi ap:lle riittävän pelkän mastopeksian, mutta täällä vaan puhutaan silikoneista (varmaan vastaajana ovat ne, joilla on jo silikonit ja näin ollen tämä on ihan sydämen asia).

Toisessa ketjussa yhdelle b-kupin omaavalle oli tehty mastopeksia ilman täytettä ja hän oli ollut hyvin tyytyväinen. Koko ei ollut pienentynyt, vaan hän oli saanut kiinteät kauniin muotoiset rinnat, jotka eivät enää roiku. Olen minäkin käynyt rintaleikkauksen (ripustuksen ja pienennyksen) ja voin vakuuttaa, ettei niistä arvista välttämättä tule ollenkaan isoja ja rumia.

En ole silikoneja vastaan, mutta en ymmärrä kenen mielestä pallorinnat on oikeasti kauniista (riskeistä puhumattakaan). Eri asia on, jos korjataan tubulaarisia rintoja, koska niissä on vaikea muuten saada luonnollista muotoa.

Äänestä

Hei, molemmat kirurgit ovat puhuneet pelkästä mastopeksiasta, toinen ehdotti sitä nimenomaan ja toinen yhtenä vaihtoehtona. Toinenhan ei ottanut kantaa, mikä olisi paras, vaan sanoi sen riippuvan omista toiveistai- pelkillä implanteilla niistä tulee melkoisen isot ja pelkällä mastopeksialla melkoisen pienet (B70).
Jotenkin on sellainen tunne, että en olisi tyytyväinen niin pieniin, kun kyllähän siitä aina ainakin nahkojen verran kudosta lähtee, niin aika vähän jää jäljelle.

"en ymmärrä kenen mielestä pallorinnat on oikeasti kauniista" tuo nyt oli jo vähän epäasiallista.

Voi hitto että tämä on vaikea rasti! Kun olisikin niin, että käy kirurgilla, kirurgi kertoo että laitetaan implantit ja antaa kaksi kokoa, josta valita. Mutta tällainen, että on erilaisia vaihtoehtoja, joiden lopputuloskin on kuvittelun varassa. Ahdistaa. Pitää varata vielä kolmannelle kirurgille aika. Nämä kaksi ovat olleet nimenomaan tissejä läinnä leikkaavia yksityiskirurgeja, mielestäni päteviä.

Äänestä

Pahoittelen tuota "pallorinta"-ilmaisua. Ei ollut tarkoitus loukata. Tiedän, että aivan olemattomat rinnat ahdistavat joitakin, mutta sinullahan ei ole siitä kyse. Olet vain niin hoikka, joten voisi kuvitella, että esteettisessä mielessä pienemmätkin rinnat olisivat sopusuhtaiset.

Kannattaa katsella leikattujen kuvia. Ongelmahan on, että pelkän mastopeksian läpikäyneistä on aika vähän kuvia. Suurin osa on niitä joilla on täytettä tai joilta on pienennetty. Ja kannattaa muistaa, että nuo kuvat on otettu yleensä noin 2-4 kk leikkauksen jälkeen, jolloin arpia vielä näkyy. Ymmärsin niin, että sinulle täytyy joka tapauksessa tehdä ripustus toiseen rintaan, vai korjautuisiko sekin pelkällä implantilla? Ajan myötä arvet vaalenee ratkaisevasti. Siis jos ei ole arven liikakasvua.

Äänestä

Juu, ymmärsit oikein. Siihen toiseen on tehtävä mastopeksia myös kohtuullisen kokoisilla implanteilla, jos ottaisi niin isot että tosiaan tulisi pallorinnat, sitten ei tarvistsisi mutta se ei ole vaitoehto. En alua olla sen näköinen että vaatteet päälläkin sokeakin huomaa heti että silikonia onlaitettu ja kunnolla... Toiseen riittäisi se 300cc implantti sellaisenaan. En tiedä ymmärsikö oikein että toiseen rintaan vain se tehtäisiinkin jos säällisen implantin eli sen 300cc valitsisin. Sehän se sitten mahtavaa on, kun toisessa on arvet ja toisessa ei!

Ehkä eniten siinä mastopeksiassa tökkii se nännipihojen ympäri menevä arpi. Eikö siinä tule vähän luonnottoman tarkkarajaiset nännipihat? Olen aika tummapigmenttinen ja raskauksien myötä se pihat on tummuneet entisestään. Tuleekohan niistä sitten sellaiset maalatun näköiset? Koska nykytilane tai isot implantit eivät ole vaihtoehto, lienee se mastopeksia edessä joka tapauksessa, implanteilla tai ilman.

Äänestä

Nänneistä voi tulla vähän päälle liimatun näköiset. Ja jos on tummapigmenttinen, niin ikävä kyllä taitaa ne arvet näkyä enemmän. Tällaisen havainnon olen kyllä tehnyt. Nimittäin sellaiset, joilla on aivan vaaleanpunaiset nännpihat (kuten itsellä) näyttävät yleensä kuvissa säästyneen liki kokonaan punaisilta arvilta. Ja samasta syystä nännipihat eivät näytä itsellä ollenkaan tarkkarajaisilta. Noista arvista kannattaa kysyä konsultoivalta lääkäriltä. He kyllä näkevät ihotyypistäsi, tuleeko arvista näkyvät. Pidän silti kyllä rintojen muotoa kaikkein tärkeimpänä, mutta olisihan se kiva, jos arvilta säästyisi.

Se on jännä, kun leikattujen kuvia katsoo, niin ne leikkausjäljet (rintojen muoto ja arvet) näyttää silmiinpistäviltä. Mutta kun katsoo yksiä rintoja, siis vaikka omia, se ei näytä ollenkaan pahalta. Siis tuo kuvien paljous aiheuttaa jonkinlaisen harhan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eriparitissi kirjoitti:

Miten teillä muilla, joilla on imetyksestä rinnat kulahtaneet, miten teillä on asia korjattu?
Itselläni oli ennen imetyksiä ihan ok rinnat, noin puolen kuppikoon kokoero tosin oli (toinen normi-B- toinen iso B/pieni C).
Nyt kahden imetyksen jälkeen koko on pienentynyt molemmissa vähän: nyt ne ovat pieni B ja normi-B. Se pienempi on toki lerpahtaneempi, vähän roikkuva, muttei mikään mahdoton. Mutta se isompi, se on kauhea:( Se roikkuu niin että alle saa kolme kynää pysymään, kaikki kudos on siellä rinnan päässä ja sitten on sitä tyhjää nahkaa, eli ns. varsi on ihan tyhjä.
Kävin kirurgin konsultaatiossa, ja tilanne on todella hankala. Pienempi rinta korjaantuisi nätiksi n 300cc implantilla, mutta isompi vaatisi joko mastopeksian tai sitten jonkun 400cc implantin, joka luonnollisesti sitten pitäisi laittaa myös toiselle puolelle.
Toinen pulma on oma ruumiinrakenteeni: olen hoikka ja treenattu (165/55), rintalihakseni ovat hyvinkin vahvat, mm. penkkipunnerrustulokseni on 75kg. Eli jos implantit laitetaan lihaksen päälle, ne tulevat näkymään ikävästi; ja jos alle, tulos on paksun rintalihaksen takia ei-niin-hyvä myös (tuntuma tulee olemaan kova, liikkuisivat lihasta käyttäessä, lihas litistäisi muotoakin jne.)
Kuulemma osittain lihaksen alle olisi paras vaihtoehto tapauksessani-> yläosa olisi lihaksen alla joten rajat eivät nii näkyisi, ja alaosa vapaana pois paksun lihaksen alta.
Luonnollisesti tässä ruumiinrakenteessa isot implantit myös näyttäisivät tosi tökeröille.
Rintojen koko ei pelkkään mastopeksiaankaan riitä, fylliä tarvittaisiin. Mastopeksian isot ja näkyvät arvet myös arveluttavat isosti.

Eli ilmeisesti olen tianteessa jossa ei ole kuin huonoja vaihtoehtoja:
1) tyytyä nykytilanteeseen- ei vaihtoeto
2) ottaa ne isot implantit: ei vaihtoehto
3) mastopeksia ja ne n 300cc implantit molempiin osittain lihaksen alle
4) pelkkä mastopeksia ja pienet arpiset rinnat

Taidan kuitenkin valita tuon 3-vaihtoehdon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu